Befektetés: lakás vagy részvény?

2012 februárjában a CNBC egyik műsorában az alábbi kérdést szegezték Warren Buffettnek: „Mit tanácsolna a fiatal befektetőknek, részvénybe tegyék-e a pénzüket, vagy első otthonukat vásárolják meg a megtakarításaikból?” A válasz így hangzott: 2012 elején, a történelmi szemmel nézve alacsony kamatszint mellett harmincéves jelzáloghitelből ingatlant vásárolni „elképesztően jó üzlet” és „az adott pillanatban a lehető legvonzóbb befektetés”.

Az ingatlanok iránt érthető módon elfogult szerzők örömmel hallgatták Buffett szavait, és ezen felbuzdulva nekiláttak, hogy megvizsgálják a kérdést: a részvény- vagy az ingatlanpiacon lehet-e magasabb hozamot elérni? (Vizsgálódásukhoz az 1970 és 2010 közötti időszak amerikai adatait hívták segítségül.)

A bérleti díj figyelembevétele különösen fontos, amikor a lakásvásárlás hozamát más kockázatos befektetéssel (pl. részvénypiacok) vetjük össze. Amerikai adatok alapján éppen a bérleti díj billenti át a mérleget a lakásvásárlás javára. A részvények a vizsgált negyven évben nagyjából 10%-os éves átlagos hozamot produkáltak. A lakásárak ugyanebben az időszakban átlagosan 4%-kal nőttek évente, míg a bérleti díjból 7%-os hozam származott. Tehát a lakásvásárlás évente 1 százalékos hozamelőnyt jelentett a részvényekkel szemben – a vizsgált hosszú időszak alatt.

A Lakáspiaci Mozaik című kiadványban az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont szakemberei a magyar adatokat is megvizsgálták. Magyarországon a magasabb infláció miatt a hozamok is magasabbak. Itthon a rendszerváltás utáni negyedszázadot tekintve a részvények éves átlagos hozama 15% volt. A lakásárak emelkedése átlagosan évi 9%-os hozamot eredményezett a tulajdonosoknak, a bérleti díjak pedig nálunk is évi 6-8% hozamot biztosíthattak. Tehát a lakásbefektetések itthon is valamivel jobb kilátásokkal kecsegtetnek.

lakás és tőzsde között nem kell választania
Őszinte leszek: ehhez hasonló cikkeket tömegével lehet írni és bármelyik befektetést ki lehet hozni nyerőnek. Ez csak megfogalmazás kérdése – még csalni és hazudni sem kell hozzá, csak megfelelően „csomagolni és válogatni” a tények asztaláról.
A megoldás az, ha személyre szabott befektetési portfóliót alakítunk ki több termékből. Azonban ez már nem könnyű feladat, ehhez jövőre vonatkozó pontos elemzés, részletes termékismeret és sok tapasztalat kell.

Keressen meg és segítek a megfelelő, személyre szabott megoldás kialakításában.

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.


A lakásvásárlás hozamelőnye azonban egy hosszú távon érvényesülő tendencia, rövid távon jelentős eltéréseket is tapasztalhatunk. Aki 2014-ben vagy 2015-ben vásárolt részvényt a BÉT-en, az még az ugrásszerűen növekvő lakásárak mellett is nyeregben érezheti magát. Persze könnyen találni az ingatlanpiacon is kiugróan jó időszakot: aki az ezredforduló környékén vett lakást, az nyugodtan dőlhet hátra hozamait számolva.

Nem árt azonban résen lenni: ha üresen áll a lakásunk és elesünk a bérleti díjtól, akkor a hozam is jóval alacsonyabb – miközben a fenntartási, karbantartási költségek komoly terhet jelenthetnek.

Ám ha jól időzítjük a vételt, kihasználjuk az ingatlant, és alacsonyan tartjuk költségeinket, az ügyes lakásvásárlással nemcsak otthonhoz, hanem egyszersmind jó befektetéshez is jutunk.

Forrás: alapblog.hu

Budapesti lakás befektetéshez vegye igénybe segítségemet:

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük