Tanulmány az automata kereskedésről

Elkészült a várt angol jelentés, amely a magas frekvenciájú kereskedés (HFT) hatásait vizsgálta a kereskedés menetére. A hatóságok visszaszorítanák, a piaci szereplők véleménye nagyon eltérő – írja a bankingtech.com.

A két éve tartó kutatás nem támasztja alá azt a feltevést, hogy a magas frekvenciájú kereskedés negatívan érintené a piacok minőségét vagy stabilitását, azonban a HFT erősíti a „flash crash”, vagyis a villámcsapásszerű összeomlás megismétlődésének elkerülése érdekében bevezetett árfolyamkilengés-szabályozó, a „circuit breaker” jótékony hatását. A „circuit breaker” egy olyan „árfolyam-hullámtörő” intézkedés, amely a tőzsdei árfolyamok hirtelen és nagymértékű változását akadályozza meg, automatikus kereskedési szünetet rendelve el ilyen esetekben. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy árfolyam 10%-nál nagyobb mértékben változik 5 percen belül, akkor a kereskedést ideiglenesen felfüggesztik.

A tanulmány nem támogatja az Európai Bizottság javaslatát, amely a piac lassítását szeretné elérni. Ennek lényege az, hogy a beadott megbízások a jelenleginél legalább százszor hosszabb ideig kellene, hogy érvényben legyenek. Ez a gyakorlatban a jelenlegi becsült 5 milliszekundum helyett minimum 500 milliszekundumot jelentene. A lassítás a tanulmány szerint a befektetők kockázatait nagyban megnövelné, mivel a lejárt megbízásaikat csak lassabban vezethetik ki így a könyvekből.

Az angol tanulmány ellenzi az Európai Bizottság azon javaslatát, amely kötelezné a kereskedő cégeket, hogy a kereskedő robotjaik algoritmusairól a hatóságoknak adatokat szolgáltassanak. A dolog a hatósági tisztánlátás érdekében merült fel, azonban a tervezett irányelvek egyenlőre túl bizonytalanok, az intézkedések költségei pedig magasak lennének. Nem is beszélve az algoritmusok komoly értékéről, ami így kikerül a felhasználó kezéből….

Mit tesznek a tőzsdei robotok?

Az automata kereskedés során ugyanakkor a programozott kereskedés eredménye az, hogy rengeteg megbízás kerül be a rendszerbe, amelyek nagy részét hihetetlenül rövid idő alatt törlik is, ezzel befolyásolva a kereskedés menetét.  A CA Cheuvreux brókercég tavalyi kutatása szerint a HFT-k óriási piaci zajt keltenek, ami a hagyományos befektetőket hibás döntésre vezetheti. Ez azt jelenti, hogy a számára elérhető adatok szerint a befektető úgy látja, hogy adott áron 10 000 részvényt tud vásárolni, de amikor beadja a megbízást, kiderül, hogy csak ennek ötödét, 2 000-et tudott megvenni az adott árfolyamon. A zaj abból fakad, hogy a befektető nem képes felmérni a valódi likviditást, mert a HFT-k 1000 beadott megbízására gyakran csak egyetlen teljesülő megbízás jut. Ennek csökkentésére való törekvésre már több nemzetközi példa is van, például Olaszországban és Norvégiában. Ha a beadott és a nem teljesülő megbízások aránya elér egy szintet, akkor a kereskedő cégnek díjat kell fizetnie. Ezt a lépést a brit tanulmány is támogatja, különösen ha az a manipulatív kereskedés visszaszorítására való szabályozói törekvéssel is párosul.

A tanulmány összességében a szorosabb nemzetközi szabályozói összefogást és együttműködést, és a piacok hatékonyabb, harmonizáltabb ellenőrzését sürgeti.

Forrás: portfolio.hu

BankWeb kiegészítés:

A fenti cikkben elemzett HFT kereskedés egészen más piacokon és szoftverekkel zajlik, mint az internetet elárasztó forex robotok működése.

Ez utóbbiak többnyire Metatrader környezetben futó egyszerű kis programok, amelyektől nagyobb csodát nem szabad várni. Működtetésük csak komolyabb piaci és program felhasználói ismeretek mellett ajánlott. Javaslom, hogy inkább tanuljon meg kereskedni és ne engedje ki az irányítást a kezéből: Kezdő tőzsde tanfolyam

6 hozzászólás ehhez: “Tanulmány az automata kereskedésről”

  1. Tisztelt dr. Tatár Attila!

    Kérném, hogy küldje el számomra a véleményét a Perfecto, 5Gulden megoldásairól.
    Szívesen vennék egy részletes tájékoztatót a holnapján ajánlott kezelt számlás befektetésről is.

    Tisztelettel: S. Gergő

  2. Tisztelt Tatár Úr !

    Az a kérdésem, rendelkezik-e Ön információval részemre is az 5gulden kezeltszámlás kereskedéssel kapcsolatban?
    Részemre is tudna róluk bővebb információt küldeni? Vagy a esetleg a perfectofx-et azt megbízhazhatóbbnak tartja?

    Üvözlettel,

    László

    1. Kedves László,

      Nem ajánlom ezt a befektetést. Küldök részleteket e-mailen…

  3. Tisztelt Tatár Úr !

    Az a kérdésem, rendelkezik-e Ön információval, hogy a 5gulden kezeltszámlás kereskedés milyen féle robotot netán magasfrekvenciás robotot használ-e?

    Ön megbízhatónak tartja a 5guldent?

    Tisztelettel, Fodor István

    1. Kedves István,

      Nekem több fenntartásom is van a 5guldennel kapcsolatosan, ezeket e-mailen elküldöm. Sajnos a kereskedésről bármit mondhatnak, azt nem fogjuk tudni leellenőrizni… De értékelhető infót még nem hallottam. Magasak a költségek, dübörög benne az MLM és a többi e-mailen megy….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük