Hol nyissunk a gyereknek bankszámlát?

Az OTP uralja a fiataloknak szóló számlacsomagok piacát. A díjak itt még mindig nagyon kedvezők, több nulla forintos számlavezetési díjú konstrukció van a piacon. Az SMS-ekért viszont általában már fizetni kell, és a banki átutalás is pénzbe kerül.

Jó néhány bank van Magyarországon, amely igyekszik még diák korú új ügyfeleket szerezni, azt remélve, hogy a kliensek hűségesek maradnak, és felnőtt korukban is megtartják a számláikat. A diákoknak szóló számlacsomagok ezért a normál lakossági számlákhoz képest meglepően alacsony díjakkal érhetők el néhány hitelintézetnél. Az egyes bankoknál némileg eltérő, hány éves korig hajlandók az olcsó számlacsomagot biztosítani. Az OTP, az FHB és az MKB 24 éves korig adja a diákszámlákat, a K&H-nál 25, az Ersténél és az UniCreditnél 26 éves kor a limit.

A piac, amelyet így megcélozhatnak, elvileg széles, hiszen a legutolsó népszámlálás adatai szerint a 6–25 éves korosztályba 2,2 millió ember tartozik, és néhány bank – például az OTP vagy a K&H – már az általános iskolásoknak is kínál bankszámlát. A valódi célcsoport azonban jóval szűkebb. „Azzal tisztában vagyunk, hogy a nem dolgozó vagy nem felsőoktatási intézményben tanuló fiatalok többsége nem érzi szükségét annak, hogy bankszámlát nyisson” – mondja a K&H szakértője.

A felsőoktatásban viszont már más a helyzet. Az egyetemek az ösztöndíjat és az egyéb támogatásokat bankszámlára utalják, és oda érkezik a szabad felhasználású diákhitel is. Utóbbinak átlagos összege a 2015/2016-os őszi szemeszterben 225 ezer forint volt, vagyis havonta körülbelül 45 ezer forintot igényelt egy diák. Egy olyan egyetemista pedig, aki havonta 50-60 ezer forintot kap a számlájára – ez a szabad felhasználású diákhitel maximális havi összege –, számos nulla forintos számlavezetési díjú ajánlat közül válogathat, és ha nem kér SMS-értesítést, gyakorlatilag ingyen megúszhatja a bankolást egész évben. Ahol van számlavezetési díj, annak mértéke 200-300 forint körül van havonta, az árérzékeny egyetemistákat azonban már ennyi is elriaszthatja.

Nem véletlen, hogy a diákoknak szóló számlacsomagjait nulla forintos számlavezetési díjjal és ingyenes bankkártyával kínáló OTP uralja a piacot, saját becslésük szerint 40 százalékos lehet a részesedésük. Az OTP-n kívül egyedül a K&H-nál nyilatkoztak arról a megkérdezett bankok közül, mekkora lehet a piaci részesedésük, ők 10 százalékot becsültek. Az OTP fölénye egyébként a számlaválasztó programok alapján is megalapozottnak tűnik, a vezető hitelintézet diákoknak szóló ajánlatai még akkor is ott vannak a legolcsóbbak között, ha néhány fizetős szolgáltatást is igénybe vesznek az ügyfelek.

A fiatalok többsége általában a kártyás készpénzfelvételt és a kártyás vásárlást használja ki a banki szolgáltatások közül. Előbbinél egyébként is lehet kérni a havonta két ingyenes lehetőséget, utóbbi pedig a bankoknál a tranzakciós illeték bevezetése ellenére végül díjmentes maradt. Amiért viszont szinte mindenhol fizetni kell, és szintén igényli a diákok többsége, az a különféle tranzakciókról szóló SMS-értesítés, amelynek alkalmankénti díja nagyon változatos lehet a bankoknál, de általában 10–50 forint között mozog. A K&H tapasztalatai szerint a diákok egyharmada indít elektronikus csatornán belföldi átutalásokat, ezekre a tranzakciókra szintén gyakran számítanak fel díjat a bankok. Ennek mértékében szintén nagy a szórás, néhány tíztől több száz forintig terjedhet.

Az olcsó számlavezetés és alacsony díjak mellett persze más módon is próbálják a hitelintézetek becserkészni a célcsoportot. Vannak bankok – például az OTP vagy az FHB –, amelyek külön, a normál banki honlapnál fiatalosabb site-ot készítettek a diákoknak szóló számlacsomagok számára. A fiataloknak szóló számlákhoz különféle extra akciók, ajándékok is kapcsolódnak az oldalak szerint. Az OTP-s diák ügyfelek például kedvezményt kaphatnak egyes üzletekben vagy nyelviskolákban. Az FHB-nál márkás fülhallgatót adtak nemrég a diákoknak.
Forrás: vg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük