Lakás befektetés Budapesten – árak, trendek

Az országos adatokhoz képest Budapesten minden kerületben egyöntetűen növekedtek az átlagos értékesítési négyzetméterárak 2014-ben.  Összességében 0,8%-kal, és egyes kerületekben már a 2012. évi értékeket is meghaladták. A legnagyobb értéknövekedést a XVI. kerület érte el 4,6%-kal, a legalacsonyabbat pedig a X. kerület 0,5%-kal.

A kerületek átlagár szerinti sorrendjében egy-két átrendeződésen kívül nagyobb változás nem történt az elmúlt két évben. A legdrágább V. kerületben egy négyzetméter lakás közel 2,4-szer került többe 2014-ben, mint a legolcsóbb XXI. kerületben. Ez az értékbeli különbség tovább növekedett 2012-es 2,1 és a 2013-as 2,3-szeres különbséghez képest.

A vizsgált területeket tovább bontva – egy-egy kivételtől eltekintve – a városrészek szintjén is kimutatható az átlagárak növekedése. A legdrágább városrész 2014-ben a II. kerületi Pálvölgy lett a maga 437 ezer forintos négyzetméterárával, a második legdrágább a speciálisnak tekinthető XIII. kerületi Marina part volt, köszönhetően annak, hogy a városrészben kizárólag új építésű vagy újszerű ingatlanok találhatóak.

A 10 legdrágább budapesti városrészből a II. kerület hét helyet foglal el, melynek az az oka, hogy ezekben a lakosság- és lakásszámban is kisebb városrészekben kevesebb adásvétel zajlik és ezek a tranzakciók jellemzően értékes, prémium ingatlanokkal kapcsolatosak, amelyek az átlagárat kimondottan felfelé húzzák. Ha azonban csak azokat a városrészeket vizsgáljuk, ahol az elmúlt évben legalább 100 adásvételi tranzakció történt (ami feltételezi, hogy hosszabb távon is inkább pörgő, nagyszámú adásvételt bonyolító városrészekről van szó), akkor a legdrágább 10-es listára az V. kerületi Lipótváros és Belváros, az I. kerületi Krisztinaváros és Viziváros, valamint a VI. kerületi Belső-Terézváros is felkerül.”  – mondja Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője.

BankWeb kiegészítés:

Az, hogy a fenti elemzés során a használt és az új lakások árait nem vizsgálták elkülönítetten, sok torzuláshoz vezet. Budapesten különösen nagy a különbség egy használt (például panel) lakás négyzetméter ára és egy új építésű lakás ára között. A szűken vett belvárosban (I.II. és V. kerület) például szinte nem is beszélhetünk új lakás kínálatról, és ezért torzít, ha az itteni árakat például a Marina parttal vetjük össze.

De kétségtelen tény, hogy a belvárosi ingatlanoknál 10-15%-os áremelkedés az elmúlt évben már bekövetkezett!

Lakás befektetéssel kapcsolatban keressen meg.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük