Érdemes spórolni a banki költségeken

Az évente 260 milliárd forintba kerülő tranzakciós illeték és a csökkenő betéti kamatok miatt 340 ezer lakossági bankszámla tűnt el két év alatt. A betétszámlákat is folyamatosan szüntetik meg, mivel nem éri már meg a bankok között hordozni a megtakarításokat.

tizezerftTöbb mint 340 ezer lakossági bankszámla tűnt el azóta, hogy két évvel ezelőtt bevezették a tranzakciós illetéket – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég közzétett adataiból. A természetes személyek bankszámláinak száma szeptember végén már alig haladta meg a 9,4 milliót, ami csaknem négyéves mélypontnak felel meg.

A tömeges lakossági számlamegszüntetések egyik oka a 2013-ban bevezetett közteher lehet, ami jelentősen megdrágította a bankolást. Az első évben ezen a címen csaknem 260 milliárd forintot szedett be az állam, tavaly ennél is több, 269,4 milliárd forint volt az előirányzat, amiből november végéig 254 milliárd forint folyt be. Az idén pedig az állam 262,2 milliárd forintot tervez ezen a címen beszedni, ami bankszámlánként átlagosan 25 ezer forint körüli kiadást jelent. Ezt a költséget egyébként az MNB Jelentés a fizetési rendszerről című kiadványa szerint a szolgáltatók többsége teljes mértékben és közvetlenül áthárította, a kártyás vásárlások esetén pedig közvetett módon, az éves kártyadíjakban érvényesítette.

A bankszámlákon belül a betéti számlák közül is több százezer megszűnt az utóbbi két évben. Az ügyfélbetétesek számáról csak 2013 közepétől publikál részletes adatokat a jegybank, akkor még 10,07 millió betétszámlát tartottak nyilván a hitelintézetek, közülük csaknem 8,5 millió volt a lakossági ügyfélé. A tavalyi harmadik negyedév végére a 9,75 millióra csökkent a betétek száma, a lakossági klienseké pedig már alig haladta meg a 8,33 milliót. (A tényleges bankbetétesek száma egyébként ettől eltérhet, hiszen egy személynek több intézménynél is lehet bankbetétje.)

A betétszámlák csökkenésében a tranzakciós illeték mellett az is szerepet játszhatott, hogy a lekötött betétek kamata is sokat csökkent az utóbbi két évben. A forintbetéteknél az átlagos ráta 2013 elején még 5,5 százalék körül volt, jelenleg viszont már alig éri el az 1,5 százalékot. November végén a háztartások lekötéseinek volumene így kilenc éves mélypontra, 4 ezer milliárd forint alá esett. Az áthárított illeték mellett általában nem éri már meg a magasabb kamatokra vadászva egyik bankból a másikba hordozni a megtakarítást, így a több számlával rendelkező ügyfelek megszüntethetik a fölösleges számlákat. A lekötések egyébként is egyre kevésbé vonzóak, ennek egyik jele, hogy a látra szóló betétek mennyisége történelmi csúcson van, megközelíti 2740 milliárd forintot.

A tranzakciós illeték negatív hatásainak kompenzálására vezették be tavaly februártól az ingyenes készpénzfelvételt a bankoknál. Az alacsony kamatok mellett ez is közrejátszhatott abban, hogy a lakosságnál egyre több készpénz van. Tavaly a harmadik negyedév végén újabb történelmi rekordra, 2957 milliárd forintra emelkedett a háztartások készpénzállománya.

Forrás: vg.hu

BankWeb kiegészítés:

A fenti cikkben is megírt banki költség emelkedés és kamatcsökkenés már több mint egy éve tart és ennek ellenére azt látom, hogy az emberek jelentős része még mindig tanácstalan – nem tud megfelelő választ adni a változásokra.

Ha szüksége van  segítségre a befektetési döntéseinek meghozatalánál, akkor keressen meg bizalommal.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük