Miért érdemes most aranyat venni?

Amíg a világsajtó a részvények zuhanásától és az olajpiaci hullámvasúttól volt hangos, az arany árfolyama szép csendben erősödött majdnem 15 százalékot az év eleje óta. Éppen ezért összegyűjtöttük a pro és kontra érveket arra vonatkozóan, hogy folytatódhat-e az erősödés, vagy csupán eddig tartott a rali a nemesfém piacán. Elöljáróban annyit, hogy a technikai kép rég volt ennyire pozitív, de a Fed csúnyán keresztbe tehet azoknak, akik az aranyban keresnének menedéket.

Év eleje óta szint mindenki a részvénypiacok zuhanására és az olaj árfolyamának hektikus változására koncentrál, miközben a nemesfémek teljesítményéről nagyon keveset hallani. Ez részben azzal magyarázható, hogy az ezüst és az arany régen kiesett a piaci szereplők fókuszából, a menekülő eszközök parkoló pályára kerültek. Így gyakorlatilag különösebb médiafelhajtás nélkül tudott az ezüst és az arany erősödni 10-15 százalékot idén.

Az arany kereslete 4 százalékkal nőtt a legutóbbi negyedévben, ami döntően a befektetési céllal történő vásárlásoknak, a jegybankoknak, egyéb intézményi vételeknek, valamint annak volt köszönhető, hogy a meghatározó globális ékszerkereslet csupán 1 százalékkal csökkent.

Továbbá annak, hogy az aranykereslet szempontjából fontos régiók közül háromban (Indiában +6%, Kína +3% és az Egyesült Államok +6%) is növekedett a kereslet. Alistair Hewitt, a World Gold Council piackutató részlegének vezére szerint ezekben az országokban tovább növekedhet a kereslet az arany iránt 2016-ban is. Indiában és az Egyesült Államokban az ékszerkereslet lehet a domináns, míg Kínában a jüan leértékelődése miatt az aranyrúd- és érmevásárlás lehet a sláger.

A jegybankok 2010 óta folyamatosan veszik az aranyat, tavaly több mint 588 tonnát vásároltak, ami 1 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbi értékhez képest. A várakozások szerint ezek az intézmények idén is komoly vételi erőt jelentenek majd, a mögöttes indok pedig változatlanul a diverzifikáció. A világgazdaság lassulásától való félelem és az egyre növekvő geopolitikai kockázatok ugyanis a jegybankokat is arra ösztöntik, hogy portfóliójukban növeljék a biztonságosabbnak, értékállóbbnak vélt eszközöket.

Tavaly a negyedik negyedévben már jelentős visszaesés volt tapasztalható az arany kínálati oldalán, ami részben a kitermelés (-9%), részben pedig az újrahasznosítás (-11%) számlájára volt írható. A várakozások szerint pedig érdemi javulás nemhogy nem várható, hanem tovább zsugorodhat a kínálati oldal.

Az aranykitermelés esetében érdemes kiemelni, hogy 2008 óta a tavalyi volt a leggyengébb év, csupán 1 százalékos növekedés következett be ezen a területen és a szakemberek további csökkenésre számítanak. Az arany világpiaci árának zuhanása miatt ugyanis sokan elhalasztották a beruházásokat, visszavágták a költségeiket, létszámleépítéseket hajtottak végre és bányákat zártak be. Ezeknek a lépések pedig egyre inkább éreztetni fogják a hatásukat a kínálati oldalon.

Beindult idén az arany!

A BofA Merrill Lynch hívta fel a piaci szereplők figyelmét arra, hogy a befektetők valósággal megrohanták az aranyat is tartalmazó nemesfémalapokat az elmúlt hetekben. Az elemzőház kiemeli, hogy legnagyobb háromhetes tőkebeáramlás (5,8 milliárd dollár) következett be ennél az alaptípusnál 2009 júniusa óta. A BofA Merrill Lynch szerint ennek hátterében a Fed kommunikációja („lebeszélték a dollárt”) és a globális recesszióval kapcsolatos növekvő félelmek álltak.

A világ egyik legnagyobb arannyal fedezett tőzsdén kereskedett alapja, az SPDR Gold Trust is folyamatosan vásárolja az aranyat. A tavaly év végi 642,3 tonnáról február végére 777,3 tonnára nőtt az alap aranytartaléka, ilyen magas szintre 2014 szeptembere óta nem volt példa.

Az elmúlt hónapokban nagyot fordult a világ, több ország jegybankja is extrém laza monetáris politikát hirdetett. Ennek hatására pedig több helyen is negatív betéti rátákkal találkozhatunk, vagyis eljutottunk oda, hogy az embereknek kell fizetniük azért, hogy bankbetétben tarthassák a pénzüket. Így viszont szép lassan megdől az mondás, hogy azért sem érdemes aranyat vásárolni, mert ezzel egy olyan eszközbe fektetünk, amely nem fizet kamatot önmaga után.

Persze nem minden fekete vagy fehér, vannak kockázatok is, amelyek negatív hatással lehetnek az arany árfolyamának további erősödésére:

  • Kína, a világ egyik legnagyobb aranyfogyasztójának gazdasága lassul, ami a globális kereslet csökkenésén keresztül az arany árfolyamának alakulására is negatívan hathat.
  • Az arany menedéket nyújthat egy olyan környezetben, ahol jelentős inflációs nyomás alakult ki, de jelen pillanatban erről aligha beszélhetünk, ugyanis a világ számos pontján stagfláció és defláció tapasztalható.
  • Indiában a kormány úgy döntött, hogy négy év után ismét forgalmi adót vet ki az ékszerkereskedelemre. A hétfői bejelentés hatására az ország ékszerészei már mára sztrájkot hirdettek, ugyanis véleményük szerint ez a lépés visszafoghatja az ékszerek iránti keresletet. Utóbbi viszont negatívan hatna az arany importjára, vagyis csökkenne a fizikai kereslet a globális piacon.
  • A technológiai szektor aranyigénye már 2015-ben is 5 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban és a várakozások szerint további keresletcsökkenésre lehet számítani ebből az irányból.

De a legnagyobb fenyegetést mégsem ezek a tényezők jelentik, hanem a Fed kamatpolitikája. Az amerikai jegybank ugyanis tavaly változtatott extrém laza monetáris politikáján és kamatemelésbe kezdett, amely tovább fűtötte (a Fed kommunikációja miatt már jóval a tényleges emelés előtt elkezdtek a piaci szereplők a dollár erősödésére játszani) a dollár-sztorit. Az elmúlt hetekben-hónapokban a részvény- és olajpiaci zuhanások, valamint a világgazdaság lassulásával kapcsolatos félelmek miatt viszont egyre többen gondolták úgy, hogy a Fed mégsem fog szembemenni a világ jegybankjaival és felhagy a kamatemelésekkel egy időre. Ez az általános vélekedés pedig megakasztotta a dollár dinamikus erősödését egy időre.

A helyzet viszont gyorsan változott, a legfrissebb makrogazdasági adatokból ugyanis az inflációs nyomás éledezésének a jeleit lehetett felfedezni, aminek a hatására a piaci szereplőknek 57 százaléka gondolja most úgy, hogy már idén decemberben sor kerülhet egy újabb kamatemelésre, a Fed részéről. Ez pedig jelentős változást jelent ahhoz képest, hogy egy héttel ezelőtt még nem számított senki arra, hogy az amerikai jegybank 2016-ban hozzányúl az irányadó rátájához. Így nem véletlen, hogy az amerikai fizetőeszköz újra erőre kapott. És hogy miért baj ez az arany szempontjából? Hát azért, mert az erős dollár az arany ellen játszik, miután az amerikai fizetőeszközben jegyzett arany relatíve drágábbá válik más fizetőeszközzel rendelkező befektetők számára.

…és a technikai elemzés….

A pro és kontraérvek után érdemes megnézni az arany grafikonját is, ugyanis a nemesfém árfolyama pattanni tudott az 1 050 dolláros technikai támasz közeléből, majd áttörte az évek óta tartó csökkenő trendcsatornát. Ráadásul sikerült az 50 napos mozgóátlag fölé kerülnie és megjelent a charton egy „arany kereszt” is, vagyis az 50 napos mozgóátlag alulról metszette a 200 napos mozgóátlagot. Ez a jelzés pedig ökölszabály szerint „bikapiacot” jelöl, vagyis a további árfolyamerősödés valószínűségét növeli. Alulról az 1 190 dolláros szint jelent erős támaszt, míg a további emelkedésnek az 1 310 dolláros szint szabhat gátat, később pedig az 1 340 dolláros szint jelenthet nagyon erős ellenállást, itt található egy korábbi csúcspont, illetve ennek közelében húzódik a 200 hetes mozgóátlag.

Forrás: portfolio.hu

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük