Érzelmek a tőzsdén – pszichés felkészülés

A tőzsdei kereskedést meg lehet tanulni, de azért ez a legtöbb embernek mégsem sikerül. Miért lesz sikertelen a többség és száz emberből csak 1-3 lesz képes a tartós sikerre? Ha nem is minden, de sok múlik az érzelmeink megfelelő kezelésén.

Nagyon sok hibát követnek el a kezdő kereskedők és ezeknek csak kis része vezethető vissza a tudás hiányára, a legtöbb hiba az érzelmek felszínre törésével, nem megfelelő kezelésével függ össze.

Egyik leggyakoribb hiba, hogy stop-loss alkalmazása nélkül kereskedik valaki, hiszen ha ott ül a gépnél, akkor azt gondolja, hogy ez nem kell. Aztán mégsem zárja a pozíciót, – hiszen ekkora veszteség elviselése már nem könnyű – inkább kivár, folyamatosan átértékeli a kialakult helyzetet és így fordulhat elő nagyobb tőkevesztés.

A kezdők egyébként is teljesen megérzésből kereskednek, nem is hallottak a pozíció kiszámolásáról, a megfelelő kockázatkezelésről és a stratégiát is inkább valami titkos csodafegyvernek képzelik, ami a sikereseknek van, csak éppen nekik nincs meg. Nem megfelelő stop-loss kezelés esetén gyakori az is, hogy már a tapasztaltabb kereskedők is tudatosan a stop elhagyása mellett döntenek, megunva, hogy mindig a stopnál záródik a megnyitott ügylet.

Lehet érzelem mentesen kereskedni a tőzsdéken?

Nem. Hiszen az életünk minden pillanata, minden gondolatunk és cselekedetünk érzelmek által kísért és megélt folyamat. Képtelenség az érzelmeinktől megszabadulni, hiszen ettől vagyunk végül is emberek és nem gépek. Amit viszont megtehetünk – azt meg is kell tennünk: azt elérhetjük hosszú és tudatos gyakorlás, önismeret és fegyelem útján, hogy ne az érzelmeink irányítsák a tetteinket! És ez általános érvényű megállapítás, higgyék el, hogy nem csak a kereskedés során jár előnnyel az érzelmek tudatos feltárása és kezelése (felismerni, visszafogni, más érzelemmé alakítani). mindig is úgy gondoltam, hogy a tőzsdei kereskedés – mint a gyereknevelés is – saját magunk formálásának, nevelésének a legjobb módszere. :)

Vegyük sorra a leggyakoribb érzelmeket, amelyek a tőzsdei kereskedés során előjöhetnek belőlünk: A leggyakoribb a félelem, és a mohóság megjelenése, de a bosszú és a harag is gyakran jelen van. Vannak persze olyan érzelmek is, amelyek akár pozitívnak is tekinthetőek: kíváncsiság, meglepődés, büszkeség az elért sikert látva, de azért gyakoribbak a negatív érzelmek: bűntudat, hogy ennyi pénzt elveszítettünk, kudarc és kiábrándultság érzése, vagy akár az irigység, ha látunk sikeres kereskedőket a környezetünkben.

Az érzelmeket kizárni, nagyon „szoros gyeplőn” tartani nem lehet, viszont felismerni a jelenlétüket, tudatosítani a bennük rejlő veszélyt és kezelni a kialakult helyzetet: erre azért képessé válhatunk – sok gyakorlás és őszinte feltáró munka eredményeképpen.

A siker az érzelmeink megfelelő kezelésében rejlik

A tőzsdei és a forex kereskedésre egyaránt jellemző, hogy sok tanulás és időráfordítás nélkül nem lehet eljutni a sikerig. Fontos a megfelelő minőségű tudás megszerzése és a sok-sok tapasztalat…

DE a tanulás nem egyszeri, egy tanfolyamra koncentrálódó dolog, hanem folyamatos és sosem fejeződik be. Az is érzelmi hiba, ha azt gondoljuk, hogy mi már mindent tudunk (túlzott önbizalomhoz, szerénytelenséghez, magas kockázatvállaláshoz vezethet). És a tanulás nem csak az objektív ismeretek megszerzését jelenti, hanem a pszichés fejlődés fokozatainak feltárását, az érzelmek kezelésének megtanulását is. Van olyan ismerősöm, aki meditál, más speciális gondolati gyakorlat elvégzésével hangolódik rá a kereskedésre – csak ezt követően ül le a számítógéphez.

Sokan gondolják azt, hogy a legfontosabb megtanulni egy konkrét ügyletet felépítését, elvégezni a megfelelő mélységű elemzést, kiszámolni a pozíció méretét, meghatározni a vállalt kockázatot, másképpen szólva felépíteni a teljes folyamatot: pozíció megnyitása, stop elhelyezése, take profit szint megállapítása és a zárás kijelölése). Ez a folyamat nem választható el az érzelmek kezelésétől, hiszen közben kell feltárnunk, hogy amit csinálunk, azt milyen érzelmek kísérik, mi a mozgatórugónk!

Az érzelmek megfelelő kezelése

Az érzelmek kapcsán két dolgot javaslok külön kezelni, hiszen külön teendőnk is van mind a kettővel.

– Az általános érzelmi állapotunk feltárása, személyiségünk kiismerése, a legfontosabb aktuális érzelmi helyzetünkkel kapcsolatos elemek feltárása, vizsgálata, megfelelő kezelése (érzelmi háttér).
– Az érzelmeink másik köre a konkrét kereskedési helyzethez, a megnyitott pozícióhoz kapcsolódik, a konkrét kereskedéssel függ össze. Nem független az első érzelmi csoport a másodiktól, de szétválasztva őket talán könnyebbé válik az érzelmek megfelelő kezelése.

Az első esetben a KERESKEDÉS ELŐTT kell felmérnünk az érzelmi állapotunkat és eldöntenünk, hogy készen állunk-e egyáltalán a kereskedésre. Ez is gyakorlással elmélyíthető tudás: egyre jobbak leszünk, egyre őszintébbek és egyre jobban tudjuk, hogy mire figyeljünk.

Az a pillanat is eljön, amikor arra a kérdésre is válaszolnunk kell, hogy személyiségünk, önismeretünk alapján képesek vagyunk-e a fegyelmezett kereskedésre. Való nekünk ez az egész? (Milyen könnyű azt mondani, hogy „ez nekem nem való” – mennyivel nehezebb feltárni az érzelmi mozgatókat és változtatni a hozzáállásunkon, dolgozni a fegyelmezett, következetes kereskedés megvalósításán.)

Példák az érzelmek felülkerekedésére

Éppen sok pénzt vesztettem és harag, bizonyítási kényszer, bosszú, sok más érzelem önti el az agyamat, nem tudok megfontolt döntést hozni, minden áron és azonnal pénz akarok keresni!

Vagy éppen félni kezdek az újabb kudarctól és nem merek kereskedni, halogatom a dolgot, túl sokat elemzek, nem vállalom fel a döntést.

Gyakran a mohóság győz és nagyon nagy lot méretet választva túlzott kockázatot vállalunk.

Mindig tárjuk fel, hogy mennyi a döntésünkben az érzelem és mennyi a száraz tényszerűség és korrekt elemzés.

Nem zárhatóak ki az érzelmek, erre képtelenek vagyunk, meg se próbáljuk, mert a be nem vallott, fel nem tárt, rejtőzködő érzelmek a legrosszabbak. (Amikor összeszorított fogakkal küzdünk az érzelmek ellen, az is érzelemmel jár!) De van egy jó hírem:  idővel és sok gyakorlással megtanulhatjuk az érzelmek kezelését, korlátozását. A legfontosabb, hogy őszintének kell lenni önmagunkhoz….

Maga a kereskedés egyszerű, a nehézséget a fegyelmezett és kitartó, következetes cselekvés jelenti, amikor képessé válunk az érzelmeinket kezelni, korlátozni, más érzelmekké alakítani.  Egyszer csak azt vesszük észre, hogy megváltoztunk, optimistábbak vagyunk, az egész életünk megváltozott, hiszen a kereskedés során alkalmazott technika az egész életünket képes megváltoztatni.

Jöjjön el egy tőzsdetanfolyamra>>>>

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük