Csökken a felszámolási eljárások száma

Idén, az első félévben 3057 céget számoltak fel, 29 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban (4333) a hasonló időszak alatt. Ezek a számok tanúsítják, hogy a megszűnő cégek között évek óta folyamatosan csökken azoknak a száma, amelyeket felszámolással vezetnek ki a piacról. Jellemező erre, hogy például 2012 első félévében még 12 205 cég felszámolására került sor. A teljes évi adatokat figyelembe véve is hasonló megállapításra juthatunk.

Az elmúlt egy év alatt – a 2016. július és 2017. június közötti esztendőben – 6260 céget számoltak fel, 26 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban (8455). A 2012. július és 2017. június közötti öt esztendő alatt összesen 61 061 társas vállalkozás tűnt el felszámolással a magyar cégvilágból, a különböző okok miatt törölt 215 584 társaságnak bő negyede –tájékoztat a feketelista.hu.

A felszámolások számának csökkenése részben már a vállalatok fegyelmezettebb gazdálkodását tükrözi, de nagyobb mértékben inkább a törvényi előírások változásának a következménye – állítja Somogyi Ferenc, a felszámolók doyenje, aki a Felszámolók Országos Egyesületének csaknem egy évtizeden át volt az elnöke. A leggyakoribb ok, hogy a kritikus helyzetbe került cégek jelentős része el sem jut a felszámolásig. Korábban például a végelszámolások többsége is felszámolásba ment át, és az eljárási statisztikák itt tartották nyilván. Újabban viszont, ha a bíróság megállapítja, hogy a társaságnak nem maradt annyi vagyona, amennyi fedezné a felszámolás költségeit, felszámolás helyett rövid úton kényszertörlést rendel el. Részben az is az okok között szerepel, hogy a korábbi három évről két évre csökkent a felszámolás befejezésének törvényileg előírt határideje (bár a bíróságok ezt meghosszabbíthatják).

Jelentős eredmény, hogy egy átlagos felszámolás lebonyolításának időhosszát sikerült a korábbi 2-3 évről 16-18 hónapra leszorítani, bár kétségtelen, hogy továbbra is vannak olyan bonyolult esetek, amikor az eljárás hosszú éveket vesz igénybe. Szakmai körök viszont a következőkben a felszámolások számának növekedését „ jósolják”. A törvényi előírásoknak megfelelően ugyanis a korlátolt felelősségű társaságoknak alaptőkéjüket 3 millió forintra kell emelniük, vagy át kell alakulniuk betéti társasággá. Arra számítanak, hogy ennek a kötelezettségnek sokan nem lesznek képesek eleget tenni, és így nem kerülhetik el a felszámolást.

Miközben 2012. július 1. és 2017. június 30. között eltelt öt esztendő alatt különböző okok miatt 215 584 társaság eltűnt a piacról, 166 118 új társas vállalkozás kezdte meg működését. A cégek száma pedig a 2013. évi 601 674-ről (ekkor volt a legmagasabb) az idei év közepére 534 662-re csökkent. Gyakorlatilag a piaci szereplőknek csaknem a fele kicserélődött. Ez a nagy arányú cégmozgás alaposan átrendezte az egyes ágazatok és térségek közötti arányokat is. Egyértelműen tovább nőtt a közép-magyarországi régió súlya. Budapesten az idei első félévben 1293 céget számoltak fel, miközben 5522 új vállalkozást jegyeztek be. A fővárosban az elmúlt öt év alatt összesen 24 567 vállalkozás fejezte be felszámolással tevékenységét, ám egyidejűleg 70 200 új cég kezdte meg működését.

Gazdasági súlyánál fogva a megyék közül idén is Pest megyében volt a legmozgalmasabb a „cégdemográfia”: csaknem hétszer annyi (1808) új vállalkozás született, mint amennyi (272) felszámolással távozott. A megyében egyébként visszatekintően is sokatmondók az adatok: öt év alatt 6815 céget számoltak fel, és közben 22 733 új vállalkozást indítottak.
Pest megye után Hajdú-Biharban számolták fel idén a legtöbb (186) céget, induló vállalkozást viszont alig kétszer annyit (402) jegyeztek be. Csaknem hasonló volt a cégmozgás Borsod-Abaúj-Zemplénben, ahol a 139 felszámolt cég helyére 418 új vállalkozás jelentkezett be. Bács-Kiskun megye üzleti életéből 136 cég távozott felszámolással, és 409 új cég kezdte meg működését. A statisztikából az is kiderül, hogy a legkevesebb céget – 25-öt – Vas megyében számolták fel (174-et alapítottak). Tolnában 47 vállalkozás jutott erre a sorsra, és ebben a megyében startolt a legkevesebb (144) új vállalkozás.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük