Ne gondold, hogy ismered az aranyat!

 

A Befektetői Iskola II. előadásában foglalkozom a befektetési arannyal. Nagyon sok információt sikerült összeállítanom erről a befektetési termékről – most ízelítőként két ábrát szeretnék megmutatni.

Arany értéke és az infláció

A lenti ábra azt mutatja, hogy a legnagyobb jegybankok mérlegei milyen mértékben nőttek (hígult a pénz) av 2002-2013.közötti időszakban.  Ehhez képest az arany ára „csak” 449%-kal emelkedett ez idő alatt, a mennyisége pedig csak 17%-ot!

arany10ev

Tehát a fenti ábra arról tanúskodik, hogy – bár a válság miatt ez nem érződik – a jegybankok pénzkibocsátása folyamatos és komoly méreteket ölt, az arany áremelkedése ennél kisebb mértékű volt. Tudom, hogy a jegybanki mérleg növekedés nem egy az egyben jelzi az inflációs veszélyt, de a közgazdaságtan makacs dolog: a túlzott pénzkínálat előbb utóbb inflációt fog gerjeszteni!

Pénzpiaci termékek napi forgalma

A következő ábra azt mutatja, hogy mennyire likvidé vált az arany piaca a 2011-es legnagyobb forgalmú időszakban.

Az arany NAPI $ 240 milliárd kereskedelmi forgalma több volt, mint néhány főbb devizapár, az S&P500 és a Dow Jones index forgalma!

Ekkor az arany éves forgalma kb. 50 milliárd uncia volt, ami az éves arany kitermelés 600-szorosa! Ez az adat azt mutatja, hogy ilyen mértékben növekedett a „papír arany” forgalma – mely mögött valós arany nem állt.

Egy LBMA tanulmány szerint 10,9 milliárd uncia, értékben összesen 15.200 milliárd dollár volt az arany forgalma 2011 első negyedévében. Ez 125-szöröse az éves kitermelésnek vagy kétszerese a teljes valaha kibányászott arany mennyiségének!

papirarany

Jöjjön el a Befektetési Iskola előadásaira. Itt megtanulhatja a fentihez hasonló adatok értelmezését, kezelését és megfelelő befektetési termékek kiválasztásának technikáját is.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük