Devizahitelesek: ezt kell tudni az elszámoltatásról

Az ügyfelek zömének egyelőre nincs más teendője a banki elszámolások kapcsán, mint várni a pénzügyi intézmény értesítő levelét, az elszámolás ugyanis automatikus. Azoknak azonban, akik kedvezményes feltételekkel végtörlesztették hitelüket vagy a velük szembeni követelés már követeléskezelőhöz került, kérniük kell az elszámolást.

A pénzügyi intézmények a héten megkezdték az elszámolást devizahiteles ügyfeleikkel. Mivel az elszámolás automatikus, az ügyfeleknek az elszámolás kézhez vételéig nincs teendőjük, legfeljebb annyi, hogy akinek a lakóhelye időközben módosult, a lakcímváltozást feltétlenül jelentse be bankjának, hogy az elszámolást el tudják küldeni neki. Annak pedig, akinek az elszámolásra kötelezett pénzügyi szolgáltatónál nincs bankszámlája, nyilatkoznia kell arról, melyik bankszámlára kéri a neki járó összeget, vagy arról, ha esetleg bankfiókban készpénzben venné fel.

Mint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett információkból kiderül, a pénzintézetnek minden esetben el kell számolnia, ha a kölcsönszerződést 2004. május 1. és 2014. július 19. között kötötték, és a kölcsönszerződés 2009. július 26-át követően szűnt meg. A 2009. július 26-án vagy azt megelőzően megszűnt szerződéseknél azonban csak akkor, ha a pénzügyi intézménynek tudomása van arról, hogy a követelés még nem évült el. A követelések elévülésére az általános polgári jogi szabályok vonatkoznak, ennek alapján az általános elévülési idő öt év.

Azok számára, akik éltek a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével, az elszámolás nem automatikus, nekik kérniük kell az elszámolás elkészítését. Erre március 31-ig van lehetőség tízezer forint ellenében, ezt azonban visszatéríti a pénzintézet, amennyiben az elszámolás eredményeként pénz jár vissza az ügyfélnek. Amennyiben pedig igazolja, hogy a kedvezményes végtörlesztés érdekében pénzügyi intézménnyel forint alapú fogyasztói kölcsönszerződést kötött, nem kell megfizetnie a tízezer forintos díjat.

Ha a hitelt a követeléskezelőre való engedményezés előtt felmondták, az elszámolásra köteles pénzügyi intézmény az engedményezés időpontjáig terjedő időszakra vonatkozóan köteles az elszámolást megküldeni, ám a követeléskezelőtől lehet kérni, hogy az elszámolás alapján számoljon el az ügyféllel szemben fennálló követeléssel.

Amennyiben a szerződés 2009. július 26-án vagy azt megelőzően megszűnt, a pénzügyi intézménynek el kell számolnia az ügyfél kérésére, ha az igazolja, hogy az engedményezett követelést egy elszámolásra nem köteles követeléskezelő érvényesíti. Ennek igazolására a követeléskezelőhöz kell fordulni.

Akinek az ingatlanát már megvásárolta a Nemzeti Eszközkezelő (NET) Zrt. (mindkét fél aláírta az adásvételi szerződést, a NET kifizette a vételárat) mielőtt a pénzügyi intézménynek teljesítenie kellett volna elszámolási kötelezettségét, azzal már nem kell elszámolni, ha azonban a NET nem írja alá a szerződést addig, a pénzügyi intézménynek elszámolási kötelezettsége van. Ebben az esetben az ügyfél megkapja az elszámolásról szóló értesítést, a pénzügyi intézmény pedig értesíti a NET-et a módosuló követelésről. A további teendőkről – például, ha még egyszer alá kell írni az adásvételi szerződést – a NET értesítést küld.

Amennyiben a hitelt folyósító pénzintézet úgy szűnt meg, hogy jogutódja van, akkor a jogutód pénzügyi intézmény köteles az elszámolásra. Amennyiben a hitelintézet felszámolás vagy végelszámolás alatt áll, a fogyasztóval a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. számol el.
Forrás: napigazdasag.hu

8 hozzászólás ehhez: “Devizahitelesek: ezt kell tudni az elszámoltatásról”

  1. Autóhiteles voltam, a banki elszámolás rendben lezajlott. A bank levele szerint az elszámolás 2015. február 01-ig készült el, aminek eredményeképpen a hitelem törlesztésre került, a fennmaradó összeget pedig visszakaptam, vagyis a 2015. február 01. utáni törlesztéseim már túlfizetésnek számítanak. A Banknak kb. két hete már, hogy elküldtem a Nyilatkozatot, melyben a túlfizetést a bankszámlámra kértem átutalni. Azóta semmi sem történt. Kérdésem, hogy a túlfizetést mennyi időn belül kell a Banknak visszafizetnie ?

    Üdvözlettel: tücsök

    1. Kedves Tücsök,

      Ne várjon tovább a bankra, írjon nekik egy panaszos levelet. A levélnek nyoma van, erre 30 napon belül választ kell adniuk. Telefonon sok minden történhet, nincs minden beszélgetés rögzítve.

  2. Tisztelt Ügyvéd úr!

    2008-ban felvett deviza autóhitelünket 2010. Augusztusában rendeztük. Az autó férjem nevén volt, ő 2010. decemberében elhunyt. Nekem jár az elszámolás, vagy kérvényeznem kell? Köszönettel K Pálné

    1. Kedves Asszonyom,

      Hihetetlenül sok hozzászólás érkezik és 99% esetében értelmes választ nem tudok adni – BE KELL MENNI A BANKBA.
      Az Ön esetében is be kell menni a hagyatéki végzéssel. De tudtommal csak az adóssal számolnak el.

  3. Ma megkaptam a levelet a banktól. Tavaly szeptemberben kifüzettem a hitelt hét éves futamidővel persze svájci frankkal.Közölte a bank hogy nem jár vissza semmi mert igaz természetes személy ként vásároltam de kistehergépjármű és vagyon szerzésre használtam. A kérdésem az lenne hogy ez tényleg így van?

    1. Kedves Mariann,

      Nem a jármű típusa határozza meg, hanem az a tény, hogy vállalkozási célra használta-e. Ha magánszemélyként vette fel és igazolni tudja, hogy nem vállalkozásra használta, akkor el kell számolniuk.

  4. Azt szeretném tudni, hogy ha a kölcsönző banknál van számlám, de készpénzben szeretném felvenni a visszajáró összeget, mit kell tennem?
    Köszönettel:

    1. Kedves Judit,

      A bankkal kell közölnie ezt. Legtöbb helyen van erre nyomtatvány….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük