Befektetési alapok: a dollár volt a nyerő

A harmadik negyedévben az abszolút hozamú alapok és a részvényalapok teljesítettek a legjobban a magyar piacon, a tíz legjobb termék közé mindössze két pénzpiaci és egy rövid kötvény alap tudott befurakodni. Nem meglepő, hogy főként a dollárba fektető eszközök szerepeltek kimagaslóan az amerikai deviza szárnyalása mellett.

Dollár utáni világ. A kínai jüan élretör. Devizakereskedelem és árfolyamkockázat.Az utóbbi három hónap legjobb teljesítményt nyújtó alapja az OTP EMDA alap, amely az abszolút hozamú kategóriában versenyezve 18,5 százalékos hozamot ért el egyetlen negyedév alatt − derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) honlapján található adatokból.

Az OTP EMDA alap

Az alapkezelő honlapján olvasható ismertető szerint az alap elsősorban fejlődő piaci devizákba és kötvényekbe, valamint az ezekre szóló származékos termékekbe fektet, azonban korlátozottan részvények és árupiaci eszközök is kerülhetnek a portfólióba. Az alapot elsősorban azoknak ajánlják, akik 3−5 évre szeretnék lekötni a pénzüket és a magasabb hozam reményében hajlandók viszonylag jelentős kockázatot vállalni. Az eszközben a legfrissebb adat szerint közel 16,5 milliárd forintnyi vagyont kezeltek. Az alap célja magas hozam elérése, úgy, hogy a nagyobb ingadozás a portfólió értékében nincs kizárva. Az alap az euró mellett más devizában is befektet, a felmerülő devizakockázatot nem fedezve − olvasható a tájékoztatóban.

A legutóbbi, augusztusi jelentésben az OTP EMDA alap kezelője azt emeli ki, hogy elsősorban a devizapozíciókon értek el jelentős profitot; a jó eredmény főleg annak tudható be, hogy a dollár az általuk várt 240-es szintig erősödött a forinttal szemben. A folyamatot látva − korrekcióra számítva − a profit mintegy felét realizálták, továbbá komoly nyereséggel lezárták az USD-CZK longukat is.

A dollár menetelése várhatóan nem lesz töretlen, bár a várakozásunk az, hogy még csak az erősödés első harmadában vagyunk. A fundamentális kép teljesen egyértelmű, a kérdés csupán az, hogy a pozicionáltság mennyire fékezi az elkerülhetetlen dollárfelértékelődést. Az alap dollárkitettsége jelenleg az alap mintegy kétszerese − olvasható az augusztusi beszámolóban. A továbbiakban elsősorban a lengyel zloty alulteljesítésére számítanak, ezért az USD-PLN pozíció méretén nem változtattak. A hónap elején aktiválódott a török líra stop megbízásuk, így az év legnagyobb százalékos nyereséget termelő pozícióját is lezárták. A kínai long részvénykitettséget szintén nyereséggel zárták.

A fenti stratégiából az látszik, hogy az OTP portfóliómenedzserei jól eltalálták szinte az összes trendet a harmadik negyedévben. Egyrészt a dollár erősödését, másrészt a kínai részvénypiacot. A jövőre nézve kérdés, hogy a lengyel zloty mekkora gyengüléssel reagál a piac által várt kamatvágásra, részben ez határozhatja meg az alap teljesítményét is.

Az OTP EMDA példája nem egyedi, a negyedéves összevetésből az látszik, hogy főleg a dollárba és a távol-keleti piacokba fektető alapok jártak az élen. Nem meglepő ezért a Quantis két terméke, az indiai és a kínai alap jó teljesítménye. Egyrészt mindkét részvénypiac jól teljesített, hiszen az indiai Sensex index 4,1 százalékkal, míg a Shanghai Composite közel 15 százalékkal ugrott meg, másrészt mindkét alap dolláralapú, vagyis az amerikai deviza forinttal szembeni erősödése extra hozamot biztosított.

Az abszolút hozamú alapok és részvényalapok uralmát csak három termék törte meg: két pénzpiaci és egy rövid kötvény alappal lehetett nagyjából kilenc százalékot keresni három hónap alatt. Nem meglepő, hogy mindhárom alap dollárban denominált, vagyis a fenti hozam nagy része az amerikai deviza szárnyalásából adódott. Hasonló hozamot lehetett elérni három részvényalappal, amelyek többnyire a feltörekvő piacokon fektetnek be.

Érdekesség, hogy a harmadik negyedévben leginkább preferált kötvényalapok és vegyes alapok nem tudtak bekerülni az élbolyba. Ez két dologra világít rá: egyrészt a magyar befektetők lassan követik le a piaci mozgásokat, ezért preferálják sokan még mindig az utóbbi években jól szereplő kötvényalapokat, amelyek mostanra rontottak teljesítményükön. A dollárba fektető termékeket leszámítva, ez a kategória nagyjából 1,5 százalék körüli negyedéves hozamot tudott elérni.

Másrészt a tendencia továbbra is alacsony kockázatvállalást mutat, hiszen a most élen járó alapok kifejezetten a kockázatos kategóriába tartoznak magas devizakitettségük miatt. Az új slágerterméknek számító vegyes alapok kisebb kockázat mellett tudtak akár 3,5-4 százalékos negyedéves hozamot felmutatni. Éves szinten ezek a termékek 10−15 százalékot hoznak, ami még mindig jóval meghaladja a magyar kamatszintet.

A harmadik negyedév legjobban teljesítő alapjai
Név Típus 3 hónapos hozam (százalék)
OTP EMDA abszolút hozamú 18,5
Quantis India USD Részvény részvény 18,2
OTP G10 Euró abszolút hozamú 17,2
Quantis Kína USD Részvény részvény 9,5
GE Money Dollár rövid kötvény 9,1
OTP USD pénzpiaci 9,0
Concorde USD pénzpiaci 9,0
Generali IC Ázsiai Részvény részvény 8,6
GE Money Feltörekvő Részvény részvény 8,4
MKB Észak-Amerikai Részvény részvény 8,2
Forrás: Bamosz

Forrás:napigazdasag.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük