Bankszótár

A | B | C/Cs | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N/Ny | O | P | R | S/Sz | T | U | V
Adósminősítés

A bank a hitelért hozzá forduló ügyfeléről egy értékelést készít. Ennek keretében feltárja a pénzkihelyezés kockázatát, megvizsgálja a leendő adós fizetőképességét és készségét. A bank részben erre a dokumentumra alapozza hitelkérelemről szóló döntését.

Tőzsde tanfolyam akció!
A tőzsdei kereskedés nem a tömegek sportja, nem is a gyors és könnyű meggazdagodás eszköze. Viszont megtanulható és remek jövedelem forrássá válhat – ha betartunk pár szabályt.
További részletek, időpontok: Tőzsde tanfolyam jelentkezés

Kérdés esetén keressen meg:

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

Állampapír

Állami kibocsátású követelést megtestesítő értékpapír. A jegybank (MNB), mint az állam bankja a gazdaságpolitika megvalósítása érdekében a monetáris politika különböző eszközeit alkalmazhatja, ezek egyike az állampapír kibocsátás.
Fajtái: sorsjegy, kötvény, kincstárjegy, járadéklevél, stb. Állampapírok, biztonságos befektetési termékek >>

Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet(ÁPTF)

A bankok felügyeletét ellátó közigazgatási szerv volt jogutódának létrejöttéig.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PFSZ) a bankszféra és az értékpapír kereskedelem területén működő felügyeletek összevonásával 2000.áprilisában jött létre.

Alapkamat

Banki irányadó kamat. Az ügyfelek minősítésüktől függően alapkamat+felár alkalmazásával megállapított kamaton kapják a hitelt, csak a legjobb adósok esetében tekint el a bank a felár alkalmazásától. MNB alapkamat értéke >>

Aktív bankügylet

A bank eszközeit érintő ügylet, ide sorolható például a hitelezés, a faktorálás, a forfetírozás, a lízing vagy a garanciavállalás.

Akkreditív

Okmányos meghitelezés. A külkereskedelmi forgalomban használt fizetési forma, nagy biztonságot tud nyújtani mind a két félnek. A vevő megbízásából és számlájának terhére egy akkreditívet nyitó bank vállal visszavonhatatlan fizetési igéretet, amennyiben az ügylethez kapcsolódó okmányokat megegyezésnek megfelelően benyújtják hozzá.

ATM

Bankautomata, amely kártya használatával készpénz felvételére/befizetésre, számlaegyenleg lekérdezésére alkalmas.

Átutalás

Az átutalás tulajdonképpen készpénz használata nélküli fizetési mód. A megbízó arra utasítja a bankot, hogy a nála vezetett bankszámláról írjon át egy meghatározott összeget a megbízásban szereplő személy, intézmény bankszámlájára.

Átvezetés

Egy ügyfél két alszámlája közti átutalás.

Auditálás

Mérleg/könyvvizsgálat. Az éves zárlati munkálatok során a megfelelő szakképesítéssel és felhatalmazással rendelkező szakember által elvégzett elemzés, amelynek célja az adott szervezet gazdálkodásának, számviteli rendjének vizsgálata.

Avizálás

Akkreditívet nyitó bank értesítése az adott ügyletben résztvevő partner bank felé.

Bankgarancia

A bank határozott időre vállalt, visszavonhatatlan fizetési igérete arra az esetre, ha a szerződő fél nem vagy nem a vállaltak szerint teljesíti kötelezettségét. A bankgarancia önálló kötelezettségvállalás, a szerződő felek közötti jogviszonytól független és visszavonhatatlan. Leggyakoribb formái: ajánlati, előlegvisszafizetési, jótállási, vámgarancia stb.

Balance order

Egy vállalat saját rendelkezésű, azonos devizanemű alszámláinak összevont kezelése a cég pénzügyi pozíciójának optimalizálása érdekében. Így jobb betétesi pozíciót érhetnek el vagy belső finanszírozással csökkenthetik a külső hitelállományt.

Bankközi zsírórendszer

A bankok közötti fizetési forgalmat (számlaforgalmat) lebonyolító elszámolási rendszer. Magyarországon a zsírórendszert a GIRO Rt. működteti, amelynek közvetve vagy közvetlenül minden bank tagja.

BAR (KHR) rendszer

A Bankközi Informatika Szolgáltató (BISZ) Rt. által üzemeltetett banki adósnyilvántartó rendszer. A társaságot 13 hitelintézet hozta létre. Adatállományát 130 intézmény (főleg bankok, takarékszövetkezetek) által nyújtott információkkal tölti fel. A feketelistára (nem fizető adósok) azok a magánszemélyek kerülnek fel, akiknek a tartozása meghaladja a 90 napot és a mindenkori minimálbér havi összegét. A kiegyenlítetlen tartozást örökre, az időközben kifizetettet 2011.márciusától már csak 1 évig tartják nyilván a korábbi 5 évvel szemben.

Bemutatóra szóló

A tulajdonos neve nem szerepel a terméken, annak dokumentumain (pl.betét, részvény).

Betét

Betétnek nevezik a banknál kamat elérése érdekében számlán elhelyezett pénzösszeget. A látra szóló betét a folyószámlán lévő olyan pénz, amelyről az ügyfél bármikor rendelkezhet. A látra szóló betétek után alacsonyabb kamatot fizet a bank, mint a lekötött, határidős betétek után. A határidős betétek lehetnek folyamatosan megújulók, ebben az esetben a lejáratot követően a betét összege (vagy annak kamattal növelt összege) ismét, automatikusan lekötésre kerül. A takarékbetétként elhelyezett megtakarításokról külön okmányt, takarékbetétkönyvet állítanak ki az ügyfél részére. A takarékbetét is kamatozik, a kamatok jóváírása jellemzően az év végén vagy a betét megszűnésének napján történik. A takarékbetét lehet látra szóló, lekötéses, illetve vannak még ún. nyereménybetétkönyvek is (ilyen az autónyeremény-betétkönyv), amelyre nem fizetnek kamatot, hanem időközönként nyereménytárgyakat sorsolnak ki a betétesek között.

Betéti kártya

Számlán lévő pénzeszköz erejéig pénzfelvételre, vásárlásra használható kártya.

Befektető-védelmi Alap (BEVA)

Az Alapot a befektetési szolgáltatók hozták létre azzal a céllal, hogy a befektetőket a befagyott követeléseik egy részéig kártalanítsa. A befektetési szolgáltató a tevékenységéhez szükséges engedélyt csak abban az esetben kapja meg, ha csatlakozott az Alaphoz. A kártalanításhoz felhasznált összeg a tagok díjbefizetéséből származik. Befagyott az a követelés, amelyet a lejáratot követő 5 napon belül nem tud az Alap tagja a befektető rendelkezésére bocsátani. Az Alap személyenként és befektetési helyenként összevontan fizet, a kártalanítást a követelés befagyását követő 30 napon belül kezdi meg. (Az 1996. évi CXI. törvény vonatkozi rá.)

A BEVA részletes ismertetése

Biztosítékok

A bankok a hitel visszafizetésének biztosítékaként rendszerint valamilyen biztosítékot szoktak kérni a hitelfelvevőtől. Nemfizetés esetén a bank ebből elégíti ki az ügyféllel szembeni követelését. A biztosítékok (fedezetek) legfontosabb típusai: kezesség, zálog, engedményezés, óvadék, opció.

BUBOR

Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb

Az MNB állapítja meg a mértékét a banki kamatok figyelembevételével és teszi közzé minden nap ezt az irányadó kamatlábat. Egyre elterjedtebb a BUBOR alapú hitelezés, az ezen felül felszámított kamatfelár mértéke a banki hitelminősítés függvénye.(BUBOR: Budapest Interbank Offered Rate, azaz Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb.)

Cash-pool

Egy vállalatcsoport bankszámláinak összevont kezelése annak érdekében, hogy optimalizálják a cégek pénzügyi pozícióját, jobb betétesi pozíciót érjenek el vagy belső finanszírozással csökkentsék a külső hitelállományt. Az önálló vállalatok számláinak záróegyenlegét minden nap egy kijelölt számlán összevonják, a bank erre a magasabb összegre fizet betéti kamatot vagy szükség esetén lehetővé teszi a tagok közötti keresztfinanszírozást. Következő nap reggel az egyenlegek visszavezetésre kerülnek. (Egyéb összevont számlakezelési formák: balance order, interest-pool, stb.)

Céltartalék

A bank várható veszteségei vagy kétes követelései után céltartalékot kell képeznie az eredménye terhére, amit a veszély elmúlásával felszabadíthat. A céltartalékok képzésével kapcsolatos előírásokban óriási eltérések vannak az egyes számviteli standardok (MSZSZ, IAS, US GAAP) között.

Corporate Finance

Teljes körű vállalati pénzügyi szolgáltatás.

Csoportos átutalás/beszedés

Rendszeres, ismétlődő jellegű, kisebb összegű átutalások/beszedések kötegelt, elektronikus feldolgozása. Célja a bankköltségek csökkentése (Ilyen lehet pl. a bérfizetés vagy közszolgáltató cégek díjbeszedése).

Deviza

A deviza külföldi fizetőeszközre (valutára) szóló követelés. (Számlán elhelyezett külföldi pénz.) A devizaszámláról elsősorban külföldi utazás céljára szoktak pénzt felvenni, fizetési forgalomban a forint helyett nem használható. A devizaszámlán elhelyezett összegek leköthetőek. A forint konvertibilissá válásával, ami azt jelenti, hogy szinte korlátozás nélkül lehet külföldi valutához jutni forint ellenében, csökkent a devizaszámlák jelentősége. A legtöbb bank meghatározza azt a minimális összeget, amellyel számlát lehet nyitni, illetve amekkora összeget lehet lekötni. A devizaszámla nyitása lehet megtakarítási, befektetési forma is.

A külföldön történő fizetések lebonyolításának biztonságos, olcsó és kényelmes eszköze a forint alapú bankkártyák használata.

Egységesített Betéti Kamatláb Mutató (EBKM)

A 41/1997.sz. kormányrendelet előírja, hogy a hitelintézeteknek az egyes betétek összehasonlíthatósága érdekében közzé kell tenniük az EBKM-et, amelynek számításánál a kamatösszegben csak a ténylegesen kifizetendő összeg vehető figyelembe.

Segítségével egységes alapon vehetőek figyelembe a betéti kamatlábak, közzétételére a hitelintézeteket a jogszabály kötelezi. További részletek >>

Egységesített Értékpapír Hozam Mutató (EHM)

Azoknál az értékpapíroknál, amelyeknél a még hátralévő futamidőre a kamat a kibocsátó által megállapításra került, kötelező az EHM-et a jogszabályban előírt módon, két tizedesjegy pontossággal közzétenni. Annak érdekében, hogy a befektetők az egyes értékpapírokat könnyebben összetudják hasonlítani kötelező az EHM közzététele.

Előtörlesztési díj

A bankok a hitelezési gyakorlatukban a szerződéstől eltérő időpontban történő hiteltörlesztés esetén díjat számíthatnak fel.

Értékpapír

Vagyoni jogot vagy követelést megtestesítő okirat, melynek birtoklása nélkül nem érvényesíthető a követelés. Az értékpapírok átruházhatóak (forgathatóak).

Fajtái:

  • kibocsátó szerint: – állampapírok; -sorsjegy, kötvény, kincstárjegy, járadéklevél, stb.; magánpapírok-részvény, kötvény, váltó, csekk, stb.
  • szolgáltatás tárgya szerint: – pénzpapír, árupapír (közraktárjegy)
  • tartalma szerint- követelést (váltó), részesedést megtestesítő (részvény), lehet bemutatóra, névre, vagy rendeletre szóló
  • hozam szempontjából: – fix, változó, vegyes kamatozású

Faktorálás

Követelés (szerződés szerint járó bevétel) harmadik fél által történő megvásárlására vonatkozó ügylet.

Fedezet

Lásd biztosíték.

Fedezetigazolás

A fedezet meglétét igazoló dokumentum. Leggyakrabban a bankszámla pillanatnyi egyenlegéről, bizonyos céllal zárolt összegről szóló banki nyilatkozat.

Futamidő

A betét elhelyezésének vagy hitel fennállásának időtartama. A kezdőnaptól a lejáratig terjedő időszak. Számításánál vagy az induló vagy a lejárati napot nem számítjuk hozzá a futamidőhöz.

Fogyasztási hitel

A mindennapi életünkhöz tartozó kisebb-nagyobb áruk és szolgáltatások megvásárlásához nyújtott kölcsön.

Folyószámla

Pénzmozgatásra, átutalásra, betételhelyezésre stb. alkalmas bankszámla.

Folyószámlahitel

Rövid lejáratú, átmeneti pénzhiány fedezésére szolgáló hitelkeret, amelynek lehívása automatikusan, a bank egyedi engedélye nélkül történik. (Többet költhetünk, mint amennyi pénz van a számlánkon.)

Forgóeszközhitel

Általában egy évnél rövidebb futamidejű, forgóeszköz finanszírozására szolgáló vállalati hitel típus.

Garancia

A bank díjfizetés ellenében átvállalja a nemfizetés kockázatát. Vállalja, hogy kifizetést fog teljesíteni az előzetesen megállapított feltételek szerint.

Határidős üzlet (Futures)

A bank treasury részlege által az ügyfél részére végzett elsősorban árfolyam változások kockázatának kivédésére szolgáló konstrukció.

Hirdetmény

A banki termékekre vonatkozó, a bank üzleti helyiségeiben kifüggesztett tájékoztató, mely a kamatok, díjak, jutalékok, költségek és más szerződéses feltételek ismertetésére szolgál.

Hitelbírálati díj

A hitelkérelem elbírálásáért fizetett díj.

Hitelezés

Pénz kölcsönzése kamatfizetés ellenében. Klasszikus bankári tevékenység: a saját és betéti forrásokból összegyűjtött pénzeszközök kihelyezése.

Hitel

A különböző hitelek nyújtása a betétgyűjtés mellett a kereskedelmi bankok legjellemzőbb tevékenysége. Amikor a bank hitelt nyújt, lényegében pénzt ad az ügyfélnek későbbi visszafizetésre, kamat fejében. A hitelek kamata általában magasabb, mint a betétek kamata, a különbség fedezi a bank költségeit és képezi a nyereségét (marge). A hiteleket vagy lejáratkor egy összegben vagy törlesztőrészletekben kell visszafizetni. A törlesztőrészletek a lakóssági hiteleknél az esedékes kamat és más felszámított díj, kezelési költség összegét is magukban foglalhatják. A hitel visszafizetésének biztosítékaként rendszerint valamilyen biztosítékot szoktak kérni a hitelfelvevőtől. Nemfizetés esetén a bank ebből elégíti ki az ügyféllel szembeni követelését. A kereskedelmi bankok általában elkülönítve kezelik a lakossági és a vállalkozói hitelügyeket. A lakossági hitelek lehetnek személyi hitelek és áruvásárláshoz, illetve szolgáltatások vásárlásához kötődő hitelek, a vállalkozói hitelek alapesetei az éven belüli forgóeszköz hitel, folyószámlahitel (rulírozó hitel), éven túli forgóeszköz hitel és beruházási hitel.

Hitelbírálati díj

A hitelkérelem elbírálásáért a bank által felszámított külön díj. A kérelem benyújtásakor kell megfizetni.

Hitelkártya

Olyan bankkártya, amelynek felhasználásával a bank által meghatározott hitelkeret erejéig lehet pénzt költeni, mely összeget aztán kamataival együtt kell visszafizetni.

Hitelkockázat

Egy banknak az általa hitelezett vállalat vagy egyén bizonytalan jövőbeli fizetőképességéből eredő kockázata, amely legrosszabb esetben a hitel és a kamatok összegének teljes elvesztését is jelentheti. A bank a kockázat feltárása érdekében rendszeresen minősíti az adósait és a kihelyezett hiteleit.

Hitelminősítés

A hitelfelvevő egy adott típusú hitelének kockázatát jellemző mutató, amelyet a hitelminősítő intézet ad. A hitelminősítés kialakítása gondos elemzésen alapul, és a hitelfelvevő nemfizetési kockázatát fejezi ki. A hitelminősítés alapján a hitelnyújtó dönthet a hitel odaítéléséről, visszavonásáról (felmondásáról) illetve annak árazásáról.

Home/electronic banking

Számítógépen keresztül történő banki (elsősorban számlavezetési) szolgáltatások.

Hozam

Százalékos formában megadott éves mutatószám, amely azt mutatja meg, hogy milyen arányban gyarapszik a befektetett pénzünk a lejáratig.

Hozamgarancia

Bizonyos befektetési termékeknél a bank által vállalt/garantált minimum hozam.

Ingatlanhitel

Ingatlan vásárlására, felújítására stb. felhasználható jelzáloghitel.

Inkasszó

Az egymással üzleti kapcsolatban álló partnerek megállapodást kötnek arra, hogy a pénzügyi teljesítés olyan módon történik, hogy a jogosult (pl. közüzemi vállalat) az adott összegre – bankján keresztül – beszedési megbízást indíthat, amelyet a kötelezett fél bankja az előzetes megállapodás alapján köteles teljesíteni a fizető fél értesítése, egyedi engedélye nélkül. A megállapodás lehet egyszeri és folyamatos jellegű.

Inkasszó – II.

Fizetési mód, melynek lényege az, hogy a szerződő felek megegyeznek arra vonatkozóan, hogy az adott áru vagy szolgáltatás ellenértékét a kötelezett úgy fizeti meg, hogy a jogosult fél azt a számlájáról leemelheti. (pl. közüzemi díjbeszedés).

Interest-pool

A cash-pool számlakezelési forma egy fejlettebb változata. Ebben az esetben az önálló vállalatok számláinak záróegyenlegét csak egy technikai számlára vezetik át, a kamatokat ez alapján számítják ki és osztják majd arányosan szét. Azonban a cash-pool rendszertől eltérően tényleges, fizikai egyenleg átvezetésre nem kerül sor, így a számlák záróegyenlege nem nullát, hanem a tényleges értéket mutatja (könnyebb könyvelés).

Jegybank

Központi bank. Kettős bankrendszerű gazdaságokban a bankok bankja. Feladata többek között a bankrendszer irányítása, rendelkezik a pénzkibocsátás jogával, devizahatósági jogkörökkel, stb. Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank a jegybank.

Jelzáloghitel

A hitel fedezeteként ingatlan szolgál, melyre a hitelt folyósító jelzálogjogot jegyeztet be.

Kamatfelár

Az alapkamaton felül fizetendő többletkamat. A bank az adott ügylet kockázata alapján magasabb kamatot vár el.

Késedelmi kamat

A késedelmes fizetés esetén futamidő arányosan felszámított büntető kamat.

Kezelési költség

Az adott ügymenet (pl. hitelfolyósítás) költségeivel kapcsolatban felszámított költség.

Készpénzkímélő

Olyan szolgáltatás, amely készpénz nélküli fizetésre alkalmas eszközökkel történik, pl. bankkártya, csekk.

Kezesség

A kezesség a különböző hitelfelvételekhez kapcsolódóan a hitel visszafizetésének biztosítékaként jöhet jóba. Az adós helyett nemfizetés esetén a kezes felel, ő tartozik fizetni. Az egyszerű kezesség esetén előbb az adóson kell behajtani a tartozást, s ha ez sikertelen, akkor lehet a kezestől követelni a fizetést. Az ún. készfizető kezesség esetében a fizetést elmulasztó adós helyett rögtön a kezesen követelhetik a tartozást. Ha bank vállalja a kezességet, akkor az minden esetben készfizetői kezesség.

Kompetencia (döntési hatáskör)

A bank egy alkalmazottjának (pl. fiókvezető) vagy nála magasabb beosztású személynek a hitelezés területén meghatározott döntési hatásköre. A kompetenciát többnyire összeghatárokban határozzák meg, az adott sávhoz meghatározott hitelkihelyezésről csak a megfelelő kompetenciájú vezetői szinten dönthetnek.

Kondíció

Az adott termék, szolgáltatás igénybevételének feltételei, díjtételei. Bankok kondíciói

Konvertibilis számla

A devizaszabályok szerint külföldinek minösülő ügyfél számára vezetett számla

Konvertibilis forint kártya

Külföldön és belföldön egyaránt használható bankkártya, amelyhez egy forint számla kapcsolódik. Külföldi használat során a forint átváltásával devizában történik a fizetés.

Konverzió

Pénz átváltása más devizára (valutára)

Közraktárjegy

Közraktárban elhelyezett áruról kiállított értékpapír (igazolás), amely az áru feletti rendelkezés minden jogát megtestesíti. Két részből áll, egy árujegyből és egy értékjegyből.

Kötvény

Állandó és előre meghatározott kamatozású és lejáratú értékpapír, amelynek a visszafizetése meghatározott ütemezés szerint történik az esedékes kamatokkal.

Hitelviszonyt megtestesítő okirat, amely nem biztosít tulajdonosi jogokat.

Látra szóló betét

Olyan betételhelyezés, ahol a pénz egy számlára kerül, de nincs lekötve egy adott futamidőre, hanem bármikor felhasználható. Azonban ezért alacsonyabb a kamata.

Lekötött betét

A betét elhelyezése egy meghatározott időtartamra történik, annál korábban csak valamilyen büntető feltétel mellett lehet a betéti összeghez hozzájutni.

Letétkezelés

A kereskedelmi bankoknál biztonságos őrzésre el lehet helyezni különböző értékpapírokat, részvényeket, betéti okiratokat. A bankok a letétek őrzéséért és kezeléséért díjat és kezelési költséget számítanak fel.

Likviditás

A bank fizetőképessége. Az is előfordulhat, hogy egy bank bár jövedelmezően helyezi ki hiteleit, nem figyel arra, hogy mindig legyen azonnal felhasználható pénzeszköze (eszközrendszere) arra az esetre, ha betétesei ki szeretnék váltani elhelyezett pénzüket. Nem megfelelő likviditásmenedzsment esetén a bank könnyen csődbe mehet.

Lombard hitel

Valamilyen értékpapír (diszkont kincstárjegy, részvény, kötvény, stb) fedezete mellett folyósított hitel.

További részletek a lombard hitelekről

Loro számla

Külföldi banknak hazai kereskedelmi banknál vezetett számlája.

Mérlegen kívüli tételek

Olyan banki vagy vállalati kötelezettségvállalások illetve követelések, amelyek a hagyományos számviteli módszerekkel nem írhatók le, a mérlegben nem tüntethetők fel, azonban jelentős hatással lehetnek a cég vagyonának értékére. A mérlegen kívüli tételek közé tartoznak a nyitott derivatív-pozíciók, a garancia-vállalások, az overdraft hitelkeret, és az akkreditívek.

Mérlegfőösszeg

A bank aktivitásának jelzőszáma. A bank rendelkezésére álló eszközöket fejezi ki.

Minimum egyenleg

Az a minimális összeg, amelynek egy számlán mindig rendelkezésre kell állnia

Minimum nyitóegyenleg

Az a minimális összeg, amelynek egy számlán annak megnyitásakor vagy kapcsolódó szolgáltatás igénybevételekor meg kell lennie

Névre szóló

A tulajdonos neve megjelenik a megtakarítási terméken és a kapcsolódó dokumentumokon.

Nostro számlák

Hazai kereskedelmi banknak egy külföldi banknál vezetett számlája, melynek segítségével külföldi átutalásait bonyolítja.

Nyíltvégű befektetési alap

Olyan pénzügyi alap, amelyet határozatlan időre hoztak létre.

További részletek >>

Óvadék

Biztosíték típus. Egyes szolgáltatások igénybevételekor a bank az adott számlán elhelyezett összeget biztosítékként leköti.

OBA

Az Országos Betétbiztosítási Alap 1993-ban alakult, korábban a lakossági betéteket az állam garantálta. Célja: a hitelintézetek betéteseinek védelme. A hitelintézetek által fizetett rendszeres és kötelező befizetésekből pénzügyi alapot képez, majd az esetleges banki fizetésképtelenség esetén ebből teljesít kifizetéseket a betétesek felé.

Minden olyan névreszóló betétre fizet (Ft és deviza egyaránt), amelynél a tulajdonos személy szerint azonosítható. A kifizetés értékhatára bankonként értendő. Tehát az Alap több bank fizetésképtelensége esetén minden egyes bankban lévő névreszóló betétre és annak kamatára vállalja a kifizetést nem csak magánszemélyeknek, de társaságoknak, egyesületeknek stb.) is.

További részletek a Betétbiztosításról

Országkockázat

A nem hazai befektetők, hitelnyújtók által viselt olyan kockázat, amely a célország politikai, jogi illetve makrogazdasági stabilitásának hiányából fakad.

Önrész

Saját erő kifejezést is használják helyette. Hitelfelvételkor az igénylő által biztosított pénz. (Pl. nagyobb értékű beruházásnál a bank elvárja a hitelfelvevő hozzájárulását is a cél megvalósításához.)

Passzív bankügylet

A bank forrásait érintő ügylet, idetartozik a betétgyűjtés, bankközi forrásfelvétel, vagy az értékpapír-eladás.

Pénzforgalmi szolgáltatás

Pénzmozgással járó bankszolgáltatások gyűjtőneve.

PIN kód

Az ügyfél azonosítására szolgáló titkos számkód. Kibocsátására és használatára úgy kerül sor, hogy a titkos jellege megmaradjon. (Pl. kártya tulajdonosának azonosítására szolgáló számsor, a bank sem ismeri.)

Privat Banking

Tehetősebb magánszemélyek felé irányuló banktevékenység gyűjtőneve.

Prolongálási jutalék

A hitel futamidejének hosszabbításakor felszámított jutalék.

Referencia kamat

Valamilyen típusú irányadó kamat.

Refinanszírozás

Az az ügylet, amelynek keretében egy bank az általa nyújtott hitel finanszírozására egy másik banktól hitelt vesz fel. A másik bank lehet egy nagyobb nemzetközi bank, vagy a jegybank.

Rendelkezésre tartási díj

Abban az esetben, amikor a bank hitelkeretet bocsát az ügyfele rendelkezésére, akkor a le nem hívott (nem folyósított) hitelrész után díjat számít fel, mivel az összeg folyamatos „késszenlétben tartása” költséget jelent számára.

Retail Banking

Általános lakossági banktevékenység gyűjtőneve.

Rulírozó betét

Speciális látra szóló betét, ahol folyamatos pénzelhelyezés mellett az ügyfél rendelkezik a legkisebb felvehető összegről.

Spot ügylet

Minden olyan tőkemozgással járó, egyszeri deviza adásvétel, amelynél a teljesítés időpontja a kötésnapot követő azon nap, mely mindkét devizában munkanap és ameddig mindkét devizában eltelt két munkanap.

Swap ügylet

Swap ügylet minden olyan deviza csere ügylet, mely két egyidőben megkötött, azonos devizanemek közötti, de ellentétes irányú (azonnali és határidős) váltásból áll, amelyeknél az egyik devizában azonos a kötések összege.

Számlanyitási díj

A bank által a számla megnyitásáért fizetendő díjtétel.

Számla- (folyószámla) vezetés

A bankszámla a bank nyilvántartása a nála elhelyezett betétekről és az eszközölt kifizetésekről. A lakossági bankszámlára (kezdetben átutalási betétszámlának nevezték) az ügyfelek átutaltathatják rendszeres havi jövedelmüket, és utasíthatják a bankot, hogy rendszeres fizetési kötelezettségeiket (lakbér, társasházi közös költség, közüzemi díjak) átutalással rendezze. Ezeket a számlán történő „mozgásokat” szokták a bankok jóváírásnak (bejövő tételek) és terhelésnek (kimenő tételek) nevezni. A bankok a betétszámla (vagy hitelkeret) fedezetével, meghatározott feltételek mellett bankkártyát is bocsátanak az ügyfél rendelkezésére. A bankszámlán történtekről (kifizetések, jóváírások, költségelszámolások) a bank az ügyfelet havi számlakivonat megküldésével értesíti. A bankszámla egyenlege kamatozik. A látra szóló kamatnál magasabb kamatot fizet a bank, ha a bankszámlán lévő összeg egy részét leköti az ügyfél.

A forintban vezetett bankszámlák mellett lehetőség van devizaszámla nyitására is. A devizaszámláról elsősorban külföldi utazás céljára szoktak pénzt felvenni. A devizaszámlán elhelyezett összegek leköthetők. A forint konvertibilissá válásával, ami azt jelenti, hogy szinte korlátozás nélkül lehet külföldi valutához jutni forint ellenében, csökkent a devizaszámlák jelentősége. A legtöbb bank meghatározza azt a minimális összeget, amellyel számlát lehet nyitni, illetve amekkora minimum összeget le lehet kötni. A devizaszámla nyitása lehet megtakarítási, befektetési forma is.

Szavatoló tőke

Egy bank szavatoló tőkéje a saját tőkéjének és az alárendelt kölcsöntőkéjének az összege, a bank hosszú távú, hátrasorolt forrásainak mutatója. A szavatoló tőke megmutatja a bank hitelezőinek, betéteseinek, hogy egy esetleges csőd vagy felszámolás esetén mekkora tőke áll rendelkezésükre.

Széfszolgáltatás

Értékek biztonságos őrzésére a bank területén kialakított egyedileg zárható szekrény.

Személyi hitel

Olyan lakossági hiteltípus, amelyet tárgyi fedezet nélkül, a hitelfelvevő jövedelmi helyzete, személyi körülményei alapján történő hitelvizsgálattal helyeznek ki. A hitelt bármilyen célra fel lehet használni.

Szindikált hitel

Olyan nagyhitel, mely nyújtásának kockázatát egy bank nem tudja, vagy nem akarja felvállalni, ezért a hitel nyújtására egy bankokból álló konzorciumot (szindikátust) szervez. Így bár egy hitelszerződés jön létre, az adóssal szemben több hitelnyújtó áll, megosztva a terheket és a kockázatot.

Társkártya

Egy már meglévő kártyaszámlához kapcsolódó további bankkártya.

Teljes Hiteldíj Mutató (THM)

Az a belső kamatláb, amely kifejezi az adott hiteltermék esetén az ügyfél által fizetendő összdíj mértékét. Számításánál a prolongálási költség, késedelmi kamat, biztosítási és garanciadíjak, valamint átutalási díjak nem vehetőek figyelembe. A pénzügyi intézménynek biztosítania kell, hogy az ügyfél a szerződés aláírása előtt megismerhesse a THM-et és az ügylet összes körülményét, feltételét.

További részletek a THM-ről.

Termin

Tőkemozgással nem járó, egyszeri árfolyam megállapodás a forinttal szemben. Az ügyletben a felek arra vállalnak kötelezettséget, hogy ha meghatározott külföldi pénznem üzletkötés napján jegyzett határidős forintárfolyama és a lejárati napra ténylegesen jegyzett forintárfolyama különbözik, az árfolyam különbözetet – a szerződésben meghatározott devizaösszeg tekintetében – egymásnak forintban megfizetik.

Tőkeellátottság

A bank saját tőkével való ellátottsága. Minél nagyobb a bank saját tőkéje, annál kisebb annak valószínűsége, hogy fizetésképtelenné válik. A tőkeellátottság legfontosabb jellemzője a tőkemegfelelési mutató.

Tőkemegfelelés (Capital Adequacy)

A bank tőkével való ellátottsága az idegen forrásaihoz, illetve a kockázatos eszközeihez viszonyítva. A tőkemegfelelési mutató = (Saját tőke + Alárendelt kölcsöntőke) / Kockázattal korrigált mérlegfőösszeg. A BIS szerint a tőkemegfelelési mutató ajánlatos, hogy 8 százaléknál magasabb legyen, egy bankra ekkor mondhatjuk, hogy a tőkeellátottság szempontjából biztonságos.

Trade financing

Külkereskedelmi ügylet finanszírozására irányuló banktevékenység.

Treasury

A bank központi forráselosztó egysége. Feladata a bank belső (forrásgyűjtő és kihelyező egységei) közötti közvetítés, valamint a bank likviditási, kamatlábkockázati pozíciójának kezelése, rendszerint bankközi piaci és derivatív-piaci ügyletek révén.

Türelmi idő

A hitel törlesztésekor a tőke visszafizetésére adott haladék. Ez idő alatt csak a kamatot kell fizetni).

Trezor

A kereskedelmi bankoknál biztonságos őrzésre el lehet helyezni különböző értékpapírokat, részvényeket, okiratokat, bérelni lehet továbbá széfet is. A filmekből ismert széfek a bank megfelelő biztosággal kialakított termében sorakozó kisebb-nagyobb fémkazetták, amelyekbe különböző értéktárgyakat, fontos iratokat lehet elhelyezni rövidebb-hosszabb időtartamra. Tulajdonképpen az otthoni páncélszekrényt helyettesítik. A bankok a letétek őrzéséért díjat és kezelési költséget számítanak fel.

Üzletszabályzat

A hitelintézet a részére engedélyezett és általa rendszeresen végzett tevékenységekre vonatkozó általános szerződési feltételeit köteles üzletszabályzatba foglalni. Ezt köteles a bank az ügyfél fogadásra nyitva álló helyiségeiben közzé tenni, és ingyenesen az ügyfél (vagy jövőbeli ügyfél, érdeklődő) rendelkezésére bocsátani.

Vállalati üzletág (Wholesale banking)

A kereskedelmi bankok nagy vállalkozásokkal és egyéb kiemelt ügyfelekkel (pl. más bankokkal, költségvetési szervekkel) kapcsolatos tevékenységeinek gyűjtőneve. A vállalati üzletág meghatározó szolgáltatása a hitelezés, de idetartoznak a vállalati betét-, és értékpapírügyletek is.

Valuta

Fém vagy papír alapú külföldi fizetőeszköz. Abban különbözik a devizától, hogy az számlán elhelyezett külföldi pénz.

VIBER

A VIBER (Valós Idejű Bankközi Elszámolási Rendszer) a GIRO rendszer mellett működö, annál gyorsabb elszámolási (átutalási) rendszer. Azonnali (valós időben) történő tranzakciókra nyújt lehetőséget. Tehát az átutalás gyakorlatilag azonnal megjelenik a partner bankjánál és a fogadó bank köteles azt még aznap ügyfele rendelkezésére bocsátani. A VIBER megbízás a bankban történő rögzítést követően visszavonhatatlan. A tranzakciók díja igen magas, általában 0,5 % (min 10 eFt max. 100 eFt), a díj megfizetése az átutalást követően azonnal esedékes.

A VIBER rendszer igénybevételére 2000.július 01-től van mód.

Visa

A Visa elnevezésű nemzetközi kártyatársaság elektronikus vagy papír alapú fizetésre vagy pénzfelvételre alkalmas kártyája.

Visa Electron

A Visa nemzetközi kártyatársaság csak elektronikus fizetésre vagy pénzfelvételre alkalmas kártyája.

Pénzügyi kérdésekben kérje segítségünket:

4 hozzászólás ehhez: “Bankszótár”

  1. Tiszteletem! Érdeklődök milyen tevékenységet takar az utógondozási díj-folyó költs. Előre is köszönöm válaszukat!

    1. Kedves Gábor,

      Régen volt ilyen, de tudtommal már nincs. Melyik bank és milyen ügylet kapcsán merült fel?

  2. T. Cím!

    Felvilágosítást, segítséget kérnék!

    Rendszeresen kapom a Vienna Life hirlevelét.
    A hirlevél szinte egyetlen fajta adata az: egységértékek
    A Vienna Life oldalán nincs lehetőség kérdezni, ami nem feltétlen jó marketing taktika.
    Sajnos az interneten sem találom a definiciót, így kerültem erre a domainra.
    Definiálnák nekem, mit értenek e kifejezés alatt? (Koncepcióm van, de nem biztos, hogy helyes!

    Segitségüket köszönöm!
    üdvözlettel:

    F János,MBA

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük