A bitcoin veszélyei

Kirabolták a világ egyik legbiztonságosabbnak hitt bitcointőzsdéjét, a hackerek 65 millió dollárnyi a pénzt tüntettek el Hongkongban – egyelőre nyom nélkül.

Megroppant a bitcoin árfolyama, miután kiderült, hogy hackerek 65 millió dollárnak megfelelő digitális pénzt tüntettek el az egyik legnagyobb váltóhelyről, a hongkongi Bitfinex tőzsdéről. A Coindex adatai szerint 22 százalékkal kevesebbet, azaz 480 dollárt adtak egységnyi bitcoinért pár órával az után, hogy felfedezték a keddi virtuális betörést. A kedélyek lecsillapodtával a jegyzés a 540 dolláros szinten stabilizálódott, de ez is 12 százalékos mínusz.

A mostani rövid időn belül a második nagy „bankrablás”, júniusban egy másik mesterséges pénz, az ethereum volt az áldozat, az 60 millió dolláros kárral. A digitális pénztárcák feltörése és a tőzsdék meghekkelése az a két a neuralgikus pont, amely a mesterséges pénz használatának általánossá válását gátolja. Igaz, a felhasználók anonimitása miatt becsülni is nehéz, hányan bíznak meg annyira a rendszerben, hogy a megtakarításaikat ott tartsák.

Tavaly a Bitfinex egy többszintű ügyfélazonosítási rendszert vezetett be, de úgy tűnik, ez sem nyújtott teljes védelmet. A biztonságot fokozta az is, hogy az ügyfelek pénzét nem öntötték össze, a megszerzett bitcoinok külön-külön, védett számlán várták, hogy valódi tulajdonosuk rendelkezzen sorsukról. És nem hackerek, akik Tackett szerint több, egyelőre nem azonosított számlát is megdézsmáltak.

A Bitfinex viszonylag olcsón megúszta, ha azt nézzük, hogy 2014-ben a legnagyobb forgalmú bitcointőzsdén, a japán Mt. Goxon 450 millió dollár értékű pénz vált köddé. Az onnan ellopott 850 ezer bitcoinból 200 ezret tudtak csak visszaszerezni. Mark Karpeles, a tőzsde igazgatója egyébként 10 hónapot töltött őrizetben, s júniusban óvadék ellenében helyezték szabadlábra. A 94,5 ezer dollárnyi óvadékot nem bitcoinban, hanem japán jenben tette le. Az ügyben ítélet még nem született, az Mt. Gox viszont kártyavárként omlott össze, felszámolása folyamatban van. A nyomozás azt nem állapította meg, hogy Karpelesnek köze lett volna a betöréshez, ám az kiderült, hogy sikkasztott, és meghamisította a kereskedési adatokat, hogy eltüntesse a feléje vezető nyomokat. Az Mt. Gox ügyfeleit csak részlegesen tudják kártalanítani, sokan azt vélik, hogy az óvadékként letett százezer dollár is a tőzsdetársaságé, vagyis az a bizarr helyzet állt elő, hogy éppen ők finanszírozták Karpeles szabadlábra helyezését. Abban viszont okkal bízhatnak, hogy a bírósági ítélet megszületése után még pár évre visszakerül a rácsok mögé.
Forrás: vg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük