Optimisták a befektetők

A K&H által végzett befektetői felmérés szerint emelkedett azok aránya, akik nem tudnak rendszeresen havonta félretenni, ugyanakkor a megtakarítások nagysága egyértelműen növekedést mutat.

kh-logoA megkérdezett befektetők a jövő évre meglehetősen optimistán tekintenek, ugyanis közel háromnegyedük számít arra, hogy tovább gyarapíthatják félrerakott pénzüket.

A K&H az országos befektetői klub rendezvénysorozat alkalmával felmérést készített a prémium ügyfelek körében a megtakarításokkal kapcsolatos szokásokról és változásokról, a különböző megtakarítási formák közötti választások hátteréről, valamint a hazai lakosság jelenlegi legfontosabb befektetési céljairól. A felmérés országosan 30 helyszínen történt, összesen 2388-an vettek részt benne.

Változtak a befektetői szokások

A megkérdezett befektetők elmondása alapján az elmúlt másfél évben gyakorlatilag nem változott a havonta megtakarításra félretett összeg nagysága, több mint felük 50.000 forintnál többet takarít meg rendszeres jelleggel. Az is igaz azonban, hogy 7-ről 8%-ra növekedett azoknak az aránya, akik egyáltalán nem tudnak rendszeresen pénzt félretenni. Ha azonban az összes megtakarítás nagyságát nézzük, az látható, hogy 16-ról 11%-ra csökkent azok aránya, akiknek az elmúlt egy évben csökkent a félre tett pénzük. A befektetési célok között továbbra is a nyugdíjas évek biztonsága és a váratlan helyzetekre félretett megtakarítás a legfontosabb, a megkérdezett befektetők több mint fele (59%) emiatt tartalékol.

A megkérdezett befektetők körében elsősorban a lekötött betétek és a megtakarításokkal kombinált életbiztosítás állománya csökkent. Emellett azonban emelkedett a nyíltvégű alapok súlya, illetve az állampapír állomány is, míg a tőke- és hozamvédett alapok aránya a megtakarításokon belül gyakorlatilag nem változott.

„Mindennek hátterében leginkább az áll, hogy az alacsony kamatkörnyezet kimozdította a befektetőket, és a magasabb hozam felé indultak el. Ezt mutatja az is, hogy a befektetési eszközök közötti döntési szempontok között a likviditás fontossága hátrébb került a sorrendben, miközben az extra hozam fontosabbá vált. Közvetlenül a tőke- és hozamvédelem után ez a legfontosabb választási szempont” – hangsúlyozta Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük