Miért erősödik a forint?

Közeledik a FED kamatemelés és az MNB ismét kamatvágásba kezdett. Ezek a hatások inkább gyengítenék a forintot, míg az EKB kötvényvásárlási programja inkább erősíti, vonzóbbá teszi a hazai kötvényeket. Szóval több hatás eredőjeként alakult ki a forint mostani árfolyama. Mi várható a közeljövőben?

Az EUR/ HUF árfolyam 2014.év elejétől tartósan a 302-es szint felett tartózkodik, idén januárban a svájci jegybanknak köszönhetően a 322-es érték fölé is került rövid időre, de a mostani erősödést szerintem nem sokan várták.

Az MNB új kamatcsökkentési ciklusának megkezdése inkább a forint gyengülésével kellett volna hogy járjon, hiszen a külföldi állampapír vásárlóknak a hozamcsökkenés nem jó hír. És most 300 HUF alatt van az euró árfolyama. Mi lehet ennek az oka?

huf201503

Hazánk méreténél fogva nem tudja kivonni magát az éppen aktuális nemzetközi pénzpiaci trendek hatása alól. Értem ez alatt azt, hogy a FED idei bejelentéseinek hatására ismét élénkül a feltörekvő piaci kötvények és devizák iránti kereslet. Mindenhol olyan mélységekben vannak a hozamok, hogy a vagyonkezelők ismét keresik a magasabb hozamú, bár némi kockázatot jelentő papírokat. Hazánk ilyenkor egy csomagba kerül, egyedi vonzerőt, mércét már régóta nem jelentünk a nagy alapkezelőknek, vagyonkezelőknek. Tehát az egész régió és több feltörekvő ország piacain a kereslet szinte együtt mozog.

Ehhez a hatáshoz még éppen jókor jött az EKB márciusban elindított kötvényvásárlási programja, amely szintén a térségünk iránti érdeklődést és a forintot erősíti. Ez a két hatás olyan erős, hogy képes az MNB kamatcsökkentést és a hazai gazdasági folyamatok iránti bizalmatlanságot feledtetni és időlegesen forint erősödést kiváltani. A március 20-án bejelentett S&P felminősítés némileg javít a hazai megítélésen, de továbbra is bóvliban tartanak bennünket és ez a felénk irányuló „kötvény vásárlási kedvet” azért mérsékli.

Miért most lépett az MNB?

A Magyar Nemzeti Bank érzékelte a számunkra kedvező nemzetközi folyamatokat és éppen a lehető legjobb pillanatban hozta meg – és csak nagyon óvatosan – a kamatcsökkentő döntését.

Az MNB látja a hazai deflációs hatásokat, a gazdasági növekedésben rejlő kockázatokat, így újabb lökést szeretett volna adni a nagyon lassan beinduló pozitív folyamatoknak.

Bár az MNB-nek hangsúlyozottan nincs és nem is lehet árfolyam célja, azért mindenképpen figyeli a forint alakulását, hiszen ez meghatározza az exportáló vállalatok működését, nyereségességét. Ugyan így figyelembe veszi a kibontakozó EU növekedést, kiemelten a német kedvező gazdasági folyamatokat.

Tehát a körülmények által biztosított lehetőséget az MNB érzékelte és lépett. Hogy a folyamatok meddig lesznek számunkra kedvezőek és mi várható a forint árfolyamával kapcsolatosan – azt egyelőre nem látja tisztán senki. Amikor szükség lesz rá, a jegybank meg fogja emelni a kamatszintet – ez az eszköz a jövőben gyakrabban kerül majd elő, mint amennyire ehhez hozzá vagyunk szokva….

Hosszú távon gyengülni fog a forint

Kínosan igyekszem kerülni azt a kérdést, hogy mikor erős vagy gyenge a forint, inkább erősödésről és gyengülésről beszélek, mert akkor kevésbé vagyok szubjektív…..

Látnunk kell, hogy az EUR/HUF nem tartozik a nagy forgalmú devizapárok közé, tehát az árfolyam viszonylag könnyen és nagyobb mértékben is képes elmozdulni. Másrészt érzékelnünk kell azt is, hogy az árfolyam rendkívül érzékeny a hazai kedvezőtlen hírekre, és kevésbé érzékeny a pozitív változásokra. Alapvetően az árfolyam alakulását nem a hazai események, hanem a nemzetközi pénzpiaci folyamatok határozzák meg, erős szálak kötnek bennünket a régiós devizákhoz (főleg a zlotyhoz) és kétségtelenül az euróhoz vagyunk láncolva.

A feltörekvő piacokon belüli „átrendeződések”, pillanatnyi előnyös és kedvezőtlen hatások is rendesen meg tudják mozgatni a forint árfolyamát – gyakran nem is érzékeljük, hogy mely tényezők alakítják az éppen aktuális ármozgásokat.

Szóval nem könnyű bármit is mondani a forint árfolyamáról rövid távon, de néhány trend azért megállapítható, amelyek hatására figyelnünk kell:

– A 2014.évtől elkezdődött forint gyengülés egy hosszú távon elmaradt hatás árfolyamba történő késői „beárazódásával” is indokolható: a forint és az euró régió országai közötti több évtizedes inflációs különbségnek egyszer meg kellett jelennie a forint árfolyamában! Tehát ne várjunk tartósan gyengülő forintot!
– Az EKB kötvényvásárlási programja nem rólunk szól, így ennek hatása nem lesz tartós és erős.
– A FED kamatemelés beindulása tartós átrendeződést hoz a pénzpiacokon: a tőzsdékről megindul a tőke a biztonságos, fejlett piaci kötvények felé. Ez a folyamat gyengíteni fogja a forintot és a hazai kötvénypiacot.
– A hazai gazdasági folyamatok még nem erősek, nem egyértelműen látszódnak a növekedés tényezői, így van még mit tenni a külföldi befektetők bizalmának erősítése terén.

Tehát a befektetők számára a pillanatnyilag erős forint rendkívül jó beszállási pont euró alapú, külföldi termékek vásárlására!

dr.Tatár Attila

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük