A deviza államadósság 20 év alatt tűnik el

Évi 2-3 százalékkal csökkenhet a devizaadósság aránya, így öt év alatt nagyjából 20 százalékra apad és mintegy húsz év alatt ki is vezethető a rendszerből, ha az esedékes lejáratokat Magyarország forintból tudja törleszteni – mondta Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója ma az M1 hírcsatornán.

Két típusú devizaforrás most is rendelkezésre áll, a letelepedési államkötvény, illetve a lakosság számára kibocsátott prémium euró államkötvény (PEMÁK); s az idén lejáró 2,3 milliárd euróból, mintegy 500 milliót ebből finanszírozni lehet – tette hozzá.

A lakosság, a külföldi befektetőktől eltérően, stabil bázist jelent, nem különösebben ingadozik a tekintetben, hogy vásárol vagy nem vásárol állampapírt – mondta. Barcza György a jövőre nézve nem zárta ki az állampapírhozamok emelkedésének lehetőségét, és emlékeztetett arra, hogy februárban 0,25 százalékponttal emelték a lakossági állampapírok hozamát. Mint elmagyarázta, elsősorban azért mert egy pszichés hatást láttak: azt, hogy a 2,75 százalékos kamatszint nem elég vonzó a lakosságnak, s úgy tűnt, hogy ha a 3-sal kezdődik a hozam, az már kelendőbbé teszi a kötvényt.

Úgy látszik, nagyon gyorsan csökkentek a kamatok és a jelek szerint a lakosságnak kell még egy kis idő, amíg megszokja, hogy ha az infláció nulla vagy negatív, akkor egy 3 százalékos kamat is tisztes reálhozamot, tehát, valódi vagyongyarapodást jelent – mondta Barcza György.
Forrás: vg.hu

 BankWeb kiegészítés:

A teljes államadósság 25,5 ezer milliárd forint. Ez az éves GDP 80% felett van. Azt értem, hogy 20 év kell a devizában lévő államadósság megszüntetéséhez – ami jellemzően forintra történő átváltást és nem egyértelműen adósság csökkenést jelent!

A számomra sokkal izgalmasabb az a kérdés, hogy ez a bődületes államadósság valaha visszafizethető lesz-e? Vagy örökké nyomasztani fogja a következő generációk vállát is az a könnyelműen eltöltött évtized, amikor ezt az adósságot újratermeltük?

Erről és hasonlóan fontos kérdésekről hallhat a Befektetői Iskola EXTRA előadásain.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük