Értsük meg a kötvényalapokat – van itt is kockázat

A hazai kötvényhozamok is megugrottak a kínai és USA-beli események hírére és ez a kötvényalapok árfolyamára negatívan hat. A helyzet azért is kényes, mert nagyon sok kisbefektető tette át a megtakarítását ezekbe a konstrukciókba.

A Fed elnöke, Ben Bernanke bejelentette, hogy lassulhat az amerikai pénznyomtatás üteme az idei második félévben vagy a jövő év elején, de a kínai hitelválsággal kapcsolatos aggodalmak is megerősödtek. Ezek a hírek a hazai részvény- és kötvénypiacokat is megrendítették.

„A feltörekvő piacok szempontjából a kínai problémák a nagyobbak, a Fed bármit is csinál, azt kontroll alatt tartja” – mondta Duronelly Péter , a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.


Idehaza emelkednek az állampapír hozamok

A magyar állampapírok hozama az elmúlt napokban megindult felfelé, a leghosszabb hozamok tegnap már 7 százalék fölött voltak, amire hét hónapja nem volt példa. A hazai kötvények egyébként együtt esnek a többi feltörekvő hitelpapírral, a lengyel, a török vagy a dél-afrikai kötvények hozama is emelkedett az utóbbi időben. A gyorsan megugró hozamszint ellenére sem tanácsolják a szakemberek, hogy vásároljanak a befektetők magyar kötvényeket. „Szerencsésebb ugyan most beszállni, mint egy hónapja, de fennáll a veszélye annak, hogy szétesik a piac” – mondja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Duronelly szerint aszimmetrikusak a kockázatok: lefelé csak lassan és kisebb mértékben mehetnek a hozamok, ha viszont megindul a tőke kivonása a piacokról, gyorsan megugorhatnak a ráták.

Az elmúlt hónapokban rengeteg kisbefektető tehette át a megtakarítását kötvényalapokba, amelyeknek az árfolyama most többnyire esik. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint az év elejétől május végéig mintegy 250 milliárd forint friss pénz érkezett ezekbe a konstrukciókba. A befektetők nem kis része feltehetően azért választott kötvényalapot a pénzének, mert ezek a konstrukciók visszatekintve még mindig nagyon szép hozamokkal rendelkeznek, miközben a bankbetéteknél egyre kisebb a kamat.

Az alapkezelők persze az állampapírpiac lejtmenete ellenére is igyekeznek a befektetők veszteségeit mérsékelni. Az OTP Optima rövid kötvényalap volt az egyik legnagyobb nyertese az alapok tőkebeáramlásának az idén, hozzávetőlegesen 150 milliárd forintot vonzott. „Nagyon óvatosan kezeltük az alapot, amikor 5 százalék alá kerültek a hosszú hozamok, olyan pozíciókat próbáltunk felvenni, amelyek egy esetleges hozamemelkedés idején védelmet nyújthatnak. Ez az Optima esetében egy euró long volt” – mondta Szalma Csaba. Az Optima az elmúlt hónapban el is kerülte a tőkevesztést, még emelkedett is az árfolyama, a hosszú kötvényalapok között viszont nem nagyon akad olyan, amelyik el tudta volna kerülni az árfolyamcsökkenést.

Forrás: vg.hu

BankWeb kiegészítés:

A csökkenő kamatkörnyezet döntési helyzet elé állítja nem csak a hazai befektetőket, de a kisebb megtakarítással rendelkezőket is. Viszik az emberek a pénzüket a bankbetétekből, de sokan még a bankból is. Bizonytalan a hazai környezet, magasak a banki költségek, marad a párnaciha.

Mások a banki ügyintézőkre hallgatnak és befektetési alapot, banki kötvényt vesznek – nem látva a kockázatokat, a vásárolt termék összes körülményét. Csak a múltbeli hozamokat figyelik, így aztán szokás szerint követik az eseményeket és nem jókor vásárolnak!

Egyre többen pedig tudatosan is magasabb kockázatot vállalnak, mivel a hozamcsökkenés szerintük csak így védhető ki.

A befektetési portfólió segít a kockázatok megfelelő kezelésében és a hozamszint tudatos beállításában, az infláció legyőzésében.

Kérje segítségemet.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük