Miről szól a Google-sztori?

Szárnyalás jöhet a Google részvényeiben, a Morgan Stanley elemzői szerint akár 650 dollárig is mehet az árfolyam, ami a jelenlegi szinthez képest még 16%-os emelkedést jelent. Ehhez azonban sok mindent kell tennie a cégnek. 

 Mi a Google-sztori?

A Google erős fundamentumokkal rendelkezik és a részvények árazása sem tűnik túlzottnak – bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy a konszenzusos elemzői várakozások viszont magasak és a termékdiverzifikációba történő beruházások sokba kerülnek a cégnek. Főleg úgy, hogy erős a verseny a közösségi oldalakkal, például a Facebookkal. Csak ettől azonban rövid távon nem várható, hogy a részvények árazása megemelkedik, ami pedig hajtóerő lehetne az árfolyamnak. Ráadásul a bevételek 90%-a hirdetésekből származik, ami pedig lassulást mutat mostanság.

A befektetési sztorit az alábbi tényezők biztosíthatják:

  • a keresésekhez kapcsolt hirdetések egyre növekvő részt hasíthatnak ki a hirdetési bevételekből
  • a mobil keresésekhez kapcsolt hirdetések még inkább segíthetik az organikus növekedést
  • a videós tartalom fejlesztésére tett erőfeszítések hosszú távon kifizetődhetnek, ami a YouTube bevételeiben tükröződhet
  • a költségek növekedése mérséklődhet

A legfontosabb kockázatok:

  • a hirdetési piac gyengélkedése
  • a kutatás-fejlesztési költségek megugrása
  • az Európai Bizottság döntése a Google esetleges versenykorlátozásáról, ami visszavetheti a Google részesedését a régiós hirdetési piacon
  • a globális adóreform, aminek a célja, hogy megadóztassák az adóparadicsomokba menekülő és adóelkerülő cégeket, különösen a nagy amerikai technológiai vállalatokat, akik az alacsonyabb adókulcsok miatt európai országokban fizetnek adót
  • a devizaárfolyamok változása

A Morgan Stanley elemzői három kimenetelt vázoltak fel a jövőre nézve:

  • Bull-szcenárió: A részletesebb jelentéseknek és a saját részvény vásárlásoknak köszönhetően a részvények árazása emelkedik és a profit is nő. 14-szeres EV/EBITDA-rátával és 21-szeres 2016-os előretekintő P/E rátával 650 dolláros célárfolyam adódik.
  • Alapeset: Nem változtat a Google a beszámolók részletességén és nem nyúl a készpénzállományához sem. Ez 12-szeres EV/EBITDA-rátával és 19-szeres P/E rátával számolva 565 dolláros fair árfolyamnak felel meg.
  • Bear-szcenárió: Nem változtat semmin a cég, sem a beszámolókon, sem pedig a részvényesi készpénz-visszajuttatáson, de eközben a hirdetési bevételek lassulnak és a nagy volumenű beruházások miatt a profitráták romlanak. Ekkor 9-szeres előretekintő EV/EBITDA-rátával és 16-szoros P/E-rátával számolnak az elemzők. Erre az esetre 400 dolláros célárat fogalmaz meg a Morgan Stanley.

A Morgan Stanley elemzői szerint a Google a mobil hirdetési piac első számú szereplője. Mintegy 50%-kal lehet több bevétele, mint a legnagyobb riválisának, a Facebooknak, de nagy a bizonytalanság körülötte. A YouTube bevételeiről pedig csak a partnerektől következtethetünk.

A részletesebb adatközlés mintegy 10%-kal növelhetné a Google részvényeinek értékeltségét, abból kiindulva, hogy a szektortársnál, az Amazonnál mit okozott egy hasonló lépés. Az internetes kiskereskedelmi óriásnál 13-18%-kal emelkedtek a szorzók.

Nem csak a bevételek megoszlásáról várnak több információt a befektetők, de a költségekről is, különösen a tőkeberuházásokról. A Google-nek nagyon sokféle, innovatív, a távoli jövőbe mutató projektje van, például az önvezető autók, vagy a Google Glass. Egyrészt sem a költségeikről nem sokat tudni, sem pedig arról, hogy ezekből mikor várhat bevételt a társaság.

A legjobb az lenne, ha a menedzsment számszerű prognózisokat adna a profitkilátásokra. Ezzel elkerülhetné azt, hogy sorozatosan kellemetlen meglepetéseket okozzon a negyedéves gyorsjelentésével úgy, ahogy azt az elmúlt negyedévekben tette. De már az is sokat segítene, ha lenének információk arról, hogy mekkora befektetést jelentenek ezek a projektek és hogy mekkora szerepük van a cég hosszú távú stratégiájában, mert a befektetők jobban megtippelhetnék a profitráták jövőbeli alakulását és a készpénztermelő-képességet.

A Google mintegy 64 milliárd dolláros nettó készpénzállományon ül, mi a jelenlegi piaci kapitalizációjának 17%-át teszi ki. A nettó készpénzállomány 10%-át elérő részvény-visszavásárlás mintegy 0,46 dollárt adhatna hozzá a 2016-os EPS-hez, ami 160 bázisponttal segítheti felfelé a növekedést a jelenlegi várakozások szerint.

Ha az Apple-el példálózunk, akin hasonló nyomás volt évekig arra, hogy elkezdje a készpénz-visszajuttatást, az látszik, hogy jót tett a részvények árazásának a saját részvény vásárlás és az osztalékfizetés. Amióta két évvel ezelőtt elkezdte a programját az Apple, azóta mintegy 30%-kal emelkedett a papírok értékeltsége.

Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük