A pénzügyi ismereteink katasztrófálisak

Az ING kutatása a pénzügyi ismeretek színvonaláról. Döbbenetes eredmények….

Az európai fogyasztók 86 százaléka csupán minimális pénzügyi ismeretekkel  rendelkezik, kb 13 százalékuk ismeretei jók, és csupán 2 százalékuk sorolható az igazán tájékozottak közé. Az ING 10 európai országban vizsgálta a pénzügyi tájékozottság négy területét: a jövőtervezés, ingatlanok, befektetések és megtakarítások.

A válaszadók az egyszerűbb pénzügyi elvek terén nagyobb biztossággal válaszoltak, tisztában voltak a biztonsági tartalék szükségességével, a megtakarítási időtáv szerepének fontosságával. Többnyire nehézséget jelent azonban a kamatszámítás ( különböző időtávú kamatok összevetése, kamatos kamat, stb.)

A kutatás során négy tipikus pénzügyi személyiséget azonosítottak:
– Az európai lakosság 17 százaléka sorolható az Önzetlen karakterhez. Többnyire alacsony képzettségűek, alacsonyabb elkölthető jövedelemmel rendelkeznek, és több közöttük a nő.
– A Életművész csoportba majdnem kétszer ennyien tartoznak, főként 35 éven felüliek. Ők képzettek, általában kapcsolatban élnek, vannak megtakarításaik.
– A megfontolt karakterbe tartozók aránya 19 százalék. Az idősebb generációból, a képzettebb, némileg alacsonyabb jövedelmű, inkább egyedül élők közül kerülnek ki.
-Az Ésszerű karaktercsoport tagjai jellemzően fiatalabbak, képzettek, és magasabb jövedelműek, az európai lakosság közel harmada e csoportba sorolható.

A magyarok a pénzügyi ismeretek terén a tízes mezőnyben a harmadik helyen végeztek, ezen belül a legtöbb jó választ a befektetésekkel kapcsolatban adták. Pénzügyi döntéshelyzetben a magyarok az átlagnál erősebben támaszkodnak a megszokott rutinra, nem kalkulálnak, és nem keresnek új alternatívákat. Tudják, hogy nekik kell saját magukról gondoskodniuk, de egyelőre nem sokat képesek tenni mindezért.

Bankweb kiegészítés:

A saját tapasztalataim még a kutatásnál is rosszabb képet mutatnak. Érdekes módon a két véglettel találkozom gyakran: a teljes tudatlansággal és a komoly pénzügyi műveltséggel. Hova lett a középosztály és a közép mezőny???

Többnyire azért én a „krémmel” találkozom: akinek van már befektetése és a tudása is átlagot meghaladó. De szívesen dolgozok olyanokkal is, akikben a szándék és a tanulási vágy már meg van, a pénzt pedig közösen rakjuk össze több év alatt a későbbi befektetési portfólió kezeléshez….

Forrás: vg.hu

2 hozzászólás ehhez: “A pénzügyi ismereteink katasztrófálisak”

  1. Tisztelt Uram
    Egyet értünk a közép rétegnek eddig nem volt szüksége hogy a pénzügyi trükökkel tisztában legyen.
    De ezt elvárhatta volna a profiktól, viszont mint látni ők sem álltak a helyzet magaslatán:

    „A magánnyugdíjpénztárak csaknem 185 milliárd, az önkéntes kasszák több mint 60 milliárd forintot buktak befektetéseiken az első fél évben – közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete.”

    http://www.origo.hu/archivum/20080912-nagyot-buktak-a-magannyugdijpenztarak-magyarorszagon.html

    Üdvözlettel Kovács Sándor

    1. Kedves Sándor!

      Jól látja, hogy a „profik” mennyire profik….
      Volt alkalmam személyesen is több szakemberrel, vagyonkezelés területén dolgozó, jól fizetett pénzkezelővel találkoznom és megismernem őket.
      Hát borzasztó…..
      Ezért szoktam én azt javasolni, hogy mindenki tanulja meg a pénzügyeket és ne bízza rá a döntést másra.
      Ebben a könyveim, cikkeim szerintem sokat segítenek: https://www.bankweb.hu/szakkonyv/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük