Fenntartható-e a világnépesség növekedése?

Két éve készítettem el a Pénzügyi oktató előadások (általános iskola, gimnázium és egyetem) mellett egy olyan EXTA elnevezésű, két részes előadást, amely segít eligazodni a világ legfontosabb trendjeinek megismerésében, a jövőben ránk váró események előrejelzésében.

Most ennek az előadásnak egy kis előzetesével a demográfiai folyamatokba tekintünk be, a legmakacsabb, nehezen alakítható, de a jövőnket leginkább meghatározó népesedési kérdéseket vetjük fel.

Miért éppen Ázsia?

Befektetési döntéseink meghozatalakor is fontos látnunk, hogy egy adott térségben milyen a „növekedési potenciál”? Ugyanis csak ott várható folyamatos és jelentősebb mértékű gazdasági növekedés, ahol a népesség jelentős része fiatal, és sok gyermek születik – az előregedés nem éppen kedvez a gazdasági folyamatoknak.

azsia-nepesseg

 

A fenti térképen egy olyan területet jelez a piros szín, ahol a világ népességének több mint 50%-a él. Ez a régió a világ legsűrűbben lakott és jelenleg a legjobban fejlődő része. A régió éppen ezért rengeteg hosszú távú, nagy volumenű beruházást generál, és a mostani kínai növekedés megtorpanásának éppen az az oka, hogy az exponenciális, exportra épülő növekedést egy belső fogyasztáson, szolgáltatásokon, a népesség anyagi jólétének emelkedésén alapuló intenzív, minőségi növekedés váltja fel. De ez a régió a jövőben is nagyobb növekedési ütemre lesz képes, mint az EU és az USA .

Az előadásokon megismerhetnek további döbbenetes demográfiai folyamatokat, azok várható hatásait. Az elvándorlások okait, főbb irányait és várható mértékét is elemezni fogom. Miért káros, hogy bezárkózunk, a múltban élünk, az oktatási rendszerünk pedig nem a jövőt szolgálja? Hova vezet a magyar politikai propaganda és népbutítás?

Melyek a fejlett, de lemaradó és melyek a jövőben fejlődő régiók?

Folytassuk a népesedési kérdések végig gondolását. A Bank of America Merrill Lynch dolgozói újra gyártották a világtérképet, amelyen az egyes országok akkora terület foglalnak el a rendelkezésre álló szárazföldből, amekkora súllyal szerepel a népességük a globális népességen belül. Mondani sem kell, hogy a legnagyobb terület így Kínának (zöld) jutott, ahol a becslések szerint 1,37 milliárd ember él. A második helyen India (kék) végzett 1,25 milliárd lakossal, míg a harmadik helyre az Egyesült Államok került a maga 323 millió lakosával.

vilag-nepessegForrás: BofA Merrill Lynch, Business Insider

Egyértelművé válik a fenti térkép megtekintésével, hogy az EU és az USA vagy nagyobb teret enged a bevándorlásnak (természetesen ezt rendezett keretek között lebonyolítva, eldöntve, hogy kit engednek be és kit nem) vagy stagnálásra, a lakosság további előregedésére vannak ítélve.

A BofA Merrill Lynch anyaga szerint 2015. december 31-én 7 256 490 000 ember élt a Földön, de meg sem állunk a 9 milliárdig. Hol fog ennyi ember elférni és képesek vagyunk-e elegendő élelmet előállítani? Az erőforrások megoszlása és a lehetőségek a világ népességének egyre nagyobb részét fogják vándorlásra késztetni. Képesek leszünk ezt az „új népvándorlást” megfelelően kezelni Európában vagy az avarok sorsára jutunk és a beolvadás vár ránk?

A növekedés szempontjából a jövő lassan már nem is Ázsia, hanem Afrika. Jöjjön el az előadásra és megtudhatja, hogy miért gondolom így.

Az előadásokon a legfontosabb társadalmi kérdések, világ méretű gazdasági folyamatok elemzése (I. előadás) mellett a legfontosabb környezetvédelmi, energetikai és technikai fejlődést érintő kérdések (II. előadás) kerülnek bemutatásra.

Az előadásokra itt tud jelentkezni, de kérésére e-mailen is elküldöm az előadások anyagát, ha nem tud azokon részt venni.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük