Mi történik az olaj árával?

Csökkent az olaj ára, a piac továbbra is túlkínálattól tart. Pedig az OPEC várhatóan hajlandó tovább csökkenteni a kitermelését.  Mi lehet akkor a baj?

A WTI határidős jegyzése már 47,8 dollárra süllyedt, miután a befektetők továbbra is attól tartanak, hogy a piacon tartós túlkínálat alakulhat ki, ugyanis a várakozások szerint az USA, Kanada és Líbia is tovább növelte a kitermelését, amit nem tudott az sem ellensúlyozni, hogy Oroszország betartotta ígéretét, és csökkentette a kitermelését.
Bár az OPEC az olajárak megtámogatása érdekében úgy döntött tavaly november 30-án, hogy összességében napi 1,8 millió hordóval fogja vissza a kitermelését 2017 első félévében, és várhatóan készek hasonló döntést hozni a további csökkentésről, nagyon úgy fest a dolog, hogy ezek a döntések ellenkező hatást váltanak ki, mint ami az eredeti szándék volt.

A megállapodás ugyanis akaratlanul, de éppen hogy a kitermelés bővítését célzó megaprojektek (pl. Irán kitermelése nő, amerikai olaj készletek és palaolaj kitermelése nő) felfutásához is hozzájárulhatott. Ez pedig, az OPEC szándékaival ellentétes hatással járva, éppen az árak további csökkentését okozza.

Pedig az olajár stabilizálódására nagy szükségük lenne a legnagyobb kitermelő országoknak, hiszen az arab olajállamok GDP-je az IMF szerint idén mindössze 1,9, míg jövőre 2,9 százalékkal bővülhet, elmaradva a 2016-ban mért 4 százalékos növekedéstől.

A régió egészét (Közel-Kelet, Észak-Afrika, Afganisztán és Pakisztán) tekintve pedig komoly feszültségek alakultak ki, hiszen a térség országainak teljes költségvetési hiánya a 2016-2021 közötti periódusban akár 375 milliárd dollár is lehet, ami bár alacsonyabb, mint az IMF tavaly megfogalmazott 565 milliárdos tavalyi várakozása, de még mindig eléggé riasztó.  Az átlagos költségvetési hiány a térségben a GDP évi 10 százalékára ugrott 2015-16-ban, és az IMF szerint ez csak 2022-re csökkenhet le az 1 százalékos szintig.

Jelenleg még a 47,8-as támasz tartja az olaj árát, de nem látható tisztán, hogy mit is hoz a közeljövő….

Tanuljon meg kereskedni az olajpiacon >>>

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük