Mibe fektessek 2016-ban?

Minden évben elkészítem ezt az előrejelzést. Elolvastam a tavalyit és azt kell, hogy mondjam, hogy sok minden nem változott.

Hogyan válhatok befektetővé? Szakkönyv a passzív jövedelemről. Portfólió és befektetési terv.Az új olvasóimat bizonyára az érdekli, hogy a 2015.évi előrejelzéseim mennyire „jöttek be”. Gondolom, hogy többnyire igen, de egy előrejelzés értékét nem ez határozza meg, hiszen lehetnek benne olyan egy évnél hosszabb távú megállapítások is, amelyek még nem éreztették komolyabban a hatásukat – de attól még érvényesek és érdemes rájuk odafigyelni.

Egy pár mondatban röviden összefoglalom azokat a trendeket, amelyek a 2015.évi befektetési döntéseket is meghatározták és 2016-ban erősebben fognak érvényesülni:

  • Az USA gazdasága a kifulladás jeleit mutatja, jól teljesít, de hosszú távon gond a magas adósságállomány. Elnökválasztás lesz, ez mindig befelé fordulással és döntésmentes időszakokkal járó évet jelent. A FED – egyelőre szimbolikus jelentőségű – kamatemelése elkezdődött, ennek hatására azonban csak lassan indul meg a kötvények felé a tőkeáramlás.
  • Az EU ismét komoly válságot él át, de a defláció rémképe talán elvonul. A gazdasági növekedés döcög, de a kontinens egy stabil életszínvonalat még ilyen állapotában is képes felmutatni. A kérdés az, hogy mennyire lesz képes az EU megújulni, a bürokrácia érdemben csökkenthető-e?
  • A világgazdaság motorja egyre inkább Ázsia lesz – írtam tavaly. Ez a trend nem változik, de a kínai lassulás és belső gondok kihatnak az egész 2016-os évre az egész világgazdaságban! Kínában nagyobb a baj, mint sokan gondolják, így több idő kell a konszolidációhoz.
  • Idehaza beindul az infláció, végre a tűzoltás helyett hosszú távú gazdaságpolitikát lehetne „csinálni” – kár, hogy ennek csírája sem látszik. Továbbra is egyedi, kapkodó, az alapvető strukturális gondokat nem érintő változások jönnek.
  • Tavaly a forintot tartósan 305 Ft felett vártam – ezzel még optimista is voltam, mert jóval magasabban tartózkodott az árfolyam. Idén is marad a gyengülő trend. A hazai tőzsde eröltetett MNB „reformja” sikertelenségre van ítélve, mert maga a környezet nem tesz lehetővé érdemi változást. A befektetők egy nehéz év előtt állnak.
  • Az olaj áresése tartós folyamat és a dollár árfolyama is inkább az alacsony ár irányába hat.  Tavaly azt írtam, hogy az árcsökkenés átrendezi a világgazdasági erőviszonyokatez a folyamat bizony tovább tud erősödni és egyre több politikai tényezővel egészül ki. A vesztes országokban nő az elégedetlenség, a gazdasági bajok, így a „helyzet még tud fokozódni”.
  • A párizsi klímakonferencia fontos döntésekkel ért véget, de a világ energetikai átalakulása enélkül is felgyorsult volna. A környezetvédelem egyre nagyobb hangsúlyt fog kapni.

diplomaBefektetői Iskola

A befektetési piacok elemzéséhez, a legfontosabb trendek feltárásához komoly segítséget nyújt a Befektetői Előadás sorozat, amely már évek óta segíti az ügyfeleimet a világ valós folyamatainak megismerésében.

Külföldi befektetés

Lassan hat éve mondom, írom, hogy a korábbi magas hazai infláció, a rossz gazdasági szerkezet, magas állami elvonás hatásai nem árazódtak be az árfolyamba, ennek most fokozottabban kell megtörténnie.  Nem lehet erős a forint, hiszen nincs mögötte valós „gazdasági tartalom”. Azt én sem tudom megmondani, hogy rövid távon mi fog történni a forint árfolyamával, csak hosszú távú trendeket látok, amin belül nehéz konkrét ajánlásokat megfogalmazni.

Továbbra is kiemelt befektetői cél a megtakarítások (vagy azok egy nagyobb részének) külföldön történő befektetése. Ezzel két célt is megvalósíthatunk: csökken a forint árfolyamtól való függésünk és nem idehaza van az összes pénzünk.

Tőzsde és devizapiac

Tavaly ezt írtam: mindenkinek meg kell értenie, hogy senki sem látja előre a rövid távú ármozgásokat, csak azok a nagy szereplők, akik a piacokat mozgatják. :)

A tőzsdék mostani áremelkedése 2011-től szinte nagyobb korrekciók nélkül tart, a mondás pedig igaz: a fák nem nőnek az égig. Egyre bizonytalanabbak a befektetők, a világpolitikai események, az olaj árváltozása, a technológiai cégek egy részének túlárazottsága, a FED kamatemelés stb. egyre nagyobb követ görget a tőzsdei emelkedés folytatásának útjába. Tavaly még nem történt meg, de 2016-ban nagyobb valószínűséggel jöhet egy komolyabb áresés!

A devizapiacokon a dollár 2014.áprilisától komolyabb korrekció nélkül erősödött, majd februártól egy csatornában mozog. Talán 2016. már a fordulat éve lesz és a dollár elkezd gyengülni. Ezt már csak egy nagyobb „világégés”, váratlan esemény tudja megakadályozni. Meg kell történnie, de hogy mikor indul és milyen lesz az intenzitása – azt nem tudhatom. De tény, hogy a devizapiacok ármozgását még mindig a dollár határozza meg.

Befektetési alapok

Továbbra sem szeretem és ajánlom ezeket a termékeket, mert

  • A pénzpiaci, likviditási és kötvény alapok a korábbi években megszokott hozamot már 2015-ben sem tudták hozni, a magas banki költségeket is figyelembe véve, így nem ajánlom vásárlásra ezeket a befektetési jegyeket.
  • A vegyes és abszolút hozamú alapoknál túl nagy a vagyonkezelő szabadsága, így előre tervezhetetlen a kockázat! A tőzsdék beszakadása esetén komoly veszteség lehetséges, ami a most látható reális hozam elvárásokkal már nincs arányban.
  • A részvény alapokat sosem ajánlottam vételre, mert a statisztikák szerint jó hátszél mellett is gyengén teljesít a legtöbb alap, krach esetén pedig komoly veszteségeket szenvednek el.

Sajnos nagyon kevés jó termék van jelenleg a piacon, az emberek többségének befektetési alapot ajánlanak lépten-nyomon. A bankoknak nem kell betétből forrás, az állam az egyedüli „agressziv” forrásgyűjtő szereplő.

Állampapír

A hazai lakossági befektetői kör kedvence az állampapír – de talán ez nem más, mint kényszer: ezt vásárolják, mert nem látnak más lehetőséget. Én egy olyan portfólió összeállításában segítek, amelyben az állampapír aránya minimális. Ugyanis van kockázata az állampapírnak is – még ha ez oly minimális, akkor is fontos a befektetés megosztása, diverzifikációja.  A következő évek azért a korábbiaknál biztonságosabbak lehetnek – legalábbis az állampapír kibocsátás soha nem látott tervezhetősége ezt lehetővé teszi.

Lakás befektetés

Lakás vásárlás és akciós jelzáloghitel. Áralku a lakáspiacon. Kamattámogatásos kölcsön és szocpol.Ez volt 2015.év legnagyobb meglepetése.  Én 2013-ban kezdtem el a budapesti lakáspiaccal foglalkozni – akkor még nagyon jó vételi lehetőségek adódtak. Tavaly olyan erős befektetői kereslet jelent meg, amely helyenként 40-60%-os áremelkedést hozott. Az albérleti áraknál még nagyobb volt az áremelkedés. Kétségtelenül van még további növekedési potenciál a fővárosi lakáspiacban, de talán egy kisebb erőgyűjtésre, szünetre szükség van. Viszont a CSOK-őrületnek köszönhetően életre kel az új lakások piaca – ahol azért 1-2 évre az építkezések miatt szintén szükség van.

Itt talál egy lakás befektetésre vonatkozó részletes elemzést konkrét példákkal és megtérülési számítással.

Arany befektetés

Sokan rossz véleménnyel vannak az aranyról, nem látnak benne fantáziát, az elmúlt évek áralakulása sem mutat semmi vonzót. Én azért a portfólió 10%-ig mindenképpen jó döntésnek tartom a fizikai arany vásárlását – hosszú távra, biztonsági tartalék szerepben.

Befektetési döntéseik meghozatalánál törekedjenek a kockázatok elkerülésére, a „materiális”, kézzel fogható termékek előnyben részesítésére, hiszen a pénzpiacokon egyre nagyobb bajok látszódnak.

Természetesen minden befektetési döntés egyedi, ezért személyre szóló portfóliót kell készíteni. Keressen meg és segítek.

dr.Tatár Attila

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük