MIFID – befektetési szabályok

Új szabályok a befektetési szolgáltatásoknál

A tőkepiacokat szabályozó új uniós irányelv, a MiFID hazai bevezetése az év hátralévő időszakában mindenképpen megtörténik, hiszen tartanunk kell az EU által diktált tempót. Minden pénzügyi szervezet ennek figyelembevételével köteles lesz az ügyfélkapcsolatait és belső szabályzatát átalakítani. Annak ellenére, hogy a vonatkozó törvényi rendelkezések életbe lépése ilyen rövid időszakon belül meg fog történni, alig hallunk az ügyfeleket is érintő változásokról…

A MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) előírásait 2007. november 1-jétől kell alkalmazni az EU országaiban, ám a szabályozás átvételének határidejét illetően a legtöbb tagország, így Magyarország is késésben van.

Az európai tőkepiacokat egységesítő jogszabály sorozatok közül a MiFID a legnagyobb horderejűnek ígérkezik, ami szinte az összes piaci szereplőt érinti. A tőzsdéket érintő változások közül kiemelném azt, hogy megszűnik a tőzsdekényszer, azaz a tőzsdén jegyzett papírokkal tőzsdén kívül is kereskedhetnek majd a forgalmazók, bár ez a szabály csak a kritériumoknak megfelelő likvid részvényekre lesz alkalmazható.

A tőzsdék mellett létrejöhetnek új piaci platformok, úgynevezett MTF-ek is, amelyek a tőzsdei forgalom egy részét más keretek között teszik lebonyolíthatóvá, egy másik „csatornát” fognak jelenteni.
A piac mérete miatt kicsi az esély arra, hogy itthon alternatív kereskedési platformok jelenjenek meg. A határon átnyúló szolgáltatások azonban kiterjedtebbek lehetnek a MiFID alapján, és ez új külföldi szolgáltatók megjelenésével járhat a magyar tőkepiacon.

Működési feltételek, szabályok

A befektetési szolgáltatási tevékenység és kiegészítő szolgáltatás végzéséhez felügyeleti engedély szükséges, ha pedig a cég székhelye nem uniós tagállamban vagy az EGT-hez tartozó államban van, csak fióktelepen keresztül nyújthat ilyen szolgáltatást. Újdonság, hogy a befektetési tanácsadás a befektetési szolgáltatások körébe kerül, így az erre vonatkozó tájékoztatási és egyéb befektetővédelmi szabályok is szigorodnak. A pénzügyi eszközök esetében új fogalom az elhelyezés (placement), amely lényegét tekintve a tőkepiaci törvény szerinti forgalomba hozatalt, vagy nyilvános értékesítésre történő felajánlást takarhat.

Újdonság, hogy a pénzügyi eszközök közé soroltak egyes árualapú határidős, opciós és egyéb származtatott ügyleteket is, valamint, hogy megjelennek olyan különleges származtatott ügyletek is, amelyek például éghajlati változók, gazdasági statisztikák változásához kapcsolódnak.

Minősíteni kell az ügyfeleket

Kiemelt szerepet kap az ügyfelek minősítése, besorolása és tájékoztatása, amely valamilyen szinten már most is létezik, de az új szabályozás sokkal részletesebb előírásokat tartalmaz majd. Például egy „kérdőív” segítségével fel kell a szolgáltatónak mérnie, hogy az ügyfél milyen feltételekkel, kockázatviselési hajlandósággal rendelkezik. Ezeket a kérdőíveket tárolni és az ajánlott termékekkel összevethetővé kell tenni. Ebből látható később, hogy a bank, pénzügyi szervezet körültekintően járt-e el.

Három alapvető ügyfélkategória létezik: a lakossági ügyfél, akinek a legrészletesebb tájékoztatást kell adni; a szakmai ügyfél, aki számára már nem szükségesek a részletes információk és a tesztek elvégzése sem; és az elfogadható partner, akit a befektetési vállalkozás lényegében magával egyenrangú félként kezelhet. Az ügyfél pénzeszközeinek kezelésére vonatkozó szabályok közül a legfontosabb, hogy azokat a befektetési vállalkozás köteles központi banknál, hitelintézetnél vagy minősített pénzpiaci alapnál elhelyezni.

Az ígéreteket be kell tartani?

A befektetési vállalkozás vállalhatja a tőke és hozam garantálását, amelyet bankgaranciával köteles biztosítani, illetve ígéretet tehet a tőke megóvására vagy a hozamra, az utóbbi esetben az ígéretet befektetési politikával kell alátámasztania. Mind a garancia, mind az ígéret esetében szabály, hogy ha az a hozamra vonatkozik, egyúttal magában foglalja a tőke garantálását is. Az ügyfél megbízását a befektetési vállalkozásnak úgy kell végrehajtania, hogy az ügyfél számára a lehető legkedvezőbb legyen. Ez az úgynevezett „legkedvezőbb végrehajtás elve” (best execution), a befektetési vállalkozás felelőssége, hogy az ügyfél kérésére mindenkor bizonyítani tudja, hogy egy adott megbízás végrehajtása során ennek megfelelően járt el.

A befektetési szolgáltatók számára szervezeti átalakításokkal, az ügyvitel módosulásával, it fejlesztésekkel jár az új szabályozás bevezetése, azonban erre a befektetési szolgáltatóknak nem sok idejük maradt. Ezért aztán a szabályok életbelépése szakaszosan történik, a végső határidő 2008.június 30., de új befektetési vállalkozás alapítására már csak az új szabályok szerint van mód.

Az adott témakörben az IIR GmbH Magyarországi Fióktelepe tartott érdekfeszítő szakmai konferenciát 2007. szeptember 25-én. A fenti írás az ott elhangzottak felhasználásával készült.

2 hozzászólás ehhez: “MIFID – befektetési szabályok”

  1. Tisztelt Tatár úr.

    Röviden érdeklődnék. 2005 től részvényeket vettem adtam. 2007-től nincs mifid tesztem a bankomnál. Tőkeáttételes tőzsdei befektetést ajánlottak, short pozicióba 2009-ben. A bizományosi szerződésen rajta van, hogy mivel nincs megfelelési teszt, az ügyfél ennek ismeretében köti az ügyletett, illetve, hogy mindenről ismerete van, magyarúl enyém a kockázat. Többször történt ezen papírból várárlás. Azóta veszteségem tetemes, de csak sajnálkoznak. Valamilyen formában kérhetem veszteségem megtérítését?
    Köszönettel válaszát.

    1. Kedves Péter!

      Az a véleményem, hogy nem tájékoztatták a kockázatokról és belevitték egy nagyon veszélyes befektetésbe. Ha ezt tudná bizonyítani, hogy nem tájékoztatták megfelelően, akkor talán lenne esély velük szemben. De szerintem az aláírt papírokból egyértelműen kiderül, hogy ön vállalta a kockázatot….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük