Kötvény lufi is van

A 10 ezer milliárd dolláros negatív kamatú kötvénypiac Bill Gross kötvényguru szerint „egy szupernóva, ami egy nap fel fog robbanni”, utalva ezzel az egyre növekvő aggodalomra, amit a korábban még elképzelhetetlennek tartott negatív kötvénykamatok okozta pénzügyi jelenség váltott ki – írja a Financial Times.

A japán és európai központi bankok közül többen is már negatív tartományba vágták az irányadó kamatot. Ez, párosulva a befektetők egyre növekvő kötvényéhségével, negatív tartományba taszította egy több mint 10 ezer milliárd dolláros kötvénypiac kamatait. A negatív hozamok milliárdos költséget jelentenek a befektetőknek, többeket arra ösztönözve, hogy hosszabb lejáratú vagy magasabb kockázatú papírokat vegyenek. Emellett nő az amiatti aggodalom is, hogy fájdalmas veszteségeket kell elszenvedniük a befektetőknek, ha ezek a kötvénypiaci hozamok egyszer emelkedni kezdenek – írja a lap.

Egy tegnapi twitteres bejegyzésében Gross hangsúlyozta:
a globális hozamok a feljegyzett 500 éves történelem alatt most a legalacsonyabbak…ez egy szupernóva, amit egy nap fel fog robbanni.

A világ kötvénypiacának átlagos kamatszintje egy új rekordmélységre, 0,67%-ra süllyedt a Bank of America Merrill Lynch indexei szerint, emellett a negatív kamatokkal forgó államkötvények állománya májusban további 5%-kal, 10,4 ezer milliárd dollárra emelkedett a Fitch adatai szerint.

A kamatok csak kisebb emelkedése is jócskán fájni fog a befektetőknek. A Goldman számításai szerint

az amerikai kincstárjegyek egy százalékpontos emelkedése ezer milliárd dolláros veszteséget okozna, ami meghaladná a pénzügyi válság ideje alatt a jelzálogfedezetű értékpapírok okozta veszteség mértékét is.

Egyébként nem Gross az egyetlen a nagybefektetők közül, aki már figyelmeztetett a negatív kamatú államkötvények fájó hatásaira. A Capital Group figyelmeztetése szerint a jelenség „veszélyes következményekkel” járhat, a DoubleLine vezére, Jeffrey Gundlach pedig úgy vélekedik a negatív kamatokról, mint „a legostobább elképzelésről, amit valaha átélt”. Szerinte a piacokat érintő legnagyobb esemény az lesz, amikor a japán és európai jegybankok úgy döntenek, hogy felhagynak ezzel az elképzeléssel.
Forrás: portfolio.hu

BankWeb kiegészítés:

A következő válságot vajon melyik lufi kidurranása fogja előidézni? Szépen alakulnak a lufik a pénzpiacokon és a világgazdaság sem áll túl fényesen. Szerintem kipukkanhat a tőzsdei lufi, a fent említett kötvénypiaci lufi, de az államadósságok is szépen felhíztak.

Talán az ingatlanpiacok tartják a legjobban magukat, itt is jelentős áremelkedés zajlott, de az árak még – a legtöbb helyen- nem tarthatatlanok. Budapesten kimondottan van még erő a piacban, van hova emelkednie a lakáspiacnak. London, Párizs, Berlin és München már talán nem fog száguldani, de kipukkanni sem.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük