Változás a Quaestor-ügyben

Korábban sok Quaestor-kötvényes panaszkodott amiatt, hogy rosszul számították nekik a kötvények után járó kamatok összegét.

Sok esetben ugyanakkora kamatot vontak le attól a quaestorostól, aki a másodpiacon, bruttó árfolyamon vette meg a kötvényt, mint attól, aki kibocsátáskor jutott hozzá. Az igazságügyi tárca mostani módosító javaslata ezt a problémát szüntetné meg.

Völner Pál módosító javaslata szerint változna a törvényben maghatározott hozam definíciója. Völner szerint ez azért fontos, mivel „annak részeként az értékpapírszámlán ténylegesen jóváírt kamat került meghatározásra, és ez bizonyos esetekben magasabb a befektető által elért jövedelemnél”.

Az indoklásban az államtitkár is elismeri, hogy a másodlagos piacon vásárolt kötvények esetén a vételárban a befektető az időarányos kamatot is megfizette, így „az értékpapírszámlán jóváírt kamat ebben az esetben nem tekinthető teljes összegében a befektetésen elért hozamnak”.

Ez alapján a hozam új definíciója a Kárrendezési törvényben ez lenne: „a kamat összegéből a kárrendezésre jogosult által ténylegesen elért jövedelem”. A javaslat értelmében a módosítás a folyamatban lévő kárrendezéseket is érintené, tehát azok, akik már megkapták a Kárrendezési Alaptól az értesítő levelet, és számukra tévesen lettek levonva a jóváírt hozamok, új levelet kapnának és az alapján történne a kárrendezés, az így járó különbözetet kifizetné az alap.

A Quaestor Értékpapír Zrt. több ügyfél esetében is hibásan számíthatta ki a kötvények után járó kamatok összegét. Ez azért bír nagy jelentőséggel, mivel a Kárrendezési Alap ez alapján számol el az ügyfelekkel: levonja a 2008. január 1-jét követően jóváírt kamatokat és azokat nem számítja bele a kárrendezési összegbe.

A probléma abból adódik, hogy anno a Quaestor Hrurira által kibocsátott kötvényeket nemcsak kibocsátáskor, hanem utólag, a kötvények másodpiacán is meg lehetett venni bruttó árfolyamon, tehát az adott idő alatt eltelt felhalmozott kamatokkal növelt értéken. Azonban ugyanakkora kamatot vontak le attól az ügyféltől, aki kibocsátáskor vette meg a kötvényt, mint attól, aki a lejárat előtt egy hónappal. Holott utóbbi esetben a bruttó árfolyamon vett kötvény nem egyenlő a kifizetett hozammal, ez esetben csak az utolsó hónap jóváírt hozamát kellett volna levonni a kárrendezés összegéből.
Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük