MNB: jól működik az ügyfélszámla lekérdezés

Az MNB elektronikus felületén elérhető befektetési értékpapír- és ügyfélszámla-lekérdező programot immár több mint 14 ezren keresték fel annak indulása óta. Erősödhet a jegybank ellenőrzési hatékonysága, s ezáltal a pénzügyi piacokba vetett bizalom azzal, hogy az ügyfelek összevethetik: egyeznek-e a jegybanknak és a nekik küldött adatok.

2016. február 16-ig, tehát az indulás időszakában immár több mint 14 ezer látogató kereste fel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elektronikus felületén elérhető Értékpapírszámla-lekérdező alkalmazást (ÉSZLA). Ezen belül a ténylegesen belépők száma is folyamatos emelkedést mutat.

Az alkalmazást már felkeresett befektetők négyötöde a jegybank, tizede keresőprogramok felületéről jut el az ÉSZLA-hoz, az érintett ügyfelek mintegy 7,5 százaléka ugyanakkor valamelyik befektetési szolgáltató, illetve pénzügyi internetes portál felületéről lép tovább ide. Érdekesség, hogy az ÉSZLA-t felkeresők mintegy 15 százaléka nem magyar, hanem angol nyelven kommunikál az alkalmazáson, mintegy 5 százalékuk pedig Magyarországon kívüli helyről – elsősorban Nagy-Britanniából, Németországból, Ausztriából, de például Csehországból és Belgiumból is – lép be ide.

A tőkepiaci törvény alapján az értékpapír- és ügyfélszámlát vezető befektetési szolgáltatóknak a tárgyhót követő 5. munkanapig át kell adniuk az ügyfeleik értékpapír- és pénzegyenlegeire vonatkozó anonim – ügyfél-információt nem tartalmazó – adataikat a jegybanknak. Ezeket a számlatulajdonosok legkésőbb az átadást követő 5. munkanaptól, a következő havi egyenleg adatainak feltöltéséig, de legkésőbb a következő hó 10. munkanapjáig ellenőrizhetik az https://eszlaweb.mnb.hu honlapon.

Jelenleg 42 darab, értékpapírszámlákat kezelő társaság – például bankok, befektetési vállalkozások, alapkezelők, vagyonkezelők – szolgáltat adatokat az alkalmazás számára. A befektetők az ezek által küldött 24 jegyű belépési azonosító és havonta változó 12 karakteres jelszó alapján tudják lekérdezni az ÉSZLA felületén az előző tárgyhó végén felhasználható pénzeszközük hó végi egyenlegét, illetve a számlán vezetett értékpapírok azonosítóját, elnevezését, mennyiségét, s az elszámolás devizanemét, illetve hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroknál (például állampapír) a névértéket is.

 

Az ÉSZLA-val kapcsolatos technikai segítségnyújtás hétköznap 8-20 óráig a 061-550-1826-os telefonszámon vagy az eszla@1818.hu e-postacímen érhető el. Az online lekérdezéssel kapcsolatban gyakori kérdések és válaszok, illetve a témában készült Navigátor Extra tájékoztató füzet, illetve további hasznos tudnivalók a jegybank Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központjának internetes aloldalán érhetők el.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük