Melyik állampapírt vegyem?

Egyre több ügyfelem kérdezi, hogy ugye, ha a biztonságot tartja a legfontosabb befektetési szempontnak, akkor csak az állampapír marad – de melyiket vegye meg?

Mi a jó az állampapírban?

Nem szeretném evidenciákkal rabolni az idejüket, de kicsit talán nem árt, ha „külföldi befektetőként” nézzük meg a magyar állampapírokat.

A külföldi magánbefektetők ritkán vesznek közvetlenül nálunk állampapírt, inkább befektetési alapkezelőn keresztül szokás ez. Az alapkezelők pedig egy dologra nagyon figyelnek: mekkora a magyar befektetés kockázata és milyen kamatfelárat tud ennek elfogadásáért „cserébe” elérni?

Állampapír vásárlás, Prémium államkötvény (PMÁP) és Bónusz vagy Állampapír Plussz? Megtakarítási program, befektetési portfólió.

Mi hazai befektetők kapunk kockázati felárat? (Magasabb kamatot, ha nő a kockázat?) Hát nem…

Csak egy fontos szempontra szerettem volna felhívni a figyelmet – ha már állampapírt vásárol valaki. Nem biztos, hogy a kapott hozam olyan kedvező.(Mennyivel haladja meg az én saját inflációm mértékét???)

Van más lehetőség

Az sem egyértelmű, hogy biztonságos befektetésként csak az állampapír az egyedüli megoldás, én tíz éve foglalkozom ingatlan befektetésekkel és hiszem, hogy a lakáspiacban még mindig további lehetőségek rejlenek.

Ha állampapír, akkor Bónusz vagy Prémium?

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez. Melyik állampapír vásárlása a kedvezőbb és miért? A két legkedvezőbb államkötvényt a Prémium és a Bónusz államkötvény közül  Bonusz már meg is szünt, marad tehát a prémium és a Plusz.

A Prémium Államkötvény egy 3-5 éves futamidővel kibocsátásra kerülő, inflációhoz kötött, változó kamatozású állampapír. A kamat mértéke a kamatbázisból és a kamatprémiumból adódik össze. A kamatbázis a kamat megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozó, a KSH által hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértéke, amelyre az állam még fizet egy fix kamatprémiumot. Tehát ezt akkor érdemes vennünk, ha magas inflációra számítunk a következő években.

Magyar Állampapír Plusz

2019-ben kibocsátottak egy új állampapírt, amelynek fix kamata van és igyekeznek vele elérni azt a réteget, aki a biztonságért 5 évre hajlandó az államra bízni a pénzét.

A kamat mértéke:

  • az első félévben évi 3,5%
  • a második félévben évi 4,0%
  • 2. évben évi 4,5%
  • 3. évben évi 5,0%
  • 4. évben évi 5,5%
  • 5. évben évi 6,0%

A lejáratkor elérhető maximális hozam mértéke (egységesített értékpapír hozam mutató – EHM): 4,95 %. A Magyar Állampapír Plusz utáni kamatbevétel – mint minden állampapíron elért nyereség –  adómentes.

Összefoglalva

Véleményem szerint az állam különleges helyzetben van, mert a kamat megállapításánál  nem a nyereségét, gazdasági szempontokat, hanem politikai döntéseket kell mérlegelnie. Mivel növelni szeretnék a lakossági részvételt az államadósság finanszírozásában, így kedvezőbb az állampapír hozama pl. a bankbetétnél. Hosszú éveken keresztül a rövid futamidejű befektetések piacán az állam nem versenyzett a bankokkal, alacsonyabb hozamot adott, de ez mára megváltozott – most már minden „forrásért” lehajol és el is viszi….

Ha átnézzük az állampapír hozamokat, akkor azt látjuk, hogy:

– 3-6 éves futamidőt kell bevállalnunk egy évente változó, bizonytalan kamat mellett a Prémiumnál.
– A kamatprémiumok ma már alacsonyak, tehát a hozam az infláció függvénye. Ezzel az a baj, hogy a kamat a KSH hivatalos inflációjától függ, azonban az egyének „kosarának” árváltozása sokkal magasabb  is lehet, így előfordulhat, hogy nem ér el reálhozamot (infláció feletti valós hozamot!)
– Ha lejárat előtt adjuk el, akkor 1-2%-os veszteségünk is lehet a tervezett hozamhoz képest!
– A kamatot évente kifizetik, ennek újra történő befektetése sem egyszerű. (Azoknál az előny, akik „felélik” a hozamot.)

A Prémium államkötvény választása tehát akkor jó döntés, ha számítunk az infláció jelentős megemelkedésére. De mi a helyzet 2023. év után, amikor az inflációs pálya csökken? Meddig tartsuk meg a Prémium államkötvényt?

Melyik állampapírt válasszam?

Gondolkozzunk befektetési portfólió kialakításában, több terméket válasszunk, osszuk meg a pénzünket.

Kérjen ingyenes, személyre szabott befektetési tanácsadást.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850.

One Reply to “Melyik állampapírt vegyem?”

  1. A két termék megítélésénél figyelembe kell venni a Jegybank politikáját.
    Ez jelen pillanatban arra irányul, hogy a jegybanki alapkamatot alacsonyan tartsa, még akkor is, ha a forint árfolyama emiatt romlik.
    Egy FED kamatemelést ezért nem biztos hogy egy MNB kamatemelés követ.
    Az infláció helyzete ennyire nem befolyásolható, ezért nagyobb esélyét látom annak, hogy az infláció megnő, mint annak, hogy az alapkamatot emelik.
    Ezért én a Prémiumra szavaznék.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük