Van olyan, hogy legjobb befektetés?

Keressük a legjobb befektetési terméket és nem vesszük észre, hogy nincs ilyen. Viszont a befektetési portfólió összeállításával elérhető az a cél, amit egy termékből nem lehet kihozni.

Milyen terméket keresünk?

Ha megkérdezünk valakit, hogy milyen befektetésre lenne szüksége, akkor az alábbi választ kapjuk:

– Legyen magas a hozam
– Legyen teljes tőkevédelem
– Bármikor hozzá lehessen férni a pénzhez
– Könnyű legyen az ügyintézés, online követhető legyen és magas szintű személyes kiszolgálást várunk el.


Ha kapunk egy ilyen ajánlatot, akkor legyünk nagyon óvatosak, mert ott valamit nem mondanak el, nem úgy van, ahogyan azt gondoljuk. A pénzpiacok törvényszerűségei működnek – és csodák nincsenek!

Ha lenne ilyen termék, akkor mindenhol ezt forgalmaznák és mindenkinek ilyen befektetése lenne. Csak maga a szolgáltató menne tönkre, aki ezt felajánlotta…

Egy termék helyett portfólió

Szerencsére azonban a megfogalmazott elvárásainkból nem kell sokat engednünk és egy egész jó befektetési portfólió állítható össze.

A tőkevédelemnél kell némi engedményt tennünk, be kell érnünk kb 80%-os tőkevédelemmel, viszont cserébe elvárhatunk pár kiválasztott és jól „kézben tartott” terméknél egy kicsit magasabb hozamot is.

A másik kompromisszumot a likviditásnál kell megkötnünk: nem lehet a teljes befektetés likvid, de eldönthetjük, hogy mekkora az a pénz, amire folyamatosan, meghatározott ütemezés szerint (vagy bármikor) szükségünk lehet és akkor eszerint választunk terméket a portfólióba. Ennek azonban az az ára, hogy itt alacsonyabb hozammal kell beérnünk.

A befektetési portfólió legnagyobb előnye ott van, hogy teljesen személyre szabható. Ha tudjuk, hogy mit szeretnénk, akkor annak megfelelő termékekből állíthatjuk össze a „kosarunkat”. A tudatosság kapcsán halkan jegyzem meg, hogy az is nagy előnye a portfólióban gondolkozásnak, hogy rászoktat bennünket a tanulásra. Arra, hogy gondoljuk végig mit is akarunk, tudatosan és ne érzelmi alapon hozzuk meg a befektetési döntéseinket!

Be kell mindenkinek látnia, hogy a kényelmes és egyszerű út itt sem járható: nem bízhatjuk rá másra a pénzügyeink intézését! Ezt nekünk kell megtanulnunk és bár kapunk segítséget másoktól, a folyamat irányítását, a döntést NEM adhatjuk ki a kezünkből!

Tehát folyamatosan, termékenként is és minden döntés meghozatalakor, a portfólió rendszeres felülvizsgálatakor is tanulnunk kell: elemzési technikát, információ gyűjtést, termékismeretet, stb.

És azt fogjuk tapasztalni, hogy egyre jobbak vagyunk. Már nem kell a vázlatot elővennünk, hogy egy termék „minősítése” kapcsán mit is kell okvetlenül megkérdeznünk. Nem döntünk azonnal, minden kapott információnak utána nézünk és nem csak egyre több információ alapján döntünk, hanem egyre több tapasztalattal is rendelkezünk.

Mekkora tőkével indítható befektetési portfólió?

A fentiek alapján már látnunk kell, hogy a befektetési portfólióban gondolkozás nem attól függ, hogy mekkora a tőkénk. Kevés pénzzel is elkezdhetjük, legfeljebb több lesz az elmélet és tanulás, felkészülés arra a pillanatra, amikor már valóban több termék is választható a portfólióba. Rendszeres havi megtakarítással elkezdhető ez a „szemlélet” alkalmazása, majd folyamatosan meg is vásárolhatjuk a kiválasztott termékeket. De a felhalmozási, tanulási folyamat bármikor elkezdhető!

Olvassa el a könyveimet és a Befektetési Iskola előadásait, jöjjön el rendezvényeinkre, tőzsdetanfolyamomra.

Keressen meg és segítségére leszek személyre szabott portfóliójának elkészítésébe.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük