Megérkezett a medve a tőzsdékre

Tőzsdei kereskedés, forex tanfolyam. Részvény vásárlás oktatása.

Az európai tőzsdék 2008 óta a legnagyobb zuhanást élhetik át hétfőn. Az európai részvénypiacok két görög segélycsomagnyit, azaz több mint 400 milliárd eurót veszítettek értékükből. Az USA-ban felfüggesztették a határidős tőzsdei kereskedést.

A páneurópai index, a Stoxx Europe 600 kora délután 5,3 százalékos mínuszban is járt, ami 2011 óta a legnagyobb napon belüli esés. A mutatót a bányaipari papírok húzták le, miután a nyersanyagárak 1999 óta nem látott mélységbe kerültek. A német DAX 4,8 százalékos mínuszban járt, ami 22 százalékkal marad el a csúcsától. Az amerikai indexek is hatalmas zuhanással indították a hetet: a Dow több mint 1000 pontot esett.

A óriási eladási hullámnak a kínai jüan leértékelése kövezte ki az utat, ez küldte ugyanis korrekciós szakaszba a Stoxx 600 indexet. A mutató 13 százalékkal zárt az áprilisi rekordja alatt. A 18 nyugat-európai vezető indexek közül 13 esett 10 százalékkal vagy ennél is jobban a korábbi csúcsértékéhez képest, miközben az indexek kosarában lévő részvények kereskedési volumene a 30 napos átlag dupláját is elérte hétfőn.

Mindenki csak elad, pánik van, nincsenek többé racionális választások, sem racionális válaszok – idézte a Bloomberg Michael Woischnecket, a 6,2 milliárd eurót kezelő Lampe Asset Management munkatársát, aki szerint hétfőn már nem lesz visszakorrigálás, azaz az amerikai piacok nyitása után a Wall Street is csatlakozik az európai piacokra nehezedő eladási nyomáshoz. Az amerikai határidős kereskedést az ötszázalékos elmozdulási limit miatt felfüggesztették.

A szakember arra is emlékeztetett, hogy a DAX volt az év elején a legnagyobb nyertes, ám most a német gazdaság kínai kitettsége miatt a legnagyobb vesztesek között van. Nyugat-Európában kora délután a fő indexek többsége négy százalék feletti mínuszban járt. A Bloomberg szerint a londoni FTSE-100 2012 óta a legrosszabb teljesítményét nyújtja, az indexet olyan cégek húzzák le, mint a Glencore, vagy a BHP Billiton, amelyek több mint 7,5 százalékot zuhantak.

Amióta Kína elkezdte váratlanul leértékelni a jüant, több mint 5 ezer milliárd dollár tűnt el a globális részvénypiacokról, miután a befektetők elkezdtek aggódni a világgazdaság lassulása miatt.

A Budapesti részvényindex háromnegyed négy körül 6,7 százalékos veszteségben, 20 642 pontnál állt. A vezető részvények mind pirosban voltak: a Mol 7,5 százalékos zuhanást követően 13 405 forintnál járt, az OTP 7,2 százalékot esett, így részvényei 5230 forinton forogtak, a Richtert 6,5 százalékos veszteséggel 4070 forinton adták-vették, míg a Magyar Telekom papírjai 4 százalékkal lettek olcsóbbak, azaz 381 forintnál jártak. De ne a hazai tőzsdén fektessünk be, irány Amerika. Tőzsde tanfolyam és befektetési oktatás.

Ahogy az ilyenkor lenni szokott, az arany drágult. Az európai tőzsdenyitást követően unciánként 1157 dollár fölé került a jegyzés, majd délutánig 1165-re ment fel. A szakértők 1200 dollár/unciás árat várnak a jelenlegi emelkedés mellett. Ezen a szinten utoljára júniusban járt a sárga nemesfém.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük