Hol tart az EU bankrendszere?

Az alaptevékenységek jövedelmezősége javul, a nem teljesítő hiteleken elkönyvelt veszteség erőteljesen csökken, a tőkemegfelelési mutatók fenntartható szintekre emelkedtek: úgy tűnik, az európai bankok 2014-ben végre túljutottak a holtponton.

A profit az előző évhez képest több mint kétszeresére nőtt, az eszközállományok is bővülni kezdtek és valamelyest visszatért a kockázatvállalási hajlandóság is. A 2015-ös kilátások ezért fényesebbek, mint az elmúlt években voltak. A teljesítményt ugyanakkor még mindig visszafogja a költségek magas szintje.

Az európai bankok számára – mint azt a 20 legnagyobb pénzintézet eredményei mutatják – 2014 a fokozatos javulás éve volt. Három évig tartó csökkenés után a bevételek kismértékben (0,3 százalékkal) már növekedtek, nem utolsósorban a kamatbevételek stabilizálódásának köszönhetően. A kamatbevételek 2010-től 2013-ig két számjegyű mértékben csökkentek, tavaly azonban 3 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbi szintet.

Miközben a bevételek alakulása általánosságban gyengének mondható, a hitelveszteségek fedezésére képzett céltartalékok csökkenése erőteljes lökést jelentett. Ez a tétel a pénzügyi válság kezdete óta magas szinteken volt, 2014-ben viszont – az erőre kapó gazdaságnak köszönhetően – több mint harmadával (36 százalékkal), utoljára 2007-ben látott szintre csökkent.

A bankok újra elkezdték bővíteni a mérlegüket is: a legnagyobb bankok mérlegfőösszege 8 százalékkal nőtt, nagyobb mértékben, mint az uniós bankszektor egésze (2 százalék). A kockázattal súlyozott eszközérték (risk-weighted assets, RWA) szintén nőtt, részben a Bázel III kritériumoknak való megfelelést célzó januári lépések miatt, részben organikusan is (az RWA a második félévben 1,1 százalékkal emelkedett éves összevetésben). A kockázati hajlandóság csak szerény mértékben erősödött, a bankok mindazonáltal javították tőkemegfelelési mutatóikat. A Bázel III szerinti elsődleges alapvető tőke Tier-1 aránya tavaly decemberben átlagosan 11,5 százalék volt, egy százalékponttal magasabb, mint 2013 decemberében.

Nemzetközi viszonylatban az európai bankok piaci kapitalizációja általában kisebb: a világ 20 legértékesebb bankja között csak három európai van (hét egyesült államokbeli és öt ausztrál, illetve kanadai bank mellett) – annak ellenére, hogy az európai bankszektor nagysága többszöröse az amerikaiénak.
Forrás: Deutsche Bank Research (napigazdasag.hu)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük