Lekapcsolják az oroszokat a nemzetközi banki utalási rendszerről?

Miután Ukrajnában ismét támadásba lendültek az orosz szakadárok, újra felmerült az uniós szankciók szigorításának lehetősége a Kremllel szemben. A kemény fellépést szorgalmazó tagországok már régóta javasolják Oroszország lekapcsolását a nemzetközi bankátutalásokat lebonyolító Swift rendszerről, ami azonban Moszkva szerint egy hadüzenettel érne fel.

A világ 210 országának több mint 10 ezer pénzintézetét összekötő, és naponta közel 7 ezer milliárd dolláros forgalmat lebonyolító Swift belgiumi bejegyzésű cég, amelyre az uniós jogszabályok érvényesek, tehát nem bújhat ki az EU döntései alól. A rendszer fennállásának több mint négy évtizede alatt azonban a legsúlyosabb szankciót, a lekapcsolást eddig csak egyszer alkalmazták, 2012-ben Iránnal szemben.

Oroszország kizárását a rendszerből először a brit miniszterelnök javasolta, még tavaly ősszel. David Cameron nem tudta azonban akkor még meggyőzni az uniós tagországok vezetőit arról: eljött az ideje egy ilyen szigorításnak. A kezdeményezés azonban lelkes támogatókra talált az uniós törvényhozásban. Emellett kilenc amerikai szenátor is szorgalmazta a washingtoni pénzügyminisztériumnál, hogy kapcsolják le a Swiftet azoknál az orosz bankoknál, amelyek ellen már amúgy is korlátozásokat léptettek életbe.

Az ötlet tehát nem új, s a módszer ráadásul sikeresen bevált az irániaknál, akiket a nemzetközi olajpiaci részesedésük olvadása viszonylag gyorsan visszaültetett a tárgyalóasztalhoz. A Swift ugyanis olyan globális pénzügyi ütőér, amely nélkül igen nehézkessé válik a részvétel a világgazdaság vérkeringésében. Oroszországban a jegybank mellett még több mint 600 pénzintézet használja ezt az átutalási módszert, köztük az összes nagybank. Ezek gyakorlatilag el lesznek vágva a világtól, és rutinfeladataikat is nehezen tudják majd ellátni, ha kizárják őket a rendszerből.

Nem véletlenül vonakodtak tehát az uniós vezetők eddig e lépés megtételétől. Ez egy olyan ütőkártya, amelyet nyilvánvalóan súlyos nemzetközi jogsértések megtorlására, végső eszköznek tartogatnak. Ugyanakkor mindenki tart is attól, hogy egy ilyen súlyos szankció hasonlóképpen kemény válaszokat von maga után Moszkvától. Ha viszont az ukrajnai szakadárok az orosz hadsereg támogatásával valóban a donyecki és a luhanszki megye egész területének elfoglalását célzó offenzívát indítottak, akkor ez talán az egyetlen megfelelő súlyú ellenlépés az unió tarsolyában.

Andrej Kosztyin a második legnagyobb orosz bank a VTB elnöke azonban a davosi Világgazdasági Fórumon egyértelműen figyelmeztetett: a Swift lekapcsolását hadüzenetként fogják kezelni Moszkvában. „A következő nap a moszkvai amerikai és a washingtoni orosz nagykövetnek el kell hagynia az állomáshelyét. Ez azt jelentené, hogy e két ország a háború küszöbén áll, de kétségtelenül a hidegháború kiújulásával egyenértékű” – szögezte le Kosztyin. A Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik közeli pénzügyi tanácsadójaként is számon tartott bankelnök ugyanakkor azt is közölte: ha növelik az Oroszországra nehezedő nyomást, azzal biztos nem érnek el eredményt. Arra csak akkor lesz esély, ha közösen keresik a megoldást.

Kosztyin szerint azonban arra az esetre is felkészültek, ha a Nyugat mégis a Swift lekapcsolása mellett dönt. A bankelnök bejelentette, hogy a belső alternatívát már kidolgozták, és most a külpiaci átutalások átirányításán dolgoznak. Ebben nagy szerepet szánnak a kínaiaknak, akikkel egy nyugati ellenőrzéstől mentes nemzetközi rendszert szeretnének létrehozni. Az orosz kormány valóban hozzálátott az orosz Swift kiépítéséhez a múlt év tavaszán, amikor a Visa és a MasterCard kizárta azokat az orosz bankokat, amelyekkel szemben a washingtoni kormányzat szankciókat léptetett életbe. Orosz sajtóértesülések szerint azonban a Swiftet leváltani képes nemzeti fizetési és elszámolási rendszer csak két év múlva lesz üzemképes.
Forrás: napigazdasag.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük