Mit tehet a befektető válság idején?

Elsősorban örül, hogy neki van tartaléka. Aztán eldönti, hogy mennyire bátor…

Válság idején felértékelődnek a tartalékok

Minél kiszámíthatatlanabb a körülöttünk lévő világ, annál fontosabb, hogy legyen tartalékunk. Elveszíthetjük az állásunkat, érhet bennünket baleset, jöhet betegség, a válás ma már „népbetegség” és szintén komoly anyagi megrázkódtatást jelenthet. Válságos időkben pedig fokozottan igazak ezek a megállapítások.

Aki még nem gondolt erre, annak a lehető legrosszabb pillanatban kell – bármilyen kicsi összeggel – elkezdenie a spórolást. Aki rendelkezik némi tartalékkal, annak azt kell eldöntenie, hogy az ő helyzetében, kockázati szintjét, vagyoni helyzetét ismerve, mekkora tartalékra van szüksége? A többi szabad pénzeszközt pedig befektetheti-e akár hosszabb távra is vagy céljai más ütemezést tesznek szükségessé?

Befektetés vagy megtakarítás?

Megtakarítani azért szoktunk, mert valamit szeretnénk vásárolni, egy kicsit átrendezzük a családi költségvetést: elkülönítünk valamennyi pénz egy konkrét cél érdekében (utazás, vásárlás, stb). A befektetés egy kicsit más dolog, bár kétségtelenül ugyanarról van szó: pénzt teszünk félre a „jövő számára”. A befektetésünkkel azonban valami távolabbi, általános cél érdekében cselekszünk: általános tartalékot képezünk, gondolunk a gyermekeink jövőjére, a saját nyugdíjas éveinkre.

Mibe fektessünk?

Számunkra most a befektetés az izgalmas kérdés. Itt ülünk egy újabb válság közepén, még nem látszik a történet vége. Van egy kis pénzünk, hosszú évekig nem lesz rá szükségünk, szeretnénk egy kicsit megdolgoztatni.

Kezdjük a kezdőkkel…

Nézzük meg először, hogy mit tehetnek a pénzügyi ismeretekkel, befektetői tapasztalatokkal nem rendelkezők. Csak óvatosan… A legnagyobb hiba, amit elkövethetnek az az, ha feltétel nélkül megbíznak a banki ügyintézőben vagy a brókerben. Minden esetben több szakember véleményét kötelező kikérni, valamint saját álláspontot is ki kell alakítani. Csak olyan ügyletbe vágjunk bele, amelyet megértettünk és a működésével, költségeivel, stratégiai hátterével tisztában vagyunk és azzal egyet is értünk.

Mivel már nem lehet érdemi kamatokat elérni a bankokban, és állampapírt is vett már mindenki – túl sokat ebből sem szabad – itt az ideje, hogy a kockázatosabb tőzsdei ügyletekkel foglalkozzunk. Aki nagyobb összeg felett rendelkezik, annak érdemes némi „tőzsdei kitettséget” is felvállalnia. Erről szól a Befektetési tanfolyam.

Aki már rendelkezik tapasztalatokkal

A „befektetői iskolát” érdemes az alapok elsajátításával kezdeni. Tanuljunk meg kamatot számolni, tudjuk, hogy a teljes költség és díj hátterét hogyan lehet egy termékről megtudni, figyelünk már a pénzfelvétel és átutalás költségeire is. Megértettük, hogy hogyan működik az állampapír piac, voltak már részvény ügyleteink is. Itt az ideje, hogy a külföldi piacok felé kacsingassunk, bár ez a jelenlegi gyenge forintnál főleg azoknak ajánlható, akik közvetlen deviza eszközöket szeretnének vásárolni.

Érdemes elgondolkozni a „klasszikus hármas” (arany, olaj, deviza) termékkörben történő kereskedés elkezdéséről is – ha még nem tette volna meg. Ezt elsősorban megfelelő bróker cég kiválasztásával és tőzsdei tanfolyam elvégzését követően javaslom.

Nagyon szép lehetőségeket kínál a forint/euró árfolyam, de az olaj és az arany is elég jó elmozdulásokat mutat. Hogyan lehet ezeken az ármozgásokon pénzt keresni?

Kíváncsi a véleményemre? Keressen meg, kérjen egyedi befektetési ajánlatot!

dr.Tatár Attila
Telefon: 20/462-8850 vagy e-mail: info@bankweb.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük