Piac és Profit – a fenntartható fejlődésről

2015-ben hatodszorra rendezte meg a Piac & Profit a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferenciát.

Idén a konferencia fókuszában az új fenntartható fejlődési program, a rendkívüli mértékű migráció és a klímaváltozás összefüggései álltak. Van-e mód az esélyegyenlőségre a rohamos tempójú népesedési folyamatok mellett, az élelmezésbiztonsággal és az egészséges ivóvízhez való hozzájutással kapcsolatos, növekvő mértékű problémák megoldására? Mi Magyarország feladata az ENSZ által szeptemberben elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok megvalósulásában? Vegyük sorra a konferencia legfontosabb üzeneteit.

Mit tesz az ENSZ?

Ürge-Vorsatz Diana előadásában megismerhettük azokat a kiemelt célokat, amelyek a nemzetközi szervezetek tevékenységének központjában állnak. Jelentős előrehaladás történik az egészségügyi és környezetvédelmi programokban, azonban az embernek olyan érzése támad, hogy a hatalmas célok (gyermekéhezés megszüntetése, felmelegedés megállítása, stb.) megoldása során a politikusok álmai és a tudósok számára elérhető eszközök köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. A gondok feltárásán túl nem képes az emberiség ilyen fontos kérdésekben sem komoly és közös teljesítményre. Elvész a „gyermek” a sok jószándékú sürgés-forgás közepette.

Fenntartható fejlődés és az energia

Energiafronton már vannak eredmények! A napenergia, a többi megújuló energiaforrás és a jobb energiahatékonyságot eredményező megoldások győzhetnek-e a fosszilisokkal és az atomenergiával folytatott versenyben? Dr.Hetesi Zsolt előadásában ismét szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a sok új technológia ellenére a megújuló energiák térnyerése még mindig mennyire lassú és milyen erősek a hagyományos energia hordozók körül kialakult érdekek.

Az előadás alatt a másik teremben az üzleti szektor több vezető beosztású, ismert személyiségét kérdezték meg: mit tesz az üzleti szféra a fenntartható fejlődés érdekében? (Szederkényi Zita Dreher, Stasztny Péter SMR Automotive,  Nagy Andrea Nestlé osztották meg konkrét vállalati tapasztalataikat.)

Hajnal Klára: új gazdasági modell szükséges

Nem növekedhetünk a végtelenségig, elérkezünk a lehetőségeink határaihoz, de még megválaszthatjuk, hogy saját döntésünk lesz, hogy szakítunk az eddigi gyakorlattal, vagy egy apokaliptikus katasztrófában összeomlik az emberi civilizáció – mondta Hajnal Klára egyetemi docenselőadásában.Abban a helyzetben vagyunk ma, hogy egyre felelősségteljesebben kell viselkednünk, egyre tudatosabban a tényekre minél jobban ügyelve kell döntéseket hoznunk. „Tökéletes választ kell adnunk, de ehhez tökéletesen fel is kell ismernünk a változásokat” – hangsúlyozta.

A fenntarthatóságra való törekvéseket alapvetően befolyásolja, hogy felismerjük a saját helyünket a Föld ökoszisztémájában. Jelenleg ugyanis éppen a helyünk keresése zajlik. Ennek részeként szakítanunk kell a hagyományos „növekedési alapú” modellel, hogy valóban érvényesülhessen a fenntarthatósági modell. „A fejlődéshez való jogot úgy kell érvényesíteni, hogy a ma élő és a jövő nemzedékeinek érdekei is érvényesüljenek” – emelte ki a szakértő, aki szerint az elmúlt években, évtizedekben horribilis mennyiségű pénz és energia ment veszendőbe amiatt, hogy ezt az alapelvet nem tartották szem előtt.

A Konferencia rendkívül jó alkalmat teremtett a jelenlegi helyzet megismeréséhez és remek alkalmat nyújtott a téma iránt érdeklődő szakemberek véleményének kifejtésére. Számunkra laikus résztvevőknek, akik érezzük, hogy a kérdés közvetlenül érint minden embert, kicsit elszomorító a jelenlegi helyzet, a változások lassúsága – azonban mindenképpen jó, hogy legalább a részletek megismerésében sok segítséget kaphattunk.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük