Ezt lehet tudni ma a nyugdíjról

A nyugdíjkorhatár beinduló emelésével és a nyugdíjak reálértékének befagyasztásával számol a kormány a 2017-ig előretekintő prognózisában.

A nyugdíjalap gazdálkodása nullszaldós maradhat némi költségvetési segítséggel, a gazdasági növekedésnek a korhatáremelésnek és az időközben bekövetkezett profiltisztításnak köszönhetően. De hogy 2017 után mi jön, arról is beszélnünk kellene.

A kormány a 2014-es költségvetés részeként elkészítette a 2017-ig előretekintő három éves prognózisát a Nyugdíjbiztosítási Alap gazdálkodásra. A nyugdíjalap jövőre 2964,6 milliárd forintból gazdálkodhat, ez az államháztartási kiadások 17,5 százaléka. A következő években a társadalom elöregedésével a nyugdíjkiadások nőnek, s a becslések szerint már 2015-ben meghaladja a 3000 milliárdot, majd a tervezési ciklus végére a bevételi és kiadási főösszeg eléri a 3391,9 milliárd forintot. Mind jövőre, mind az azt követő években biztosított a nyugdíjalap nullszaldós gazdálkodása – ám ehhez 2015-től növekvő költségvetési transzferre lesz szükség, 2015-ben már 75 milliárdos mankó kell majd.

Befektetési tanácsadás, egyéni portfólió
Mindenkinek szüksége van egy megtakarítási programra. Azonban azok számára, akik már némi befektethető pénzzel is rendelkeznek, egy személyre szabott befektetési portfólió kialakítása jelenti a legjobb megoldást.
Nem kell egyedül kitalálnia, hogy a fentieket hogyan valósítsa meg, 30 év tapasztalatával és piacismeretével segítek a megfelelő, személyre szabott megoldás kialakításában.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

A nullszaldós gazdálkodásban jelentősen segíti az Orbán-kormány azon döntése, hogy a nyugdíjalapból csak korbetöltött járadékokat finanszírozzák, a korhatár alatti ellátásokat a költségvetésből biztosítják – ezt nevezik a nyugdíjalap profiltisztításának. (Vagyis olyan nyugdíj célú kiadás, ami nem a nyugdíjaknál jelenik meg, de a költségvetést terheli.)

A tervezési paraméterekben a kormány változatlan járulék- és nyugdíjemelési szabályokkal kalkulál, vagyis a nyugdíjak reálértéke nem emelkedhet, az ellátásokat a tervezett infláció mértékével emelik. A 2011-től hatályos szabályok megszüntették azt a lehetőséget, hogy erőteljesebb gazdasági növekedés esetén sor kerüljön a nyugdíjak infláció feletti emelésére. A 2011 előtt szabályok szerint erre 3 százaléknál magasabb gazdasági növekedés esetén kerülhetett volna sor, ám a kormány most érvényes makropályája 2017-ig nem számol 3 százalékos növekedéssel, így a régebbi szabályok sem érintenék kedvezőbben a nyugdíjasokat.

Mint az már lassan közismert, a kormány 2,4 százalékos pénzromlással kalkulál 2014-ben, így januárban ugyanekkora mértékben emelkednek a nyugdíjak is. Ugyanakkor a bruttó keresetek 4,8 százalékkal emelkedhetnek a nemzetgazdaságban – amely családi adókedvezmény kiterjesztése miatt ennél magasabb nettó béremelkedést jelent, így a reálbérek emelkedése elérheti a 2,5 százalékot. Ez azt jelenti, hogy nyílhat az átlagkeresetek és az átlagnyugdíjak közötti olló. Igaz, az idén még zárulhat, hisz az öregségi ellátások (nettó) 5,2 százalékkal emelkedtek, míg az első hét hónapban a nettó átlagbérek 4,6 százalékkal nőttek.

Ugyanakkor a jövő évi béremelkedés korlátozott, hisz a versenyszférában az inflációt némileg meghaladó bruttó három százalékos béremelést jósolnak a kutatók, a nemzetgazdasági keresettömeget a pedagógus-béremelés dobhatja meg jelentősen.

A 2014 januári 2,4 százalékos nyugdíjemelést követő években 2015-2017 között átlagosan három százalékos inflációt céloz meg a kormány – így közel ekkora mértékű nyugdíjemelésre lehet számítani ezekben az esztendőkben.

A Nyugdíjbiztosítási Alap prognózisaiban a folytatódó korhatáremeléssel is számolnak. Még 2009-ben született meg a döntés, hogy a nyugdíjkorhatár fokozatosan a jelenlegi 62 évről 65 évre emelkedik. A korhatár évente fél esztendővel nő, így 2014-ben már 62,5 évre emelkedik. Pontosabban az 1952-ben születettek már nem 62 évesen, hanem csak egy fél évvel később mehetnek nyugdíjba, így a jövő év első felében jelentősen visszaesik a nyugdíjazások száma. A 65 éves nyugdíjkorhatár 2022-re élesedik be.

A nyugdíjkorhatár emelkedése

A társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki
a) 1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
b) 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,
c) 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
d) 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,
e) 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
f) 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,
g) 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.
Forrás: 1997. évi LXXXI. törvény 18.§

Forrás: napi.hu

BankWeb kiegészítés:

Ma már bárkivel beszélgetek, az biztosan tudatában van a nyugdíj problémának – tudja, hogy éhen fog halni, ha saját maga nem gondoskodik az öregkoráról. De megkérdezve, hogy mit tesz annak érdekében, hogy legyen megtakarítása, csak nagyon ritkán kapok konkrét választ. A legtöbben csak panaszkodnak, hogy a havi megélhetésükre sincs pénz, hogyan tegyen félre?

A Pénzügyek a családban című könyv nekik is segítséget nyújt, csak könyörgöm, kezdjenek már bele valamibe!!!!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük