A befektetés magas hozamáért kockázatot kell vállalni?

Az elmúlt pár év a nagy felismerések időszaka volt. Mindenkinek rá kellett jönnie arra, hogy a hozamok esésével és a banki költségek emelkedésével új korszak nyílt meg a befektetések világában. Nem álltunk készen a változásra….

Szokás szerint azok jártak jól, akik az említett változást időben felismerték és alkalmazkodtak hozzá. A legtöbben sajnos csak a betétjük lejáratakor szembesültek a problémákkal – a legrosszabb az, ha a saját kárukon tanulták meg, hogy mire kell manapság odafigyelni.

Megtakarítások és bankbetét aránya csökken. Külföldi befektetések és harc az infláció ellen.A tömegek reakciója

Az MNB statisztikái jól mutatják, hogy a legtöbben hogyan reagáltunk a változásokra:

– Csak egy bankszámlát tartunk, a többit lehetőség szerint megszüntettük.
– A pénzt betétből befektetési alapba és állampapírba vittük.
-Kedveztek voltak a kötvény és pénzpiaci alapok (Ezen most változtatni kell!)
– Egyre több pénzt tartunk devizában, külföldi befektetésekben.
– Bár sok egyedi intézkedésnek köszönhetően rengeteg pénz maradt a lakosságnál, a fogyasztás alig nő.
– A lakossági beruházásoknál (lakás, autó, stb.) is a kivárás a jellemző.

Tehát a pénzpiaci változásokra adott reakciók többnyire ösztönösek és mégis inkább jók voltak – ha néha megkésettnek is tűntek.

A legújabb változások a jegybanki kamatemelések irányába mutatnak (kezdve az angol, amerikai jegybanknál), így jövőre fel kell készülni a kamatszint emelkedésére. Ez elsősorban a kedvelt kötvény (főleg rövid futamidejűek) befektetések hozamát teszi tönkre, így érdemes a kötvény alapokból időben elvinni a pénzt. A másik kedvenc a pénzpiaci, likviditási alapok, amelyből egyszerűen eltűnt a hozam, így itt ezért nem érdemes tartani a pénzt. (Még a költségeket sem termeli ki egy év alatt!)

Kétségtelenül a legjobb döntés a devizában történő befektetés volt, itt a hozam mellett árfolyam nyereséget is el lehetett érni. Az általam is ajánlott közvetlen külföldi befektetések biztonságosak és a hozamuk fix, tervezhető.

Érdekes jelenség, hogy az egykulcsos SZJA és számtalan lakossági kedvezmény, rezsicsökkentés, stb. hatásaként a lakosságnál maradó többlet jövedelem döntő mértékben NEM jelent meg a fogyasztási statisztikákban: vagyis nem mertük elkölteni, hanem inkább hiteltörlesztésre, befektetésre használtuk fel ezt a pénzt!

Nem csak napi fogyasztásra nem költöttünk többet, hanem a hosszabb távú elkötelezettséget jelentő lakossági befektetések mértéke is inkább csak stagnál. A pénz többlet nem jelent meg lakás és autó (más tartós cikk) vásárlásánál sem!

Jó választás a befektetési alap?

Amikor valaki a bankból a betét lejáratakor el akarja hozni a pénzét, elsősorban befektetési alap vásárlásával próbálják meg marasztalni: a banknak még mindig jobb az alap forgalmazásán elérhető jutalék bevétel, mintha valaki elviszi a pénzt! Az alapok választásánál a többség konzervatív volt, nem vállalt az eddigiekben nagyobb kockázatot. (Jól tette!)

Azonban – ha jobban belegondolunk, – a jövőben nem marad más lehetőség az alapoknál, mint a nagyobb kockázat bevállalása: ezért aztán egyre kedveltebbek az abszolút hozamú alapok. Az alapokról többet most nem írok, de itt további részleteket talál: Befektetési alapok, mint befektetési alternatíva A befektetési alapok kockázatáról, várható hozamokról itt olvashat: Befektetési alapok összehasonlítása

Vállaljunk nagyobb kockázatot?

Tehát a következő év legnagyobb kérdése az lesz, hogy merjünk-e nagyobb kockázatot vállalni annak érdekében, hogy jobb profitot érjünk el? Véleményem szerint a világgazdaságban nem szűntek meg a válságot előidéző gondok, a tőzsdék túlárazottak, jönnie kell egy komolyabb korrekciónak, így a kockázat vállalásának nincs itt az ideje!
Ha valaki mégis erre szánja rá magát, akkor tartsa szem előtt, hogy adott kockázatért cserébe milyen hozamra számíthat. (Ha ez nem állapítható meg jól, akkor már eleve magas és nem megfelelően kezelt a kockázat.)

Elfogyott az állampapír hozama

A másik nagy befektetési kedvenc az állampapír volt, azonban itt már lassan csak az 5 éves futamidővel vállalt TBSZ adómentességgel adódik némi (még elfogadható) hozam. Egyébként a várható hozamok sokat estek, a már említett kamatemelés hatása pedig csak lassan fog érződni és a már megvásárolt állampapíroknál még lassabb lesz a profit emelkedése.

További részletek az állampapírokról >>>

Készítsen befektetési portfóliót

Változatlanul érdemes a pénzt több termék között megosztani és befektetési portfólióban gondolkozni.  Kérje a segítségemet és személyre szóló befektetési portfóliót készítek Önnek is.

Hallgassa meg a tanácsaimat még a befektetési döntés meghozatala ELŐTT!

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük