IMF: nő az államadósság a világban

A világnak fel kell készülnie a magasabb államadósság-pályákra és ennek következményeire – figyelmeztet legújabb Fiscal Monitor 2016 című jelentésében a Nemzetközi Valutaalap. Az IMF egyúttal komoly veszélyforrásokra is felhívja a figyelmet, külön megemlítve az esetleges Brexit következményeit.
 A globális gazdaság továbbra is törékeny. Miközben ugyanis a fejlett gazdaságokban lassul a fellendülés üteme, addig a feltörekvő és fejlődő országok jelentős gazdasági lassulást szenvedtek el és néhány nagyobb gazdaságban egyenesen gazdasági hanyatlás figyelhető meg – ezzel a nem éppen derülátó felütéssel kezdi a Nemzetközi Valutaalap a 2016-os Fiscal Monitor című jelentését. Az IMF szakértői szerint az elmúlt egy évben növekedett a globális kockázatkerülés, miközben a nyersanyagárak tovább zuhantak. A globális gazdasági kilátásokat pedig még inkább beárnyékolja a gyenge növekedés, valamint a döntéshozók reakcióképességébe vetett bizalom megingása.

Összességében jelentősen romlottak a költségvetési pozíciók az elmúlt egy évben. Ennek eredményeképp az államadósság-pályák a legtöbb országokban feljebb tolódtak, de a leglátványosabb emelkedés az államadósság-prognózisban a feltörekvő és fejlődő országok esetében következett be.

A helyzet súlyosságát mi sem bizonyítja jobban a Nemzetközi Valutaalap közgazdászai szerint, hogy a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban a költségvetési hiány a 2015-2016-os években meghaladhatja a 2009-ben látott szinteket, vagyis rosszabb a helyzet ebben a tekintetben, mint a globális pénzügyi válság kezdetén. A legnagyobb mértékben az olajexportáló országok pozíciója romlott.

A valutaalap szakértői azokat a folyamatokat is beazonosították, amelyek leginkább hozzájárultak a romló költségvetési és államadósság-számokhoz:

  • Gyengébb globális gazdasági növekedés.
  • Nyersanyagár-esés.
  • A kereskedelem lassulása.
  • Szigorúbb pénzügyi feltételek.
  • Geopolitikai feszültségek és bizonytalanságok. Itt megemlítik az egyre több fegyveres összetűzést, a terrortámadásokat, amelyek egyre több országot érintenek és így közvetlenül is jelentős negatív hatásuk van a gazdaságokra.

Az IMF szakértői számba veszik a világgazdaságra leselkedő veszélyeket is. Elsőként említik meg a globális növekedés esetleges további lassulását, de ronthatják az adósságpályát a jövőben a rendellenes piaci körülmények is (emelkedő fejlett kötvényhozamok, portfóliótőke-mozgások, finanszírozási nehézségek, árfolyam-leértékelődések). A függő kötelezettségek is komoly veszélyforrást jelentenek a IMF anyaga szerint. Európában ugyanis a gyenge növekedés és a negatív kamatok rontják a kereskedelmi bankok mérlegét, ez pedig negatív következménnyel járhat akár a szuverén adósokra is. A feltörekvő piaci országokban közben a nempénzügyi vállalatok adóssága a négyszeresére ugrott az elmúlt évtizedben. Ezekben az országokban a gyengébb GDP-növekedés, a magasabb finanszírozási költségek és a romló társasági mérlegek még jobban kiélezhetik a kapcsolatot a vállalatok, bankok és az állam között az adósság tekintetében. Fennáll annak a veszélye ebben az esetben, hogy például a nehéz helyzetbe került állami vállalatok kormányzati beavatkozásra kényszerülnek.

Az IMF-nél úgy gondolják, hogy nem elhanyagolhatóak a politikai kockázatok sem a világban. A választási naptár igencsak sűrűnek tűnik, ami azzal járhat, hogy a 2016-ban szükséges gazdaságpolitikai döntések nem születnek meg.

A Nagy-Britanniában 2016 júniusára tervezett szavazás az EU-tagságról akár súlyos következményekkel is járhat Európa jövőjére nézve – állapítják meg a szakértők.

Forrás:portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük