Csökkentsük a pénzpiaci kockázatokat

A makroprudenciális politika alapvető célja a túlzott mértékű rendszerszintű pénzügyi kockázatok mérséklése. A Magyar Nemzeti Bank, mint a hazai makroprudenciális hatóság „Stabilitás ma – Stabilitás holnap” címmel kidolgozta azt a stratégiai keretrendszert, amely összefoglalja és a nyilvánosság számára is bemutatja, hogy a pénzügyi rendszer egészének stabilitását a jegybank milyen alapelvek mentén és milyen gyakorlattal kívánja biztosítani.

A nemzetközi pénzügyi válság okozta gazdasági veszteségek mértéke megmutatta, hogy a pénzügyi rendszer stabilitása nem biztosítható pusztán mikroprudenciális beavatkozásokkal, ehhez a pénzügyi rendszerbe való prudenciális beavatkozások rendszerszintű fókuszára van szükség.

Az MNB-nek a jelentős mértékű pénzügyi válságok megelőzésére kell törekednie, és arra, hogy a mégis bekövetkező pénzügyi válságok minél kisebb reálgazdasági veszteségeket okozzanak. Ennek érdekében az MNB három makroprudenciális stratégiai célt jelölt ki:

  • a pénzügyi szereplők körültekintő kockázatvállalásának ösztönzését,
  • a pénzügyi rendszer sokkellenálló képességének erősítését,
  • valamint azt, hogy a pénzügyi rendszer fenntartható módon támogassa a gazdasági növekedést.

A szerteágazó strukturális és ciklikus pénzügyi kockázatok, a sokféle szereplő és a kockázatok mérséklésére rendelkezésre álló összetett eszközrendszer megköveteli, hogy a jegybank beavatkozásai egy koherens és nyilvános stratégiai keretrendszer mentén történjenek. Ezáltal alakíthatók a piaci szereplők várakozásai, biztosítható a gördülékeny és megfelelően időzített alkalmazkodás.

Az MNB makroprudenciális stratégiájának fő elemeit a rendszerkockázatok azonosítása és monitorozása, a makroprudenciális eszköztár alkalmazása, a beavatkozások hatásainak értékelése és utókövetése, valamint az érintett hazai és nemzetközi hatóságokkal és piaci szereplőkkel való koordináció jelentik. Az MNB a jövőben Makroprudenciális jelentéseiben évente beszámol a makroprudenciális beavatkozásokhoz való alkalmazkodásról, ezek hatásairól és utókövetéséről.

Magyar Nemzeti Bank

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük