A bróker-ügyek másik oldala

Nemcsak a bedőlt brókercégek ügyfelei kerültek nehéz helyzetbe, de a társaságok dolgozóinak elhelyezkedése sem megy könnyen. Sok helyen szóba sem állnak velük, többen kiábrándultak és elhagyták a szakmát.

A három magyar brókercég bedőlésének az ügyfelek mellett van egy másik károsulti csoportja is, akikről kevesebbet beszélnek: az érintett cégek dolgozói, akik a legtöbb esetben nem tudták, mi zajlik a fejük fölött. Legtöbbjük számára nem megy könnyen az elhelyezkedés, az általunk megkérdezett piaci szereplők szerint több banknál is tiltólistán vannak a Buda-Cash, a Quaestor, illetve a Hungária Értékpapír volt munkatársai.

Egy Buda-Cashhez közeli forrásunk szerint viszont vegyes a kép: vannak, akik elhelyezkedtek a szakmában, például brókerként vagy adminisztratív területen, de többen pályát módosítottak, mert kiábrándultak az értékpapírszektorból, a történtek után váltani akartak. A folyamat lassú, de a piac a jókat fölszívja, akiknek megvolt a presztízsük, nevük, azok nem fognak elkallódni. A fiatalok, akik még nem dolgozták be magukat a szakmába, nehezebb helyzetben vannak – vélekedett forrásunk. A munkaadók sokszor nem gondolják végig, hogy kik voltak áldozatok és kik az érintettek. „Az a döbbenet, hogy magáncégekről beszélünk, ahol a tulajdonos dönt, dolgozóként nem tudhatod, hogy milyen kockázatot futsz. A bebukott brókercégek minden esetben egy cégcsoport részeként működtek, így nehezebb volt átlátni, mi történik” – mondta a volt Buda-Cash dolgozó.

Két banki hátterű brókercégről is azt hallottuk, hogy vettek fel munkatársakat a bedőlt konkurensektől. Volt azonban olyan bróker is, akiről az a hír járja, hogy túl jóban volt a bukott cég menedzsmentjével, „nekik kötött”, és ez már kizáró oknak számított a jelentkezésnél. A banki brókercégeknél egyértelműen a brókereknek vagy a vagyonkezeléssel foglalkozó szakembereknek vannak nagyobb esélyeik, közülük szép számmal vett föl az egyik nagy cég.

Általában azok kapósak, akik nagy ügyfélkörrel rendelkeztek, bár a helyzetet nehezíti, hogy ezek az ügyfélpénzek elúsztak, vagy legalábbis be vannak ragadva. Vannak azonban olyan gazdag ügyfelek, akiknek több brókercégnél van számlájuk, ha ilyeneket ismer egy bróker, akkor előnnyel indul. Egy másik banki hátterű brókercégnél is vettek föl volt Buda-Cash-brókert, és még további felvételek is elképzelhetők – mondta el egy név nélkül nyilatkozó forrás.

Ahogy a tőzsdéket a kapzsiság és a félelem mozgatja, valahogy ez a két szempont érvényesül a munkaadók döntésénél is. Az ügyfélkörrel rendelkező brókerek fölvétele piacszerzést jelenthet, ugyanakkor senki nem akarja, hogy a reputációján csorba essen. Egy brókercégnél van 8-10 munkakör, és amíg a brókerek viszonylag könnyebben találnak új állást, a midoffice, compliance, ügyfélszolgálatos dolgozóknak már nehezebb dolguk van.

Hasonló véleményen van egy kisebb független brókercég munkatársa – az egyik buda-cashes brókert hozza fel példaként, akinek a saját vagyona és a családjáé is bent ragadt. Szerinte külön kell választani a három vállalkozást: a Buda-Cash klasszikus brókercégként működött, a Quaestornak a kötvényértékesítésen túl nem volt érdemi értékpapír-piaci tevékenysége, nem volt fajsúlyos szereplő, a Hungária pedig főleg a devizakereskedésre állt rá. Ennek megfelelően az ott dolgozók is különböző területekhez értettek. A szakember úgy véli, a piaci szereplők többsége nem fogadja szívesen az ezektől a cégektől érkezőket, és ezzel ők is tisztában vannak. Bonyolítja a helyzetet, hogy más bankoknál is eléggé megnőtt a fluktuáció, például a tulajdonosváltáson átesett MKB-nál is vannak mozgások. 

A legfontosabb akadálya a munkaerő-felvételnek az emelkedő BEVA-tagdíj, és a Quaestor kártalanítási alap feltöltése. A brókercégek még nem tudják milyen tehernövekedéssel kalkulálhatnak, a kisebbek alighanem lehúzzák a rolót. Egy öt-hat fős, kis ügyfélállománnyal rendelkező vagyonkezelőnek, aki BEVA-tag is, eddig 0,45 ezreléket kellett fizetni a hatmilliós határig, tehát egy ügyfél 2700 forintba került, vagy ha rendkívüli befizetés is volt, akkor 5400 forintba. Ez most maximum 3 ezrelékre emelkedik, a biztosítási határ pedig 30 millióra. Vagyis az 5400-zal szemben elképzelhető, hogy 180 ezer forintot is be kell majd fizetni portfóliónként , és ebben a Quaestor alap még nincs benne. Ezért most minden brókercég számolgat, így ez aligha a nagy bővítések időszaka.

Szerző: Molnár Gergely vg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük