Csalás, összejátszás az arany piacon

Hét nagy nemzetközi bank ellen nyomoznak azzal a gyanúval, hogy összejátszottak a nemesfémek piacán.

Csődtörvény, gazdasági társaság felszámolása.Nyomozást indított a svájci versenyhatóság (WEKO) hét nagy nemzetközi bank ellen azzal a gyanúval, hogy összejátszottak a nemesfémek piacán. A hatóság a februárban megkezdett előzetes eljárásában jelét tapasztalta annak, hogy a UBS, a Julius Baer, a Deutsche Bank, az HSBC, a Barclays, a Morgan Stanley és a Mitsui tiltott megállapodások alapján manipulálhatták az árakat az arany, az ezüst és más nemesfémek kereskedésében. A nyomozás akár 2017-ig is eltarthat – tette hozzá a Reutersnek és a Bloombergnek nyilatkozva a WEKO szóvivője –, és arra is kiterjed, hogy a bankok megsértették-e a svájci társasági törvényt. Ha bűnösnek találják őket, akkor pénzbüntetésre számíthatnak – mondta a szóvivő, de annak várható nagyságára nem akart kitérni.

Svájc nem egyedül vizsgálódott ilyen ügyben: az Egyesült Államokban legalább tíz bankot érint már a nemesfém-kereskedelmi machinációkra kiterjedő ügyészségi eljárás (köztük van az említettek közül az HSBC, a Deutsche Bank és a Barclays). Az Euró­pai Bizottság erre reagálva jelentette be augusztusban, hogy hasonló vizsgálatba kezd a nemesfémek azonnali piacán tanúsított magatartást illetően.
A nemesfém-kereskedelem mint lehetséges manipulációs terep az után került sorra, hogy az elmúlt években látványos botrányok közepette derült ki: számos nagy nemzetközi bank traderei vettek részt a piacokon irányadó kamatok (a Libor vagy az Euribor), illetve a napi devizaárfolyam-fixingek illegális egyeztetésében. A vizsgálatok során több globális bankcsoport kapott már hatalmas, olykor dollármilliárdokra rúgó büntetéseket – általában megegyezéses alapon, hogy elkerüljék a piacvesztéssel járó szankciókat. A svájci pénzügyi felügyelet (FINMA) tavaly már jelezte, hogy a UBS kereskedési gyakorlatát érintő vizsgálatai során nyomát találta a nemesfémárak befolyásolásának is.
Forrás: vg.hu

BankWeb kiegészítés:

A Libor-botrány, a devizakereskedési mutyi és az itthoni bróker botrányok engem is és a legtöbb befektetőt elbizonytalanították.
Ennek ellenére azt mondom, hogy nincs más terep, ezeken a piacokon kell hozamot és biztonságot találnunk. Lehet sikeresen kereskedni a devizapiacon – csak szívós, kitartó munkával meg kell ezt tanulni. Lehet megfelelő hozamú, biztonságos befektetést találni, még ilyen feltételek mellett is összeállítható egy kedvező befektetési portfólió.

A piaci anomáliák, kockázatok és a megfelelő szabályozás hiánya nem szabad, hogy leblokkoljon bennünket, inkább további tanulásra, fejlődésre és óvatosságra kell hogy sarkalljon bennünket.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük