Likvid pénz: pénzpiaci alap

Likvid pénzeszközök kezelésére a megoldás: pénzpiaci alap

Elég gyakran kerülünk olyan helyzetbe, hogy rövidebb időszakra pénzhez jutunk és kissé bizonytalan, hogy mikor kell azt valamilyen célra felhasználnunk (pl. lakásvásárlás).
A vállalkozások működését is hektikus pénzmozgások jellemzik. Milyen módon lehet az ilyen rövid idejű, de esetenként nagyobb összegű pénzeszközökben rejlő hozamot realizálni?

Vannak olyan élethelyzetek, amikor egy összegben nagyobb pénzhez jutunk, viszont nem tudjuk, hogy mikor fogjuk azt felhasználni: lakásvásárlás, éves prémium kifizetése, örökség, stb. Ilyenkor jó megoldás a pénzpiaci alap.

Máskor pedig kisebb pénzek havi befizetésével szeretnénk egy jelentősebb összeget összerakni, megtakarítani. A közismert látra szóló betéti megoldások mellett ma már a pénzpiaci alapok is alternatívát jelentenek.

A tapasztalatok szerint tovább nő a vállalatok közötti körbetartozás is, ami nem csak a rosszabb, de a jól működő vállalkozások számára is újabb likviditási nehézségeket okoz. A helyzethez történő alkalmazkodásban jó szolgálatot tehetnek a pénzpiaci alapok.

A cégek likviditásának tervezésében jelentős gondot okoz az, hogy a partnerei nem fizetnek határidőre, hanem rendszeresen és kiszámíthatatlanul késnek. Hogyan lehet ilyenkor betartani a saját fizetési kötelezettségeinket? Rengeteg telefonálás, levélírás után még mindig ott tartunk, hogy nem jött meg a pénz.

Kezdődik a trükközés: kinek fizessek, kinek fizethetek később (késve)?
Esetleg kénytelenek vagyunk folyószámlahitel használatával fizetni, ami jelentős többletköltséget (kamat, kezelési és rendelkezésre tartási költség, stb) okoz. Tegyük fel persze, hogy a bank ad ilyen hitelt! Amikor befolynak a bevételek, akkor aztán lehet a hitelt törleszteni.

De mi van abban az esetben, ha rövid ideig több pénzünk van, mint amennyit azonnal ki kell fizetnünk? Ilyenkor örülünk, mert ez egy ritka, örömteli helyzet.

Lekössük a pénzt betétbe?

Ha lejárat előtt fel kell bontanunk valamilyen okból, akkor nevetséges kamatot kapunk, bizonyos esetekben pedig semekkorát sem.
Ebben a helyzetben javasoljuk alternatív megoldásként a pénzpiaci alapok igénybevételét.

A legújabb, alapokra vonatkozó besorolási rendszer különbséget tesz a likviditási és a pénzpiaci alapok között. Likviditási alapok azok, amelyeknél a portfólióban lévő kötvényjellegű eszközök átlagos hátralévő futamideje nem haladhatja meg a 3 hónapot. A pénzpiaci alapoknál a portfólióban lévő kötvényjellegű eszközök átlagos hátralévő futamideje nem haladhatja meg az 1 évet.

A nyíltvégű pénzpiaci alap előnyei:

  • a banki látraszóló kamatoknál kedvezőbb hozam
  • alacsony költségek (pár száz forint felvételkor)
  • azonnali üzletkötés (napi forgalma van, venni-eladni azonnal lehet)
  • kisebb összeggel, jelentősebb szakértelem nélkül is lebonyolítható ügyletmenet
  • biztonságos, mert az alapok állampapírba,  kötvénybe, bankbetétekbe fektetik az összegyűjtött pénzt rövid távon is alkalmazható (akár 1-2 hét, nagyobb összegnél pár nap)

Tehát abban az esetben, ha nem tudjuk, hogy mikor kell a pénz felhasználnunk, nem merjük betétbe lekötni, vagy kisebb megtakarításainkat szeretnénk összegyűjteni, akkor alkalmazható a pénzpiaci alapok jegyének megvásárlása.

A nagyobb bankok ajánlatában már szerepel a hozzájuk tartozó Alapok jegyeinek széles kínálata, érdeklődjünk bankunknál a részletekről.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük