Hitelkártya és folyószámlahitel

Múlt év végére nagyjából tizedével csökkent a háztartások folyószámlahitel-szerződéseinek száma, miközben az állomány is kis mértékben zsugorodott. A hitelkártyák piaca ugyanakkor 2013 óta növekszik, de az állomány itt is minimális bővülést mutat.

Jelentősen csökkent tavaly a háztartási szektor folyószámlahiteleinek száma: 2014 végén 2,582 millió szerződést tartottak nyilván Magyarországon, amely 291 ezerrel – hozzávetőlegesen 10 százalékkal – kevesebb az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási statisztikáiból. A csökkenő szerződésszám ellenére ugyanakkor a háztartási szektornál lévő állomány inkább stagnált, mint csökkent tavaly: az összesen 393,6 milliárd forintnyi folyószámlahitel 1,25 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbinál, vagyis az egy szerződésre jutó hitelösszeg jelentősen emelkedett.

A folyószámlahitelek állományának 2009 óta tartó, folyamatos növekedése így megtörni látszik, hiszen 2012 óta lassú csökkenésnek indult a kihelyezett mennyiség. (A háztartásoknál lévő állomány 2011 közepén tetőzött, akkor a stabilitási statisztika szerint 460,8 milliárd forintot ért el.) Az MNB adataiból viszont az is kiderül, hogy a folyószámlahitel-portfólió minősége még mindig sokkal jobb az átlagnál. A teljes állományon belül a problémamentes portfólió aránya 84,71 százalékot tett ki 2014 végén – ez 333,4 milliárdos állományt jelentett –, miközben a problémás – átlag alatti, kétes és rossz – minősítésű tételek aránya „mindössze” 11,63 százalékot tett ki. A képet viszont kissé árnyalja, hogy a problémás tételeken belül a „rossz” minősítésűek súlya volt magasan a legnagyobb, ezek aránya 8,67 százalékot tett ki 2014 decemberében.

A folyószámlahiteleken belül viszont láthatóan a kártyahitelek fogynak most jobban, holott ezek állományát – illetve a kibocsátott hitelkártyák számát – derekasan megtépázták a 2008 őszét követő események. A szerződések száma a hitelkártyáknál 963,3 ezeret ért el tavaly év végén, amely 21 ezerrel – 2,2 százalékkal – már magasabb volt az egy évvel korábbinál. Bár a 2011-es, 1,016 milliós csúcstól még ez is igen messze van, az mindenképp látszik, hogy a lakossági ügyfelek bizalma kezd visszatérni a konstrukcióval kapcsolatban. A lakossági ügyfeleknél lévő állomány ugyanakkor minimális mértékben, 0,8 százalékkal, 208,2 milliárd forintra emelkedett tavaly, ráadásul gyakorlatilag megegyezik a két évvel korábbi értékkel, tehát trendszerű emelkedésről itt még nem lehet beszélni.

A hitelkártya-üzletág jövője szempontjából viszont mindenképp biztató, hogy a kibocsátott plasztikok száma 2011 óta folyamatosan nő. (Tavaly 22,6 ezerrel emelkedett a hazai piacon használt hitelkártyák mennyisége, így megközelítette az 1,4 milliót.) Ráadásul a portfólió minősége itt is viszonylag kedvezően alakul, a problémamentes állomány aránya tavaly meghaladta a 85 százalékot.
Forrás:vg.hu

BankWeb kiegészítés:

A fogyasztási hitelek a legveszélyesebb pénzügyi termékek. Alattomos módon képesek tönkretenni a meggondolatlan hitelfelvevők életét. Egy-két könnyelmű döntés és olyan adósságcsapdába kerülhetünk, amelyből már nincs menekvés.

A Befektetői Iskola előadásain megtanulhatja a pénzkezelés szabályait, elkerülheti a csapdákat és felépíthet egy biztonságos jövőt a családja számára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük