Hogyan teljesít a mezőgazdaság?

Tanulságos olvasmány a KSH minap megjelent „A mezőgazdaság szerepe a nemzetgazdaságban, 2014” című jelentése. Sok az érzelem, tévhit és félreértelmezés az ágazat teljesítményével kapcsolatosan. Jó lenne ezeket a kérdéseket tisztázni és nyilvánossá tenni az összes információt, amely az ágazatot érinti.

A korábbi történelmi korszakokkal összevetve valóban mérsékeltebb az ágazat súlya a GDP előállításában: négy százalék körüli, és elég stabil ez az arányszám. A foglalkoztatáson belüli súlya is lement a korábbi kétszámjegyűről öt százalékos szintre. Ebből az is rögtön adódik, hogy az ott foglalkoztatottak jövedelemtermelő képessége nagyjából átlagos. A fejlett országok sajátossága, hogy ez történik, amikor az ágazat már nem tekinthető a kistermelékenységű rurális tömegek megtartójának. Ami a külkereskedelmet illeti: valóban nőtt hazánk mezőgazdasági behozatala. De ugyancsak nőtt, mégpedig imponáló ütemben az agrárkivitel is. 2004-től, ami egyben az EU-tagság elnyerésének éve, mára megduplázódott a magyar agrárkiviteli többlet: az utóbbi években ezermilliárd forintos szintre jutott fel. A magyar mezőgazdaság tehát továbbra is igen komoly mértékben járul hozzá külkereskedelmi forgalmunkhoz és különösen a nettó export növekedéséhez.

Nyilván sok gond és feszültség maradt az ágazatban, ám sokat mondanak azok az adatok, amelyek a beruházási folyamatot írják le. Az egy évtizeddel korábbihoz képest nagyot nőtt a mezőgazdasági beruházások mértéke és nemzetgazdasági aránya: hat százalékot tesz ki az összes beruházásból. Ez nem csekély összeg, amely stabilizálóan hatott az utóbbi beruházás-ínséges években. Tanúsíthatom, hogy a kereskedelmi bankok kifejezetten kedvelik az ágazat versenyképes és mozgékony szereplőit. A múlté az, hogy az agrárvállalkozó hitelkérelmét félretették egy jó kis autószalon-fejlesztés vagy egy ígéretes ingatlanos projekt megfinanszírozására készülve.

Ma mások a realitások. Ezeknek pedig része az, hogy a mezőgazdaság komoly modernizáción ment át, az uniós pénzekkel megtámogatva a rengeteg változást túlélő termelők tekintélyes üzleti partnerré váltak. Ezért aggodalmas, hogy a birtokpolitika nagy mozgásai máig nem csillapodtak le, és a politikai aktivitásnak kitett a földtulajdon.

Szerző: Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora
Forrás: vg.hu

BankWeb kiegészítés:

A mezőgazdaságról beszélve nem szabadna elfelejtenünk az a komoly támogatást, rengeteg uniós forrást, amelyet az eddigiekben kapott ez az ágazat- és bár megváltozott feltételek mellett – de a jövőben is kapni fog. Továbbá szerencsés lenne egyszer végre tisztán látni a földtulajdoni viszonyokat. Kiknek a kezében összpontosul ez a hatalmas vagyon és hogyan kerültek ezek az emberek ilyen kellemes tulajdonosi pozícióba?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük