A befektetés alapkérdése a futamidő

Hosszabb távra fektessek be vagy rövid távú papírjaimat hosszabbítsam?

Mottó: Mond meg, hogy veszel-e hosszabb lejáratú állampapírt és megmondom, hogy bízol-e a kormányban.

A rövid lejáratú diszkont kincstárjegyek és egyéb papírok hozama leginkább a nemzeti bank kamatpolitikájától függ. Más monetáris eszközök mellett a kamatok meghatározásával is befolyásolni szeretnék a megtakarítási hajlandóságot, a gazdaság növekedését, az infláció alakulását. A hosszabb futamidejű kötvények, állampapírok árfolyamát már sokkal inkább a kereslet-kínálat, a befektetők várakozásai határozzák meg.

A befektetők attól teszik függővé a döntésüket, hogy milyen az infláció alakulásával kapcsolatos várakozásuk (egy évre, hosszabb időre). Ennek ismeretében értékelik a kamatajánlatokat, hiszen őket igazából a reálhozam érdekli (kamat csökkentve az inflációval).

A befektetés kulcskérdése, hogy milyen hosszú a futamidő: minél hosszabb, annál nagyobb a kockázat. A jövővel kapcsolatban mindig nagy a bizonytalanság, ezért a hosszabb kötvények tartására csak egy bizonyos kockázati prémiummal vehetik rá a befektetőket.

Jelenleg a hazai pénzpiac piac általános várakozásait tekintve az állapítható meg, hogy a hosszabb lejáratú állampapírok hozama alacsonyabb a rövid lejáratúakénál. Tehát hosszabb távon további erőteljes inflációs csökkenésre számít a befektetők többsége.

Ha rövid lejáratra vásárolunk nagyobb hozam reményében, akkor a hosszabbítások során folyamatosan alacsonyabb hozamon kötjük le a pénzünket. A kérdés az, hogy a csökkenő tendencia üteme milyen lesz, ettől függ, hogy a fix hosszú lejáratnál kedvezőbb-e a változó hozamú, rövidtávú befektetés. Ha a várt csökkenő tendencia beigazolódik, akkor egy (idő)pontnál már kevesebb hozamot tudunk csak elérni.

Tehát összefoglalva azt mondhatjuk, hogy aki hisz a csökkenő inflációban, annak az MNB által előrejelzett, tervezett mértékében, az euró mielőbbi bevezetésében, a kormány stabilitást ígérő intézkedéseiben, stb., akkor az vegyen hosszú lejáratú állampapírt. Aki pesszimista, az fektessen be rövid lejáratra. Esetleg kezdjen el euróban takarékoskodni, félve a későbbi átváltási arány okozta esetleges kellemetlenségektől…

A rövid távú befektetés rugalmas alkalmazkodást is jelent. Nem kell megszüntetnünk lejárat előtt egy befektetést ahhoz, hogy a megváltozott körülményeknek megfelelően választhassunk másik terméket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük