Ne teremthessen pénzt a bank

Ahogy a gyermekek azt hiszik, hogy a gólya hozza a kisbabát, a felnőttek jó része abban a hiszemben él, hogy kizárólag a jegybankok által teremtett pénzt forgatják meg a gazdaságban a kereskedelmi bankok. Ez azonban nincs így, újabb és újabb hitelkihelyezésükkel ugyanis maguk a bankok is pénzt teremtenek. Egy svájci mozgalom most ezt a jogot venné el tőlük, az ügyben még népszavazás is várható – írja a The Economist. A támogatók vagy nem ismerik a makroprudenciális politika fogalmát, vagy mélységesen lenézik.

 

Számos fejlett országban azzal kampányolnak bizonyos csoportok, hogy fosszák meg a pénzteremtés jogától a magánkézben lévő bankokat, hogy a pénzmennyiséget ne csak befolyásolhassa, de egy az egyben meg is határozhassa a központi bank, leküzdve ezzel a banki hitelezés túlzottan prociklikus, vagyis a gazdasági ciklusokat károsan erősítő jellegű.

A világban elterjedt gyakorlat szerint ugyanis a bankok jelenleg nem egyszerűen a jegybank által létrehozott pénzt közvetítik a gazdaságnak, hanem minden egyes hitelkihelyezéssel valahol a bankrendszerben új betétet is létrehoznak, és ezzel friss pénzt teremtenek, amit ismételten, párhuzamos hitelként kihelyezhetnek. A svájci Vollgeld Initiative nevű mozgalom szerint ez nincs rendben így, a bankok ugyanis meggondolatlanul, a nemzetgazdasági érdekek figyelembe vétele nélkül finanszírozzák ügyfeleiket, a pénzteremtés jogát csak az érdemelné meg, aki a válság megelőzésére is képes.

A Vollgeld Initiative elképzelései szerint a betétek csak a pénz megőrzésére szolgálnának az ügyfelek számára (amelyért az ügyfelek díjat fizetnének a bankoknak), a hitelezés forrásául nem használhatnák fel a bankok. A bankok csak részvényeseik tőkéjéből, illetve legfeljebb hitelfelvételből finanszírozhatnák a gazdaságot, új pénz teremtése nélkül, a jegybank pedig elsősorban a pénzmennyiséget keresztül szabályozná a gazdaságot, illetve tartaná stabilan az inflációt.

E rendszer biztonságosabb lehetne a betétesek számára, hiszen nem tenné kockára a pénzüket a bank hitelkihelyezéssel. A támogatók szerint még a legnagyobb bankokat is szabadon csődbe engedhetné menni az állam, hiszen nem fenyegetné a csőd a betétesek pénzét. Mások persze – joggal – azzal érvelnek, hogy a 2008-as válságot elindító Lehman Brothers sem betétgyűjtő intézményként rengette meg csődjével a világgazdaságot.

A pénzügyi rendszer bevett logikáját ráadásul természetesen mindez fenekestül felforgatná, a nemzetközi banki szabályokat ez a rendszer megcsúfolná, és a nagy tekintélyű svájci óriásbankokat (pl. Credit Suisse, UBS) gigantikus átalakítási költségekbe verné.

Svájc nem lenne azonban Svájc, ha erről a húsbavágó kérdésről nem rendeznének népszavazást: bár a kormány fél tőle, hogy a támogatók győzelme megingatná pénzük értékét, szerdán a svájci kormány úgy döntött, referendumot tarthatnak a kérdésről. Az időpontja még nincs meg, legkorábban jövőre kerülhet rá sor.

Fejlett piacgazdaságokban nincs példa és bizonyíték arra, hogy jól működhetne a bankrendszer pénzteremtő funkció nélkül. Egy ilyen kísérlet alapjáig bontaná le az évszázadok alatt kifejlődött jelenlegi szisztémákat, miközben azon kockázatokra, amelyek kezelésére lefolytatnák, a válság hatására minden korábbinál szigorúbb, a teljes pénzügyi rendszert kontroll alatt tartó makroprudenciális szabályozással válaszoltak a világ, különösen Európa és Észak-Amerika jegybankjai. A prociklikusság mérséklésére és a hitelezési kockázatok csökkentésére új tőke- és likviditási követelményeket is bevezettek.

 

Forrás: portfolio.hu

Bankweb kiegészítés:

Nekem nem is tűnik olyan ördögtől valónak ez az ötlet. Inkább az zavar benne, hogy tovább növeli a jegybank felelősségét és hát ott is emberek ülnek.

Való igaz azonban, hogy a válságok felerősítésében a bankok komoly szerepet játszanak és a szabályozásukra vonatkozó legtöbb kísérlet csak a  „felszínt kapirgálja” és szinte semmit sem ér vagy szépen lassan visszarendeződnek a folyamatok. A bankok méretét, fúzióit is számtalan kísérlet során próbálták korlátozni, de a bankok egyre nagyobbak, a hatalmuk egyre jelentősebb. És a kapzsi bankok ismét lángba boríthatják a világot.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük