Ismét terítéken a megmaradt magánnyugdíjpénztárak

A magánnyugdíjpénztárakról az Országgyűlésnek beterjesztett javaslat védi a korábban kötelezően befizetett tagdíjakból származó, a jövőbeni nyugdíjjáradékok fedezetéül szolgáló vagyont – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton az MTI-vel.

A közlemény szerint ugyanakkor az új szabályok megkönnyítik az életképes magánnyugdíjpénztárak működését és erősítik a pénztárak átlátható gazdálkodását. A közlemény felidézi, hogy a javaslat kimondja: meg kell szüntetni azt a magánnyugdíjpénztárat, ahol a tagok kevesebb, mint 70 százaléka fizeti be a kötelező havi tagdíjat.

Az NGM hangsúlyozza: az MNB adatai szerint a magánnyugdíjpénztárak tagjai közül ma már alig néhány ezren fizetik a havi, kötelező tagdíjat. 2011-ben a tagok még átlagosan havi tízezer forintot fizettek be, ami mára 500 forintra zsugorodott. Ez a pénztárak vagyonfelélését jelenti, így a nyugdíjasok járadékának majdani kifizetését veszélyezteti.

A tagok nyugdíjának durván 25 százalékát a magánnyugdíjpénztárakból kellene megkapniuk. „A kormánynak határozottan lépnie kell ebben a helyzetben, hiszen mintegy 60 ezer magánnyugdíjpénztár-tag nyugdíja került veszélybe” – áll a közleményben.

A Horizont Magánnyugdíjpénztár szerint, bár a törvényjavaslat szövegének értelmezése kérdéses, valójában az összes magánnyugdíjpénztár végelszámolását jelenti. Az Origo hírportálnak küldött közleményük szerint „amennyiben ezt az egyelőre nem teljesen világos jelentésű szöveget úgy értelmezzük, hogy a törvény hatályba lépésétől, azaz vélhetően 2015. január 1-től visszamenőlegesen kell vizsgálni a pénztár tagdíjbefizetéseit, akkor a törvényalkotó számára is vélhetően egyértelmű, hogy a jelenleg működő pénztárak közül egy sem teljesíti ezt a feltételt. Ez a Magyar Nemzeti Bank számára rendszeresen beadott negyedéves jelentésekből világosan kiderül”.

A pénztár a napokban készített felmérése szerint a magánnyugdíjpénztári tagok 95 százaléka ma is helyesnek tartja azt a döntést, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszerben maradt, és ragaszkodik a tagságához. „Ezek az emberek a törvényjavaslat jelenlegi értelmezése szerint automatikusan visszakényszerülnek a társadalombiztosítási rendszerbe és vagyonuk az államkasszába vándorol” – áll a közleményben.

A magánnyugdíjpénztárak az elmúlt időszakban szinte kizárólag támogatásokból működtek, melyeket vagy a tagok vagy külső támogató szervezetek nyújtottak számukra vagy korábban felhalmozott vagyonukat élték fel.

Forrás: vg.hu

BankWeb kiegészítés:

Ami történt, megtörtént. A magánnyugdíjpénztárak döntő mértékben elvesztették a tőkéjüket, tagságukat – akkor azt szó nélkül tűrte szinte mindenki, nem voltak utcai felvonulások. Most a maradék pénztárak megszüntetése van napirenden, meglátjuk, hogy az indok és a megszüntetés módja mi lesz.

Kérdés az is, hogy a megmaradt tagság mit lép, van-e esélye bármilyen ellenállásnak….

2 hozzászólás ehhez: “Ismét terítéken a megmaradt magánnyugdíjpénztárak”

  1. Azt nem értem, hogy a kormány miért azt veszi alapul, hogy a magánnyugdíjpénztárak csak ‘felélni’ képesek a vagyont ami felett rendelkeznek??? Szeritem ez egy hatalmas csúsztatás! A nyugdíjpénztárak általában hatalmas pénzösszeg felett rendelkeznek… (a fenti cikkben 60e pénztártag átlag 3M HUF pénze az min. 180 Milliárd HUF). Akik ezeket a nyugdíjpénzeket kezelik, azoknak az a dolguk (mármint értelmes országokban), hogy ezt a pénzt úgy fektessék be, hogy az nyereséget termeljen! Azért 180 Mrd. forintból már okos dolgokat ki lehet ám hozni akár nemzetközi szinten is!!! Vagy csak a jó öreg ‘aki nem dolgozik, az nem követ el hibát és aki nem követel hibát az jutalmat érdemel’ hozzáállással van megint a gond??? A nyugdíjpénzárakban vérprofi befektetőknek kellene (illene) dolgozniuk! Kecskékre van bízva a káposzta?

  2. A javaslatom:
    Minden magánnyugdíjpénztár közölje a honlapján a minimális tagdíjat, amit a tagok fizessenek be TAGDÍJKÉNT.
    Ha ez a tagdíj 0, azaz nulla forint, akkor fizessenek be 100 Ft-ot havonta.
    Ha ennyit sem ér meg az a ~3 milliós megtakarítás, akkor nincs miről beszélnünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük