Miért félünk a hosszú futamidőtől?

Talán nem is félelem ez, hanem csak kényelmesek vagyunk. A korábbi években 10% feletti hozamokat értünk el egy éves futamidő mellett, akkor most érthető, hogy nehezünkre esik megérteni, hogy 3-5 évre le kell kötni a pénzt 6%-os hozam elérése érdekében.

Mi változott meg a befektetések világában?

Minden. Lassan túljutunk egy legalább 7 éve tartó válságon, amely megváltoztatta a gondolkozásunkat. Megértettük, hogy nincs 100%-os biztonság és hogy a dolgok gyorsan képesek borúsra fordulni, a jövő pedig kiszámíthatatlan.

Már nem elég az akciós betéti kamatokat figyelni és egyik bankból a másikba vinni a pénzt, hiszen a kamatok lezuhantak, a banki költségek pedig nagyon megemelkedtek.

Kénytelenek vagyunk új termékekkel ismerkedni, tanulni, utána járni dolgoknak – több időt kell a befektetéseink kezelésével töltenünk.

Megnyílt a nagyvilág

Korábban soha nem látott (és gondolt) választékkal kell szembesülnünk a számtalan új külföldi befektetés láttán. Sokakat ez a bőség megijeszt és oda jutnak, hogy képtelenek dönteni: két-három lehetőségből még tudtak választani, de több százból már más módszerrel kell és ezt nem hajlandóak megtanulni.

Miért félünk a hosszú futamidőtől?

Azt korábban is éreztük, hogy a pénz tartós lekötése bizonytalanságot okoz, hiszen, ha váratlanul szükség lenne rá, akkor egyáltalán nem vagy csak komolyabb költség árán juthatunk hozzá. Ezért biztos ami biztos, inkább a rövid (egy éves) futamidőt választottuk: bankbetétnél, állampapírnál és nagyon jók voltak a teljesen likvid nyílt végű befektetési alapok.

Mára azonban olyan alacsonyak lettek az egy éves kamatok, hogy egyszerűen nem éri meg ott hagyni a pénzt. Amennyiben kicsit magasabb hozamot szeretnénk elérni, akkor hosszú futamidőt és/vagy kockázatot kell vállalnunk.

Ezt a döntést pedig nem könnyű meghozni. Például 5 évre lekötni a pénzt egy német befektetésbe 6%-os hozamért? Igen, meg kell értenünk, hogy ez racionális döntés.

Gondolkozzunk befektetési portfólióban

Ha egy kicsit túllépünk a megszokott, kényelmes befektetési megoldásokon, akkor azt látjuk, hogy a pénzünk egy részét nyugodtan leköthetjük hosszabb futamidőre, mert a teljes befektetésünkre váratlan eseményeknél sem lesz szükségünk. Ezen felül van lehetőségünk az 5 év alatt is a befektetés értékesítésére. Meg kell szoknunk, hogy a pénzünket több termékbe tesszük, ezzel csökkentve a kockázatokat és kezelve az esetleges likviditási igényeinket.

Ne feledkezzünk meg az inflációról

Sokan nem jutottak el még a reálkamat fogalmáig, pedig ezt már a korábbi magas hozamok mellett is érdemes volt figyelni. Arról van szó, hogy a pár éve elért 10%-os kamat inflációval csökkentett (reál) hozama sem volt több, mint kb. 2-4%. A most szokatlanul alacsony kamatkörnyezetben elért 3-4%-os kamatok mellett viszont az infláció is soha nem látott mélységekbe (áprilisban 0% közelébe) zuhant. A rezsicsökkentés, a válság miatt visszafogottá vált fogyasztás, a tartós cikkek, lakások, autók vásárlásának kitolása olyan mértékben csökkentette le a fogyasztást (keresletet), hogy az árak sem tudtak emelkedni.

Bár az én fogyasztói kosaram nem egyezik meg a KSH mért kosarával, de akkor is csökkent az infláció. Meg kell jegyeznem, hogy erről a szintről pár év alatt könnyen vissza juthatunk a korábbi inflációs értékekhez – de ezt már egy másik történet…

Összefoglalva

Megváltoztak a körülmények és az okos ember alkalmazkodik az új feltételekhez. Meg kell osztanunk a pénzünket rövid és hosszabb futamidejű, biztonságos és kockázatos termékek között. Ne féljünk a külföldi lehetőségektől, gondoljunk csak bele, hogy aki 4-5 éve euró alapú termékbe fektette a pénzét, az mára csak az árfolyamon kereshetett 15-20%-os hozamot.

Kérje a segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.

dr.Tatár Attila

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük