Mikor emel kamatot a FED?

A héten kiderülhet mikor indítja el kamatemelési ciklusát a Fed. A piac egyelőre más pályát áraz, mint ami az előrjelzésekben szerepel.

Az euróövezetben nem lesz adatdömping a héten, a főbb inflációs adatokon kívül (ezek már a májusi statisztikák végleges változatai lesznek, az előzeteshez képest csekély meglepetés-potenciállal) a német ZEW indexre irányulhat komolyabb figyelem. A befektetők továbbra is elsősorban Görögországra összpontosíthatnak, hiszen még mindig nem született megállapodás a hitelezőkkel.

Az Egyesült Államokban azonban ismét számos fontos statisztika érkezik, de egyértelműen az amerikai jegybankra figyelnek majd a befektetők. Kedden és szerdán kétnapos kamatdöntő ülést tart a Fed Nyíltpiaci Bizottsága. Az esemény végén Yellen kormányzó asszony sajtótájékoztatón ismerteti majd a Fed új előrejelzéseit, illetve a Bizottság tagjainak megítélését a kamatemelés lehetőségeiről.

Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője szerint arra számíthatunk, hogy az első negyedéves gyenge GDP adat kapcsán a növekedési várakozások enyhén lefelé mozdulnak, míg az inflációs és munkapiaci prognózis várhatóan nem változik majd. A legnagyobb figyelem a Bizottság tagjai kamatvárakozásait övezi majd: legutóbb, márciusban az idei év végére 0,5-0,75 százalékos sávba esett a várakozások módusza, 2016 végére pedig 1,8 százalékos alapkamatot ígért a publikáció. Ha ezek az értékek bármilyen irányba változnak, az minden bizonnyal a piaci árazásokat is befolyásolja majd.

A márciusi kamatvárakozások megjelenése óta először a gyenge első negyedéves GDP, majd a márciusi, már a szokatlanul hideg tél és a nyugati parti kikötői sztrájkok utáni kedvezőtlen lakossági fogyasztási mutatók alakították leginkább a piac véleményét – hívja fel a figyelmet az elemző. Az elmúlt hetekben aztán sorra érkeztek a kedvező adatok: áprilisban nagyot ugrott a kiadott építési engedélyek és az induló lakásépítések száma, meglepően erősen alakult a kiskereskedelmi forgalom, májusban kilencéves csúcsra emelkedett a járműeladások száma. A munkapiac egyre feszesebb, a munkanélküliségi ráta szinte elérte a Fed középtávú egyensúlyi célját, a heti új segélykérelmek száma évtizedes mélyponton van. Egyre több mutató vetít előre gyorsuló bérinflációt, és Janet Yellen egyik legutóbbi megszólalásában maga is elismerte, hogy legalább néhány biztató jelet lát a Fed a munkapiacon idén.

Az olajárak okozta defláció gyakorlatilag véget ért, a maginfláció gyorsul, a háromhónapos gördülő évesített értéke legutóbb 2,6 százalékra, négyéves csúcsra emelkedett. A legutóbbi FOMC ülés (április 28-29) óta a dollár gyengült a főbb kereskedelmi partnereik devizáival szemben.

A kamatemelés halogatására a fő érvet az emelkedő állampapír-hozamok jelenthetik. A tízéves államkötvény hozama a januári mélypont óta kb. 80 bázisponttal, a legutóbbi FOMC ülés óta kb. 60 bázisponttal került feljebb, és 2,4 százalék fölé ért. 2013 májusát követően a kötvényhozamok emelkedése azt okozta, hogy az eszközvásárlási program bejelentett szűkítését szeptemberről decemberre halasztotta a Fed. Akkor azonban élesebb és nagyobb mértékű volt a hozamemelkedés, ráadásul a reálgazdasági teljesítmény és az inflációs mutatók is kevésbé támogatták a monetáris szigorítást.

Dunai Gábor szerint összességében az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a Fed egyértelműsíti majd a szeptemberi kamatemelést, és próbálja meggyőzni a befektetőket, hogy kiemelten figyel a hosszú hozamok alakulására. Ha utóbbi sikerül és nem lesznek számottevő állampapír-piaci reakciók, a kamatemelések 25 bázispontos lépésekben, a negyedévente esedékes prognózis-frissítésekkel és sajtótájékoztatókkal párhuzamosan folytatódhatnak. Ezek alapján az elemző szerint az idei év végén 0,75 százalék, egy évvel később 1,75 százalék lehet az amerikai alapkamat.

Az elemző úgy véli: ez összhangban van az elemzői várakozásokkal és a FOMC legutóbbi előrejelzésével is, a piaci árazások azonban jóval laposabb pályát jeleznek (idén év végére 0,4 százalék, egy évvel később 1,2 százalékos alapkamattal). 2017 végén a piaci árazás alapján 1,9 százalék, a FOMC márciusi előrejelzése szerint 3 százalék lehet az amerikai alapkamat.
Forrás:vg.hu

BankWeb kiegészítés:

A trükk az, hogy a FED látva a túlzó várakozásokat, inkább nagyon óvatos, pici mértékű és nagyon elhúzódó kamatemelésbe fog kezdeni, így csökkentve a folyamat hatását a pénzpiacokra. Látható, hogy az állampapír hozamok mozgása már most is sokkal inkább változik a várakozások és a piaci hatások következtében, mintha pusztán csak a FED intézkedései és bejelentései irányítanák a piacokat és ez így van jól….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük