Befektetés: mi marad a levonások után?

Sajnos a betéti kamatok csökkennek, az infláció nő, a bankok semmilyen értelmes és új termékkel nem képesek megjelenni. Oda jutunk, hogy nincs reálhozam…

Már egy ideje tervezem ennek a cikknek a megírását, mert meggyőződésem, hogy a legtöbben nem gondolják végig, hogy mibe is kerül egy bankbetét – pedig jelentős költségek csökkentik a megígért kamatot.

A tranzakciós illetéket a bankok tovább hárítják, sőt emelik a számlavezetés, bankkártyás vásárlás díjait.

Magas költségek, terhek

Régi példa…

A korábbi években ez a példa szerepelt a cikkben a magas banki költségek bemutatására:

Csak a példa kedvéért vegyünk 1 MFt betét elhelyezést, 6 hónapra 4,5%-os kamat mellett.

A pénztári befizetésért nem kell fizetnünk, de a lejáratkor az alábbi költségeink merülnek fel:

Kamat:22.500 Ft
Kamatadó 16%: 3.600 Ft

Tranzakciós illeték (1.016.940 Ft-ra) 0,6%: 6.102 Ft

EHO (6%): 1.350 Ft

Pénztári jutalék 0,4%: 4.067 Ft

Összes levonás: 15.119 Ft

Tehát a pénzünkért kapott kamat bevétel 67%-át elvonják tőlünk különböző jogcímeken. A végén kaptunk kb. 1,5% kamatot, amikor a KSH hivatalos inflációs adata is 5,7% (2012-re). Tehát a pénzünk értéke egy bankbetét esetén 4,2%-ot veszít a reál értékéből.

Egy picivel jobb a helyzet, ha nem készpénzben vesszük fel a pénzt, hanem elutaljuk, de nagyságrendi változás nem történik.

Azt pedig figyelmen kívül hagytuk, hogy az átlagos infláció és a mi saját családi kiadásainknál érvényesülő áremelkedés sem azonos – ha valaki utána számol, akkor azt látja, hogy a kiadásai (főleg élelmiszer) éves szinten legalább 10%-kal nőnek!

A 2016-os adatokkal számolva, egy betéti kamat már inkább 0,5%, így a számítás 12 hó lekötés, 1 MFt esetén az alábbi:

Kamat: 5.000 Ft
Kamatadó 15%: 750 Ft

Tranzakciós illeték (1.004.250 Ft-ra) 0,3%: 3.013 Ft

EHO (6%): 300 Ft

Pénztári jutalék 0,4%: 3.992 Ft

Összes levonás: 8.055 Ft

Tehát az 5.000 Ft-os kamat bevételünk mellett van 8.055 Ft költségünk. És örülnünk kell, mert a tranzakciós illeték csökkent, sőt 2017-től az eho is megszűnik….

Ezért nem tartják ma az emberek bankban a pénzüket vagy nem gondolják, hogy érdemes azt lekötni….

Más befektetési termékek

Természetesen a fenti számítás csak egy minta, bankonként eltérőek a díjtételek, befektetési termékek szerint is vannak különbségek.

Nézzünk még egy pár terméket, milyen költségekkel kell számolnunk:

Befektetési alap:

A betétnél említetteken felül van alapkezelési díj, amelyről nem is tudunk, de a megtermelt hozamot eleve csökkenti. Mértéke 2-6% között változhat.(Ennyivel kevesebb hozamot közölnek velünk…)

Unit linked befektetés:

Itt is 3-5%-os jutalék merül fel az első években, amelyet szintén a hozamból (vagy a tőkéből) vonnak le.

Állampapír:

Itt nincsenek extra költségek, csak amikor a pénzt elhozzuk, akkor merül fel a fenti kamatadó. Az állampapír eho mentes befektetés és nincs számlavezetési díj sem, szóval az állam magával kivételezik!

Befektetési portfólió

Biztonság és hozam szempontjából is az a helyes döntés, ha a pénzünket egy befektetési portfólióba rendezve kezeljük. Keressen meg és segítek egy ilyen személyre szabott portfólió elkészítésében.

Nézze meg minta befektetési portfóliónkat.

dr.Tatár Attila

 

3 hozzászólás ehhez: “Befektetés: mi marad a levonások után?”

  1. Ma az egyik banknál felvettem ill. átutaltattam bizonyos összeget. Amikor meghallottam a levonásokat nem akartam elhinni !! Meg is jegyeztem ezért a pénzért egy munkásnak aki viszonylag jól keres két napig kell dolgozni. Pedig a az összeg 200 000 Ft alatt volt. Düh és sírógörcs fogatt el. Gyorsan ki is számoltattam ,- tulajdonképpen kamat nélkül tartom a pénzt a bankban. Ennek nem sok értelme van. Úgy döntöttem tovább nem takarékoskodom , más befektetést keresek , de ez még kötvény sem lehet. EZ GYALÁZAT. Ugyanakkor a bankigazgatók 6- 10 milliós havi jövedelemmel dőzsölnek. Nem értem, ha egyszer nem tudnak a betétekre kamatot szerezni , akkor mi az alapja a magas jövedelmeknek. EZ MÁSRÉSZT LOPÁS IS !

    NÁLAM A BANKOKNAK VÉGE.

  2. Létezik számlavezetési díj nélküli bankbetét?-mert az + havi teher,mely kis összege miatt kimaradhatott,de 6 hónap alatt azért összejöhet,ami tovább rontja az összképet.

    Nagyon régóta nem foglalatoskodom bankbetéttel,de régen úgy volt,hogy a betét számlához kötött volt,aminek számlavezetési díja van,ráadásul havonta,amit fizetni is kell.Pontosabban folyószámlát kellett nyitni és azon különítették el a betétet.Amennyiben változott a bankbetéti helyzet akkor a fenti gondolatmenet:SZTORNÓ!

    1. Kedves Gábor!

      Valóban igaza van. Korábban lehetett számlanyitás nélkül is elhelyezni betétet, de ma már erre alig van példa. Tehát jogos az észrevétele, még egy számlavezetési díj is hozzá jöhet a költségekhez – ha csak nem általánosan használt folyószámláról van szó.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük