Gyengülni fog a forint

Az MNB új kamatvágásánál 1,5 százalék körüli mélypontra, tartósan alacsony kamatkörnyezetre és a mainál gyengébb forintárfolyamra számítanak a CIB Bank elemzői a következő másfél évben.

A CIB elemzői szerint a forint az év eddigi részében ugyan felülteljesítette a régiót, de a következő hónapokban enyhe gyengülés jön. A forint az euróval szemben 305–315 között mozog majd az év hátralévő részében.

A forint sorsát a nemzetközi események is befolyásolják: EU térség gazdasági teljesítménye, kötvényvásárlási program sebessége, de ugyanígy a FED kamatemelési ciklus kezdete is.  A piac ma már csak az év második felére árazza amerikai kamatemelést, ráadásul annak első lépése kisebb lehet, mint korábban várták. Az MNB a kedvező nemzetközi folyamatokat megragadva egyelőre újból kamatcsökkentési ciklusba kezdett. Az alapkamat nyár végéig 1,5 százalékra süllyedhet, vagy akár picit még alacsonyabbra is. Az első kamatemelésre a jegybank legkorábban a jövő év első felének vége felé fog gondolni – ha rajtuk múlik, akkor minél később.

Hosszabb távon is az a legvalószínűbb, hogy alacsony maradhat a jegybanki alapkamat (ha nem is ennyire)
részben az alacsony hazai infláció, a térség és Magyarország javuló kockázati megítélése, és a már említett kedvező globális pénzügyi környezet miatt.

Eközben a globális pénzbőség sem változik: a brit és az amerikai jegybank mérlegfőösszege belátható időn belül nem zsugorodik számottevően, a japán jegybank is nyomatja a pénzt rendesen, miközben az EKB csak idén tavasszal indított mennyiségi lazító programot. Utóbbi hatása a feltörekvő piacok közül a közép-kelet-európai régióban lehet a legerőteljesebb.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük