Mit vár a Merrill Lynch 2016-ban?

A világgazdaságnak növekedést és mérséklődő deflációt hozhat a jövő év – vélik a Bank of America Merrill Lynch elemzői a 2016-ra vonatkozó stratégiájukban.

A részvénybefektetők újabb olyan évre számíthatnak Európában, amikor a nominális hozamok elmaradnak az átlagostól – állapítják meg a Bank of America Merrill Lynch elemzői jövő évre vonatkozó előrejelzésükben. A globális GDP-növekedés kissé fellendülhet az előttünk álló évben 2015-höz képest, de még mindig elmarad majd a hosszú távú átlagtól. Az eurózóna jobban teljesíthet, de Kína, valamint a fejlődő országok lassulása nagy kockázatot rejt magában. Eközben a nyersanyagárak stabilizálódhatnak, aminek köszönhetően az infláció szépen lassan felfut, de a maginfláció még mindig alacsony lesz.

A legfontosabb sztori a jövő évben az lesz a befektetések szempontjából, hogy a világ jegybankjai eltérő gazdaságpolitikát folytatnak majd. A Bank of America Merrill Lynch közgazdászai szerint a Fed 2016 végéig négy alkalommal emelhet kamatot, a példáját a brit jegybank is követheti. Viszont eközben az Európai Központi Bank a mennyiségi lazítás (QE), vagyis a kötvényvásárlások újabb körére készülhet. Ennek eredménye az euró további gyengélkedése lesz, ami kedvez majd az európai részvényeknek.
Az európai vállalatok 8 százalék körüli profitnövekedéssel számolhatnak 2016-ra, ha a nyersanyagcégek eredményeit nem számítjuk bele. Az árazási szintek reálisak, se nem olcsók, se nem drágák az euró­pai részvények. Az átfogó európai indexre, a Stoxx 600-ra 425 pontos célértéket határoztak meg a stratégák, ami a jelenlegi szintekhez képest közel 15 százalékos felértékelődési potenciált jelent.

Az elemzők szerint a bizonytalan gazdasági növekedési kilátások fényében egyelőre túl korai, hogy teljes mértékben átsúlyozzuk portfóliónkat a ciklikus részvények felé. A bankokat illetően viszont optimisták, felülsúlyozásra ajánlják őket, sőt ez a kedvenc szektoruk Euró­pában. A ciklikus iparágak közül szintén felülsúlyozásra javasolják a média- és a technológiaszektor szereplőit, viszont az autóiparra, a kiskereskedelmi cégekre és a nyersanyagpiaci vállalatokra alulsúlyozási ajánlást fogalmaznak meg. A defenzív szektorok közül a gyógyszergyártók a kedvencek, a nem ciklikus fogyasztási javak részvényeit viszont alulsúlyozásra javasolják. Jó befektetési sztorit jelenthetnek az osztalékpapírok is.

Számos kockázat övezi a jövő évet. Lehet, hogy az amerikai jegybank a kamatemelésekkel hibát követ el, a nyersanyagárak pedig stabilizálódnak, de a várakozások szerint túlzottan alacsony szinten. A legnagyobb kockázatot Kína jelenti, részben azért, mert az első negyedévben ismét a jüan leértékelődése várható.
Forrás: vg.hu

BankWeb kiegészítés:

Bizonyára sok okos ember ül a Merrill Lynch-nél, de gondoljunk csak bele, hogy mennyire máshogyan alakult a 2015-ös év az év elei várakozásokhoz képest. Miért lenne a 2016. év kiszámíthatóbb? Azért, mert a várható folyamatok alapján most (egyébként elég helyesen) egyértelmű tippeket adnak, az még nem jelenti azt, hogy érdemes lenne egy komolyabb részvény portfóliót kiépíteni ennek az ajánlásnak a figyelembe vételével. Túl nagyok ezek a kockázatok!

Befektetési döntése meghozatala előtt kérjen tanácsot vagy jöjjön el a Befektetői Iskola előadásaira.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük